islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty20%Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty7%Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty7%Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty7%Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty7%Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty7%Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty7%Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty37%Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Empty
MesazhTitulli: Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit    Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit EmptyWed 16 Nov 2011 - 21:10

Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Fyti-300x247
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit

Infeksionet e gojës dhe të fytit, dhimbja në fyt, të folurit ose gëlltitja e vështirësuar, janë të shpeshta në këtë stinë të vitit.

Shkaku i zakonshëm është virusi ose bakteri, edhe pse irritimi i fytit po ashtu mund të jetë i shkaktuar nga pirja e duhanit, ajri i thatë ose reaksioni alergjik. Çka mund të bëni nëse e keni të pezmatuar fytin?

Për lehtësim të shpejtë dhe efikas provoni me ilaçin e vjetër, ujin e njelmët. Kripa ndikon si antiseptik i butë. Hidhni një gjysmë luge kripë në një gotë me ujë të ngrohtë, shpërlajeni fytin dhe nxirreni nga goja. Përsëriteni deri katër herë në ditë. Fytin mund ta shpërlani edhe me sodë bikarboni dhe ujë.

Vëni enë me ujë në radiator ose blini një lagështues të ajrit. Lagështia në ajër do t’ju ndihmojë që fyti të mos jetë shumë i thatë. Nëse nuk keni lagështues, vëreni një tas me ujë mbi radiator çdo natë.

Ndaleni cigaren. Tymi i cigares është shumë irritues për mukozën e fytit.

Merrni frymë përmes hundës dhe jo përmes gojës. Kjo është mënyrë natyrale që të lagështoni ajrin që e thithni.

Nëse keni shpesh probleme me fytin e pezmatuar, blini brushë të re për dhëmbë. Bakteret që grumbullohen në brushë mund t’ju infektojnë përsëri.

Forcojeni sistemin e imunitetit gjatë sezonit të ftohjeve dhe gripit me vitamina, bimë shëruese dhe ushqim të duhur. Vitaminat C dhe E, mineralet si zinku dhe magnezi, hudhra, xhenxhefili dhe kërpudhat shiitake janë vetëm disa nga zgjidhjet që i keni në disponim.

Ka shumë kohë që mjalti përdoret si ilaç për fytin e pezmatuar. Ka veçori antibakteriale, dhe kjo mund të ndihmojë të shpejtohet shërimi. Po ashtu e nxjerr ujin nga indet, dhe me këtë gjë reduktohen ënjtjet. Shtojeni mjaltin në një filxhan të ujit të nxehtë ose të çajit bimor.

Limonada e nxehtë me mjaltë po ashtu mund të lehtësojë dhimbjen. Kombinoni lëngun prej një gjysmë limoni me ujë të nxehtë.

Merrni vitaminë C. Pavarësisht a është dhimbja e fytit e shkaktuar me ftohje, grip apo pezmatime me qelb, kjo vitaminë do të ndihmojë të forcohet sistemi i imunitetit dhe të përmirësohet lufta ndaj infeksioneve.

Echinacea ka veçori antibakteriale dhe antivirusale, të cilat do të përshpejtojnë shërimin.

Hudhra është aleat i fuqishëm në luftë me infeksionet. Hudhra e tharë ka veçori të fuqishme antibakteriale dhe antiseptike.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ilaçet Natyrore Për Dhimbjen E Fytit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: