islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Një tregim shumë i prekshëm EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Një tregim shumë i prekshëm EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Një tregim shumë i prekshëm EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një tregim shumë i prekshëm EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një tregim shumë i prekshëm EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një tregim shumë i prekshëm EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një tregim shumë i prekshëm EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një tregim shumë i prekshëm EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një tregim shumë i prekshëm EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një tregim shumë i prekshëm EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një tregim shumë i prekshëm EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një tregim shumë i prekshëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një tregim shumë i prekshëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një tregim shumë i prekshëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një tregim shumë i prekshëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një tregim shumë i prekshëm EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një tregim shumë i prekshëm EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një tregim shumë i prekshëm EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një tregim shumë i prekshëm EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një tregim shumë i prekshëm EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një tregim shumë i prekshëm EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një tregim shumë i prekshëm EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një tregim shumë i prekshëm EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një tregim shumë i prekshëm EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një tregim shumë i prekshëm EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një tregim shumë i prekshëm EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një tregim shumë i prekshëm EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një tregim shumë i prekshëm EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Një tregim shumë i prekshëm Empty96%Një tregim shumë i prekshëm Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Një tregim shumë i prekshëm Empty0%Një tregim shumë i prekshëm Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Një tregim shumë i prekshëm Empty0%Një tregim shumë i prekshëm Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Një tregim shumë i prekshëm Empty0%Një tregim shumë i prekshëm Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Një tregim shumë i prekshëm Empty1%Një tregim shumë i prekshëm Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Një tregim shumë i prekshëm Empty2%Një tregim shumë i prekshëm Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një tregim shumë i prekshëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Afrim Demiri
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt


Numri i postimeve : 34
Data e regjistrimit : 02/09/2011
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : maqedoni

Një tregim shumë i prekshëm Empty
MesazhTitulli: Një tregim shumë i prekshëm   Një tregim shumë i prekshëm EmptyWed 16 Nov 2011 - 10:45

Më ka treguar një prej vëllezërve i cili është ndalur njëherë tek shenjat e Semaforit, dhe tha: Kam ndëgjuar një zë të muzikes me një zë shumë të lartë deri sa me ka mërzitur mua dhe njerzit të cilët ishin rreth tij, jam kthyer djathtas dhe majtas dhe kam kërkuar nga vendi se ku po ndëgjohet ky zë , kur qe ishte një një njeri me vetur afër meje dhe I kishte hapur te gjitha dritaret e vetures.

Dhe e kishte ndezur radion me zë të lartë dhe tu rrenqethke trupi prej muzikes , veturat tjera për rreth tij të gjithë u drejtuan nga ai dhe u quditen nga zëri I lartë I muzikes .

Thotë: Shtypa sirenen e vetures disa herë që të kthehet ai nga unë, kështu qe ti tregoj atij që ta ndal zërin e radios apo ta fike atë, ose të lëshoj diqka më të mir si.psh. Kuran , mirëpo njeri nuk u kthye nga unë asnjëherë prej ramjes së tepërt nga sirena e vetures sime.
Eca pak para me vetyren time ne mënyr që tia bëj me dor , kur i ktheva nga ai për ta shikuar e pash se ai ishte një djal i ri me mjekërr të gjatë thotë: Jam habitur, njeri me këtë pamje, njëri i cili i ka lëshuar mjekrrën e tij ndëgjon muzik ?!! Megjithëatë edhe nëse don të ndegjon si ndegjon me këtë zë aq të lartë dhe si nuk kthehet nga njërzit asnjëherë ?!!.

Thotë e kam shtypur sirenen disa her prap nuk u kthye nga une derisa u dhezë shenja e gjelbërt , filloj te ec dhe une ecja pas tij, në menyrë që ta ndali atë dhe ta këshilloj që ta përmend All-llahun xh.sh, dhe për ti treguar që kjo është e ndaluar, dhe këtë vepër të cilën e ke bërë para njerezëve më këtë menyr vëtem se e rrit gjynahin sepse kjo është një lloj prej llojeve të gjynaheve që bahen hapatzi kjo , mirëpo njeriu nuk është kthye nga unë asnjëherë, deri sa është ndalur me veturen e tij tek një dyqani.
ha: e kam ndalur veturen time mbrapa tij, dhe zbriti njeriu dhe po ecej ka dyqani, dhe rrobat e tij I kishte pasur të shkurta mbi zoge te këmbës, njeriu nuk ishte i cili i lëshon pantollat nen zog të këmbës jam habitur me këtë njeri ?! hyri ne dyqan dhe thash vetë me vete: do te del tash me shteg të cigares !!

Tha: dhe kur dul në doren e tij kishte pasur një reviste islame, dhe thash:`` S’ka ndryshim dhe ska force përveq se me All-llahun’’ si është gjendja e këtij njeriu kështu, tha: E ka hape derën pastaj është lëshuar muzika menjëherë, dhe thash:Pasha All-llahun skam më saber , kam zbritur nga vetura ime dhe jam kthye nga ai dhe kam bërtitur me një zë të lartë por ai nuk u kthy nga une, dhe e kam kape deren e vetures se tij para se ta mbylle ai, pastaj thash: O vëlla si nuk po i frigohesh All-llahut xh.sh. që e ke mbajtë muziken të lëshuar gjatë këti udhëtimi, dhe ke lishuar me me zë shumë të lartë!
O vella nëse don te dëgjon muzik dëgjo vetëm, mos i obligo njerzit te dëgjojn me ty ? Ke friken All-llahut xh.sh. thotë: dhe njeriu me shikonte mua dhe quditej prej bërtitmes sime , pastaj e uli koken pastaj e ngriti dhe me shikonte mua , tha : Kur me ka shiku ne bërtitmen më ka bërë me shenjë nga unë me gishtin në veshët dhe gojen e tij edhe me bëri me shenjë unë JO,JO. Kuptova se njeriu nuk dëgjon dhe nuk fol.
Është i shurdhër dhe memec, tha: gati sa fillova të qaj dhe e ula koken ,dhe ja ndala me butësi muziken në veturen e tij,tha: dhe njeriu me bëri me shenjë me duarët e tij duke me thënë qka po dëshiron?
Pse je ti i merzitur?
Pastaj mori fletoren dhe nxorri nje fletë prej saj dhe me dha fletën edhe lapsin dhe më bëri me shenjë me duarët e tij: shkruaj qka dëshiron, dhe i shkruaja ati: O ti vella nderuar ke lëshuar muziken me zë shumë, shumë, shumë, te lartë, ke qene pak me herët të semaforet dhe veturat të cilat ishin rreth teje u kthyen nga ti, edhe kjo më bëri që të të ndjeki ty dhe të këshilloj për atë qka veprove, tha: kur e mori letren dhe e lexoj ate e uli koken pak dhe u mërzit, pastaj shkruajti ndër fjalët e mija dhe tha : All-llahu të shpërbleftë me të mira për këshillen tënde, mirëpo dije o vëllau im sepse unë jam njeri i shurdhër dhe memec, nuk dëgjoj dhe nuk flas dhe kjo është vetura e vëllaut tim dhe pasha All-llahun e Madhëruar unë nuk e kam ditur në te vërtet që muzika ka qenë e lëshuar përpos që kur me ke lajmëruar ti për këtë, All-llahu të shpërbleftë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një tregim shumë i prekshëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: