islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty96%Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty0%Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty0%Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty0%Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty1%Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty2%Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Empty
MesazhTitulli: Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit   Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit EmptySat 12 Nov 2011 - 11:37

Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit Devilim
Ibën Xheriri dhe disa të tjerë transmetojnë se Muxhahidi ka thënë:

Kur u plak El-Jesa’i tha: Sikur të kishte ndonjë njeri ta vendosja që të udhëhiqte me njerëzit derisa jam gjallë, e të shihja se si do të vepronte? Pastai tuboi njerzit , e tha: - Kush pranon prej meje tri gjëra do ta caktoi për zëvendës timin. Këto gjëra janë:

1- Të agjëroi ditën

2- Te falë namaz tër natën dhe

3- Të mos hidhrohet fare

Ai më tej thotë: ‘’Një njëri që nga pamja nuk ta mbushte syrin, u ngrit e tha:- Unë po i pranoi këto kushte. El-Jesa’i e pyeti: - A mos vallë, ti je në gjendje të agjërosh ditën, të falësh Namaz natën dhe të mos hidhrohesh fare?? – PO u përgjigj ky. Megjithatë, atë ditë nuk e pranoi atë.

Të nesërmen e përsëriti pyejten e njëjtë. Njerëzit të gjithë heshten, e ai njeri përsëri u ngrit në këmbë e thaL Unë po pranoi një gjë të tillë. Atëhere ai e caktoi atë për zëvëndës të vetin.

Muxhahidi (komentuesi më i mirë i Kur’anit) më tej thotë: “Iblisi i urdhëroi shejtanët që posaqërisht të kujdesen për të (që ta devijonin nga rruga e drejtë). Mirpo ata Iblisat e vogel së shpejti u molisën, e Iblisi i madh tha: “Ma lini mua” Pastai Iblisi u shëndrrua në pamje të një plaku të varfër dhe erdhi te ky pikërisht kur ishte përgaditur të binte e të pushonte pasdreke. Ai nuk flente as natën as ditën pos pakëz pasdreke.

Iblisi i torkiti në derë e ky e pyeti: - Kush është? Iblisi u përgjigj: Një plak të cilit i është bër padrejtësi e madhe, U ngrit dhe e hapi derën, e Iblisi filloi të fliste: Jam në konflikt me popullin tim më kanë bër padrejtësi më kanë bër këtë e më kanë bër atë dhe kështu i a zgjati rrëfimin derisa erdhi koha e ikindis dhe i dështoi koha e pushimit të pasdrekes.

At’here i tha: Kur të jem i lir sonte, eja e do ta zgjidh rastin tënd.

Mirpo mbrëmja i kaloi duke e pritur që të vije plaku a ai nuk u paraqit dot, prandai u nis që ta kërkonte...

Të nesërmen i zgjidhte proceset mes njerëzve dhe priste mos po paraqitej plaku por ai nuk u paraqit dot.Kur erdhi pasdreka ra për të pushuar si zakonisht, dhe plaku (Iblisi) erdhi dhe i trokiti në derë, Ai pyeti: Kush është? E ky u përgjigj: Ai plaku të cilit i është bër padrejtësi...

I a hapi derën dhe e pyeti: A nuk të thash që të vish kur jam i lirë? Plaku u përgjigj: Ata me të vërtet janë njerzë të kqij. Kur kuptuan se ti je i lirë thanë se do të ma japin të drejten time, e kur u nise të punosh ata ma mohuan këtë. Ky Besimdrejti përsëri i tha: Shko dhe eja sonte kur të jem i lirë.

Muxhahidi më tej thotë: Kështu edhe atë dite i dështoi pushimi i pasdrekës. Kur u lirua në mbrëmje përsëri e priti Plakun dhe ai nuk u paraqit.

Ditën e tret e mposhti lodhja dhe gjumi andaj i tha dikujt nga familja e tij: “Mos lejoni askujt që të i afrohet kësaj dere derisa të flej pak, se me të vërtet mëka shtypur lodhja nga pagjumësia”.

Pikrisht pasdreke u paraqit Plaku e roja i tha: “KTHEHU KTHEHU” Plaku tha: Po unë kam qen dje tek ai edhe i a kam rrëfyer rastin tim.

Mirpo roja i u përgjigj: Pasha Allahun nuk do të hysh sepse kështu jemi urdhëruar, Kur e kuptoi plaku vendosmërin e tij hipi lart dhe hyri përmes oxhakut dhe i trokiti në derë Besimdrejtit.

Besimdrejti u zgjua edhe i tha rojes: A të urdhërova që të mos e lëshosh askënd brenda? Roja i përgjigjet: Pasha Allahun ai nuk hyri pran meje shikoje edhe vetë si ka hyrë? Besimdrejti i u afrua derës dhe e vërtetoi se dera ishte e mbyllur, porse plaku të cilin e njihte tashmë ishte brenda, andaj e pyeti: A JE TI ARMIKU I ALLAHUT? PO I U PERGJIGJ PLAKU

Tërë atë që edi edhe vetë as në agjërim e as në nafile nuk kam pasur mundësi të mposhti dhe mendova të pakten të hidhroi.

Kështu Allahu e quajti atë Dhulkifli, sepse e kishte përmbushur obligimin e marrë përsipër.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Dhulkiflia dhe hilet e Shejtanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: