islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
CKA TE I THEM ATIJ EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
CKA TE I THEM ATIJ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
CKA TE I THEM ATIJ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
CKA TE I THEM ATIJ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
CKA TE I THEM ATIJ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
CKA TE I THEM ATIJ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
CKA TE I THEM ATIJ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
CKA TE I THEM ATIJ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
CKA TE I THEM ATIJ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
CKA TE I THEM ATIJ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
CKA TE I THEM ATIJ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
CKA TE I THEM ATIJ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
CKA TE I THEM ATIJ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
CKA TE I THEM ATIJ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
CKA TE I THEM ATIJ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
CKA TE I THEM ATIJ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
CKA TE I THEM ATIJ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
CKA TE I THEM ATIJ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
CKA TE I THEM ATIJ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
CKA TE I THEM ATIJ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
CKA TE I THEM ATIJ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
CKA TE I THEM ATIJ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
CKA TE I THEM ATIJ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
CKA TE I THEM ATIJ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
CKA TE I THEM ATIJ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
CKA TE I THEM ATIJ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
CKA TE I THEM ATIJ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
CKA TE I THEM ATIJ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
CKA TE I THEM ATIJ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
CKA TE I THEM ATIJ Empty96%CKA TE I THEM ATIJ Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
CKA TE I THEM ATIJ Empty0%CKA TE I THEM ATIJ Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
CKA TE I THEM ATIJ Empty0%CKA TE I THEM ATIJ Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
CKA TE I THEM ATIJ Empty0%CKA TE I THEM ATIJ Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
CKA TE I THEM ATIJ Empty1%CKA TE I THEM ATIJ Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
CKA TE I THEM ATIJ Empty2%CKA TE I THEM ATIJ Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 CKA TE I THEM ATIJ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Afrim Demiri
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt


Numri i postimeve : 34
Data e regjistrimit : 02/09/2011
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : maqedoni

CKA TE I THEM ATIJ Empty
MesazhTitulli: CKA TE I THEM ATIJ   CKA TE I THEM ATIJ EmptySat 12 Nov 2011 - 11:32

Kjo eshte nje ngjarje e vertete, e cila eshte e shkruar nga Sheikh
Ibrahim Dwajsh. Se pari eshte perkthyer nga arabishtja ne gjermanisht
dhe tani un jam duke e perthyer ne shqip.
InshaAll-llah All-llahu ma pranone kete veper, barakallahu fekum.

Tregon Ebu Abdullah: "Nuk e di siq mund ta rrefej kete ngjarje, e cila
me ka ndodhur para nje kohe dhe e cila ma ka ndryshuar jeten teresishte.
Nuk kam qen i vendosur per te treguar se cka me ka ndodhe atehere, por e
beje per detyren qe e kam ndaj All-llahut s.v.t., per tja perkujtuar te
adoleshenteve, te cilet i bejne zullume Kryesit te tyre dhe vajzave per
per tju thene qe ti ruhen atyre qe i ndjekin me argument qe eshte
"Dashuri"......

Aj vazhdon duke treguar:
Kemi qen tre shoke,jo, kemi qen kater sepse shejtani ka qen me neve ne shoqeri (All-llahu e mallkofte).
Ne kemi shkuar gjith ne "Gjueti"
jo ne gjueti, cka mendoni ne cilen gjueti mendon aj? Jo ne at gjueti ne
te cilen i mbysin kafshet,jo, nje gjueti e cila eshte me e shemtuar dhe
e cila ika pasojat me te kshija se sa kur ta mbysish nje kafshe eshte
gjuetija e vajzave, All-llahu na ruajt!
Ne i kemi gjuajtur me fjale dhe premtime te embla, ne ikemi ftuar ne
fusha te largeta, ne te cilat ato vajza u shtangeshin duke kuptuar se ne
jemi shendruare ne Ujqe qe nuk kan meshire, pasiqe zemrat tona ishin te
vdekura dhe keshtu qe nuk kemi njoftur asnje ndjenje.Keshtu kaloshin
ditet dhe netet tona ne fusha, ne det dhe ne kampe te adoleshenteve
deri.. deri kur erdhi dita qe kurr ne jete nuk do ta harroje..
Ne shkuam si zakonisht ne fushe, gjith cka ka qen e pergaditur, sendet
per fjetjen per secilin prej nesh, alkoholi, por dicka kishim harruar
ajo qe kishim harruar ishte ushqimi.Pas nje kohe te shkurte shkoj njeri
prej nesh per te bler ushqim.Aj shkoj me veture.Kan qen ora gjashte ne
mbremje kur u nis dhe u vanoj shume.. koha shkonte dhe aj ende nuk u
kthente ora u be dhjete dhe un fillova te brengosem dhe vendosa te nisem
me veturen time per ta kerkuar.
Duke kerkuar pash ne skaj te rruges nje veture duke u djeg, un
shpejtova drejt asaj makine.Makine ishte rrotulluar dhe e pash qe ishte
vetura e shokut tim.Aj ishte ne veture dhe un mundohesha qe ta nxjerri
dhe kur e nxorra aj ishte shtrire...un isha aq i hutuar ngase pashe qe
komplet gjysma e trupit te tij ishte djegur...por aj ende jetonte.Pas
pak kohe aj i hapi syte dhe filloj te folte dicka ne vete dhe thoshte :
"Flaka... Flaka." Un vendosa menjehere ta mar dhe ta qoj ne spital por
aj me tha me nje ze te pikellueshem :"Mos u mundo kot un kurre nuk dot
arrij atje."
Mua filluan te me pikonin lotet, qe e shisha shokun tim duke vdekur, i cili paprite therriste me ze te larte :
"Cka ti them Atij?... Cka ti them Atij"? Un e shikova i habitur dhe e pyeta:" Kujt"?
Dhe aj mu pergjigj me nje ze i cili tingellonte ashtu siq kishte ardhrur nga nje bunar :" ALL-LLAHUT"!
Mua mu drdhte trupi dhe fillova te friksohem, nuk e disha se cfare te
beja, e shisha shokun para syve te mi duke vdekur dhe nuk mundesha te
beja asgje dhe bertiste veq duke thene se cfare mund ti thote All-llahut
s.v.t.


Kjo skene me ka ndjek dhe gjate kohe pas keti aksidentit.E shisha ate duke bertitur dhe siq e shkaterronte zjarri...
Cka te them Atij.. cka ti them Atij...
Tani e mendosha veten se si un dot pyesja: "Cka ti them UN Atij??
Ne at moment kur e ja parashtrosha vetes kete pyetje e ndegjova Ezanin i
cili ftonte ne namazin e Sabahut duke therritur :" All-llahu
Akber...All-llahu Akber" dhe kur arriti tek fjala :" Ejani ne namaz"... e
ndjeva veten sikur qe po me therriste mua vete personalishte...sikur qe
me ftonte mua ne rrugen e nurit dhe te meshires!!
Mora gusell dhe e pastrova tere trupin tim nga gjithe ato mekate dhe
"Ndytesira" ne te cilat kam jetuar me vite... dhe e fala namazin.Prej
asaj dite kurre me se kam lejuar veten ta devijoj ne nje mekate te
tille. I lartesuar qofte All-llahu, qe mund gjith cka te ndryqoj, e
falenderoj nga thellesia e zemres. All-llahu Akbar...
Eshte nje pranim i madhe...qe e tregon nje realitet te vertete...nje
realitet i cili aq shuuume perseritet... dhe viktimat jane gjithe
vajzat!
Te dashur motra dhe vellezer te mije kjo eshte historija e Ebu Abdullahut por siq e ka shkruar dhe aj:
Nje realitet i cili aq shuuume perseritet.I lartesuar qofte All-llahu, ne ta pyesim nje here veten tona
CKA TI THEMI NE ATIJ????
Si do te ishte pergjigjja jone? Pse se llogaritemi veten para se te llogaritemi...
Subhanallah po le te bejme pra kete!!!
Sa here ne dite e pyesim veten se cka do ti themi All-llahut? Cka ti themi Atij per tere at koh e cila na ka shkuar kot?
Per tere at dituri te cilen nuk e kemi ndar me te tjeret?Per te gjith
ato para te cilat i kemi shpenzuar per gjera te pa vlefshme ne vend qe
ti japim sadaka??

Ju lus juve qe te beni dua per gjendjen e muslimaneve e sidomos per at
te adoleshenteve. Sa vajza mashtrohen prej te ashtu quajturit musliman
dhe duhen te jetojn me at tere jeten?Pse vellezerit tone te devotshem
nuk bejne davet (thirrje ne Islam) tek vellezerit tjere te cilet e
kalojn kohen e tyre ne disco dhe ne vende tjere??
Pse jemi aq egoista??
Pse nuk bejne motrat davet tek ato vajzat te cilave kur u jep vetem pak
perkushtim dhe mirenjohje do ishin ne gjendje te bejne aq shume gjera
te prishura??Pse nuk folim ne qarte dhe haptaz me vajza dhe djem te
tille???
All-llahu e din me se miri se pse, por ne jemi shume egoista, ne
mendojm qe te gjithe vetem per veten tone, ne mendojm se kryesorja eshte
qe te shkoj ne xhami, meri njehere dhe dikend tjeter a te kushton kjo
a??
Apo ke dhimbje nga kjo??JOO po bene at athere se shperblimi do te jete me i madhe inshaAll-llah!
Beni dicka edhe ne qofte se eshte fare e vogel ajo gje, sepse Ummeti jone eshte ne Rrezike...
Resulullahi s.a.v.s. thote :"Komunikojeni nga une qoft edhe nje ajet"
Subhanallah kjo don te thote qe cdo kush mund te beje davet, cdo kush qe din dicka mund te beje davet, jo vetem Imamet.
Ne jemi te gjithe pergjegjes per kete Ummet te gjithe!
Perndryshe do ta pyesmi veten....

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
CKA TE I THEM ATIJ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: