islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty20%Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty7%Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty7%Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty7%Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty7%Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty7%Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty7%Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty37%Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Përshkrimi I Të Dëvotshmëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Empty
MesazhTitulli: Përshkrimi I Të Dëvotshmëve   Përshkrimi I Të Dëvotshmëve EmptyWed 9 Nov 2011 - 20:28

Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Sahabet1-300x200
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve

Erdhi një njeri me emrin Hemam tek imam Aliu [radijallahu anhu] dhe i tha atij: “M’i përshkruaj të dëvotshmit sikur t’i shoh ata!”
Aliu [radijallahu anhu] tha:
“Ata janë njerëz me vlera të mëdha. Kur flasin, flasin të drejtën. Nuk shpenzojnë tepër për rrobat e veta. Ecja e tyre është ecje modeste.
I ruajn shikimet nga ajo që All-llahu [subhanehu ve teala] ua bëri haram. Dëgjimin e lanë vetëm për dituri të dobishme për ta. Shpirtërat e tyre janë gjithnjë në një gjendje; kur kanë ndonjë hall dhe kur janë rehat.
Sikur mos t’ishte exheli, të cilin All-llahu [subhanehu ve teala] e ka caktuar, shpirti i tyre nuk do të qëndronte në trupat e tyre asnjë të rrehuri qerpik, nga përmallimi që kanë për Zotin e tyre.
I madhëruar është Krijuesi tek ata, e çdogjë tjetër pos Tij nuk ka shumë vlerë tek ata.
Gjithnjë zemrat i kanë të pikëlluara, shpirtërisht janë të rehatuar, me trup janë të hollë, të dobët, nevojat e tyre për këtë dunja janë të pakta dhe ata e ruajten nderin.

Bënë durim pak ditë pastaj përfunduan në një rehati të gjatë.
All-llahu [subhanehu ve teala] ua mundësoi një tregëti të bujshme, të leverdishme. I deshi shumë dunjaja por ata nuk e deshën. Dunjaja deshi ti mashtrojë, por flijuan vetën për të shpëtuar nga ajo.
Nata e tyre; të forta i kanë këmbët duke qëndruar për të lexuar gjatë Kur’an në namaz. E kur ata lexojnë ajete të frikëshme e hapin dëgjimin e zemrës dhe për një çast mendojnë se flaka e xhehennemit dhe trishtimi i tij është përballë tyre. Qëndrojnë sikur të ishin të ngrirë para All-llahut [subhanehu ve teala] duke kërkuar nga Ai shpëtim nga xhehennemi.
Dita e tyre; të butë, të ruajtur, të matur, të dijshëm. Ata i lodhi frika. Kur i sheh ata, dukën se janë të sëmurë, por ata janë shëndosh.
Nuk kënaqën me pak punë. Por, as nuk kërkojnë tepër. Ata gjithnjë akuzojnë vetën dhe janë të dëshpëruar për veprat e tyre. Nëse i lavdëron dikush frikohen nga ajo që thuhet për ta dhe thotë: Unë e njoh vetën më mirë se askush, kurse Zoti im më njeh më mirë se që e njoh unë vetën. O All-llah! Mos me merr mua për atë që thojnë, më bën mua më të mirë se ç’jam dhe m’i fal mua ato që nuk i dijnë!

Gjithashtu nga shënjat e të devotshmit është se tek ai sheh një fuqi të madhe për fe, maturi dhe butësi. Sheh iman dhe bindëshmeri. Është i kujdesur për të kërkuar dituri. Me qetësi punon dhe i vemendshëm shpënzon pasurinë. Kur bën ibadet ka shumë frikërespekt. Kur ka ndonjë hall a problem bën durim. Gjithnjë e kërkon hallallin dhe i zellëshëm për të kërkuar udhëzimin.
Bën shumë punë të mira por prap se prap ai është i trembur. Bie nata e ai preokupohet që ta falënderojë All-llahun. Vije sabahu e ai menden e ka tek përkujtimi i All-llahut [subhanehu ve teala].
Gjithnjë diturisë ia bashkangjet butësinë. Fjalës ia bashkangjet punën. Mërzinë dhe hidhërimin e vet e mbulon.
Nga ai gjithnjë e mira pritet, e keqa e sigurtë që s’del nga ai. E falë atë që i bëri zullum. I jep atij që nuk i jep. Shkon tek ata që nuk i shkojnë. Largë është që ai të bëjë vepër të ndytë. Ai gjithnjë flet e bisedon butë dhe ëmbël.
E pranon hakun, nuk e humbë emanetin, nuk emërton njerëzit me llagepe, nuk e dëmton fqiun e as nuk kënaqët në fatkeqësin e të tjerëve.
Nese dikush i shpallë armiqësi ai bën durim dhe e le që All-llahu t’i hakmerrët. Shpirtin nga ai e ka rehat dhe njerëzit gjithashtu nga ai janë në paqë.
U lodh shumë për ahiret, njerëzit i ndau nga vetja. Iu largua atij që e pengoi nga Ahireti.

Hind Abdullah

www.sinqeriteti.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Përshkrimi I Të Dëvotshmëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: