islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty96%Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty0%Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty0%Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty0%Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty1%Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty2%Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besiminezemer
Motrat islame
Motrat islame
besiminezemer

Numri i postimeve : 141
Data e regjistrimit : 06/09/2011

Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) Empty
MesazhTitulli: Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot)   Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot) EmptySat 22 Oct 2011 - 11:19

Ebul As ibn Rebia eshte burri I vajzes se profetit Muhamed a.s. Hadixheja ishte tezja e tij dhe ishte ajo qe I propozoi per tu martuar me Zejneben. Kjo martese u realizua para se Profetit a.s. ti besohej misioni I Profetit a.s. Me tu bere profet, vajza e tij Zejnebeja besoi ne fene Islame, nderkohe qe I shoqi refuzoi.Megjithate, ata jetonin bashke dhe duheshin shume.

Ajo e duroi te shoqin per njezet vite me radhe, ngaqe martesae nje muslimaneje me nje jomusliman akoma nuk ishte ndaluar. Ajo vazhdoi si muslimane dhe I shoqi vazhdoi jeten e tij si jomusliman.

Dy djemte e Ebu Lehebit ishin fejuar me dy vajza te Profetit a.s. Duke qene se Ebu Lehebi I kishte shpallur armiqesi Profetit a.s. u kerkoi djemeve ti divorconin dy vajzat e Profetit a.a. si forme presioni dhe lendimi dhe ashtu ndodhio.Ebu Lehebi nuk u mjaftu me kaq, por vajti dhe tek Ebul As ibn Rebia dhe I kerkoi edhe atij ta divorconte Zejneben, meqe ishte vajza e Profetit a.s. duke I premtuar nje grua tjeter me te mire.Por ai ia ktheu: “Jo. Une dhe ajo duhemi shume dhe shkojme mire. Ajo eshte vajza e tezes time dhe Muhamedi nuk eshte sjell keq me mua, edhe pse nuk jam ne fene e tij.”

Profeti a.s. dhe muslimanet migruan per ne Medine, nderkohe qe Zejnebeja qendroi ne Meke me bashkeshortin e saj dhe femijet, deri kur ndodhi beteja e Bedrit.

Ebul As ibn Rebia morri pjese ne betejen e Bedrit, luftoi kunder muslimaneve dhe vete vjehrrit te tij. Ne fund, beteja fotohet nga muslimanet dhe Ebul As ibn Rebia u kap rob prej tyre.

Te gjithe familjet e roberve te tjere, derguan te hollat e mjaftueshme per te lurar te afermit e tyre. Zejnebeja, duke qene se nuk I posedonte te hollat e mjaftueshme, hoqi varsen e qafes, te cilen ia kishte dhuruar nena, Hadixheja dhe e dergoi me kunatin e saj Amr ibn Rebia.
Kur I erdhi varesja e mbeshtjelle me nje perluhu, ai pyeti: “Per cilin rob eshte kjo?

Te pranishmit I thene: “Eshte per Ebul As ibn Rebia.”

Me ta hapur, Profetit a.s. filluan ti rridhnin lot. Me lot ne sy ai tha: “kjo eshte varesja e Hadixhes!” Me pas, Profeti a.s. qendroi ne mes te muslimaneve dhe u tha: “Kush e ka zene rob Ebul As ibn Rebian?” Nje nga banoret e Medine u ngrit dhe tha: “Une, o I Derguari I Allahut” Profeti a.s. I tha: “A pranon qe tia falesh lirine dhe njekohesisht, tia kthejme varesen e te kthehet ne Meke? Kjo, pasi Hadixheja gezon nje status te veqante tek une.” Humanizmi fillon me familjen tende.

Banori I Medines u pergjigj: “Po, o I Derguari I Allahut.”

Profeti a.s. ia zgjati Ebul Asit varesen dhe I tha: “O biri I vellait tim! Merre varesen, kthehu dhe I thuaj Zejnebes ta respektoje me shume varesen e Hadixhes.”

Me pas, I tha: “O Ebul As! A mundem te te them diqka menjane?” Pasi ai pranoi, Profeti a.s. I tha: “O Ebul As! Zoti me ka urdheruar qe qdo muslimane e martuar me nje jomusliman duhet te divorcohet. Prandaj a pranon te ma kthesh vajzen time?”
Ebul As ibn Rebia I tha: “Po.”

Edhe pse e kishte te mundur, Profeti a.a. nuk ia kushtezoi faljen e lirise me divorcing me Zejneben. Valle ku jemi ne muslimanet ne krahasim me humanizmin e Profetit tone?
Kur Zejnebeja dergjoi se I shoqi po kthehej nga Medina, doli dhe e priti jashte Mekes. Me tu takuar me te , Ebul Asi I tha: “Pergatitu se duhet te nisesh per rruge! Une I kam preturar Muhamedit se do te te kthej tek ai.”
Lajmi se Ebul As e ka lejuar Zejneben te shkoje te Muhamedi a.s. filli te perhapej ne Meke. Ketu do te shohim nje qendrim tjeter humanisti, I cili mua personalisht me ka lene pa fjale.Kete hadith e tregon vete Zejnebeja dhe ai transmetohet nga Imam Ahmedi dhe gjendet ne kileksionin e Imam Muslimit. Tregon Zejnebeja: Tek une erdhi Hind bintu Utbe - gruaja e cila paguan Vahshin per te vrare Hamzane dhe me tha: “O Zejnebe! Une e di qe do te kthesh tek babai yt! Bota emicionale e grave nuk eshte si ajo e burrave, prandaj nese ke nevoje per para ose diqka tjeter, me thuaj te te jap.”
Tregon Zejnebja: “Ne syte e saj dallova sinqeritet, megjithate u frikesova ti them se du ate largohem per ne Medine.”
Zejnebja e shoqeroi per ne Medine, vellai I burrit te saj Kinane ibn Rebia.Kurejshet I zune rrugen dhe feruzuan ti lejonin te niseshin per ne Medine. Kinane ibn Rebia bere gati harkun dhe u kerkoi te mos afroheshin, perndryshe do ti qellonte. Ebu Sufjani, e terhoqi menjane dhe I tha: “Keta njerze jane te nevrikopsir dhe gjakenxehte pas asaj qe u ndodhi ne Bedr. Nese ajo largohet keshtu haptazi, ata do te ndihen te fyer.Prit paknsa te ulen gjakrat.Me ti zene gjumi njerzit merrre dhe dergoje te babai I saj ne Medine. Per Zotin nuk dua ta privoj asnje femije nga prindi.”
Sjelljet humane dhe pro-sociale ta zbusin zemren. Me vone, Ebu Sufjani pranon Islamin.
Keshtu, Zejnebja morri dy femijet e saj dhe u nbis per ne Medine. Kur mberriten ne Medinem Profeti a.s. u gezu shume dhe tha: “Ebul Asi ibn Rebia e mbajti fjalen me ne .”
Pas gjashte vitesh ndarjeje, Ebul Asi niset me nje caravan nga Meka per ne Sham.Gjate rruges, karavani I tij sulmohet nga nje grup te rinjsh muslimane, te cilet kerkonin te merrnin pasurite qe kurejshet u kishin rrembyer dhe plaqkitur muslimaneve ne Meke. Ebul Asi arriti tu shpetone ketyre te rinjeve dhe u arratis.Muslimanet iu vune pas, por nuk e arriten dot pasi ai u fsheh ne Medine. Fjalet qe Ebul As ishte fshehur ne Medine filluan te perhapeshin dhe te tjihe u vune ne kerkim te tij.Ku mund te fshihej ne Medine Ebul As ibn Rebia? Eku tjeter perveqse ne shtepine e ish-gruas se tij te dashur?

Ebul As ibn Rebia vajti te shtepia e ish-0gruas se tij dhe trokiti ne dere. Kjo ndodhte pak para ezanit te sabahu.Kur Zejnebja hapi deren, mbeti e shtangur kur pa te shoqin e saj ne kembe.Ebul Asi I tha: “Me merr ne mbrojtje dhe me fshih diku.Muslimanet kanaae marre karavnin e kursjsheve dhe nuk di qfare tju them.:
Edhe pse besonte ne nje fe tjeter, ishte armik I Profetit a.s. dhe ishte I perndjekur, humanizmi I Zejnebes nuk e tradhtoi, por I tha: “Hyr Brenda o Ebul As, ti do jesh ne mbrojtjen time.:
Ajo e la ne gjume, kurse vete doli jashte duke pritur te thirrej ezani I mengjesi.Pasi u thir ezanim ajo vajti ne xhami te falej bashke me grate tjera.Kur Profeti a.s. u ngirt dhe thirri Allahu Ekber, per te falur farzinm nderkohe qe ai lutej, Zejnebja thrret me ze te larte nga faltorja e grave: “O njerez! Ebul As ibn Rebia eshte ne mbrojtjen dhe besen time!”
Ajo zgjodhi kete kohe, me qellim qe njerzit te mos e kundershtonin, pasi ishin ne namaz. Derisa te perfundonin faljen, do te ishin qetesuar dhe do te logjikonin me drejte.
Pasi perfundoi namazin, Profeti a.s. u kthye nga muslimanet dhe u tha:”A e degjuat ate qe degjova une?”
Njerezit u pergjigjen: “Ppo, o I Derguari I Allahu.”
Profeti a.s. u tha: “Per Zotin une nuk di se qpo ndodh.Por muslimanet kane te drejte ta marrin ne mbrojtje nje njeri ne hall.”
Me pas, Profeti a.s. u takua me Zejneben dhe I tha:”O Zejnebe! Nderoje, pasi eshte babai I femijeve te tu! Por mos prano te te preke,pasi nuk te lejohet!”
Mandej, Profeti a.s. iu drejtua muslimaneve qe I kishin marre peng karavanin dhe u tha:
“Une u kerkoj qe Brenda mundesive, ti kthehet pasuria dhe te lejohet te kthehet ne shtepine e tij.Por nese refguzoni, kjo eshte e drejta juaj, per te cilen nuk ju fajesoj.”
Muslimanet iu pergjigjen: “Ashtu do te veprojme, o I Derguari I Allahut.”
Menjeher filluane te mblidhen te gjithe mallrat e karavanit nje e nga nje, derisa I sollen edhe gjerat me te vogla.
Ebul Asi e mori te gjithe pasurine qe muslimanet ia kishin marre gjate sulmit te karavanit dhe u kthye ne Meke.Me te arritur atje, mblodhi te gjithe ata qe I kishin dhene pasuri per te bere tregti dhe u tha: “O njerez! Keto jane pasurite tuaja! A doni gje tjeter?
Ata iu pergjigjen: “Jo.Ti e ke mbajtur fjalen e dhene.”
Atehere Ebul Asi u tha: “Une deshmoj se nuk ka Zot tjeter perveq Allahu fuqiplote dhe se Muhamedi eshte robi dhe I Derguari I Tij. Tashme vendi im nukn eshte ketu, por eshte ne Medine.”
Pas kesaj ndodhie ai u nis menjere per ne Medine, ku arriti ne mengjes heret.Pas namazit te sabahut, xhamia pushtohej nga nje heshtje pasi te gjithe muslimanet permendnin Zotin. Ne qastin qe Profeti a.s. dha selam dhe te gjithe filluan te perkujtonin Zotin ne heshtje, u degjua nje ze nga fundi I xhamis qe thoshte: “O I Derguari I Allahut! Dje me more ne mbrojtje, kurse sot kam ardhur te them qe nuk ka Zot tjeter perveq Allahut dhe se ti je I Derguari I Tij.”
E gjithe xhamia oshtiu nga thirjjet: “Allahu Ekber (Zoti eshte me I madhi)!”
Me pas, Ebul As ibn Rebia I tha Profetit a.s. “O I Derguari I Allahut! A me lejon te kthehm tek Zejnebeja?!”
Profeti a.s.s e kapi per supi dhe I tha: “Eja me mua!”
Te dy vajten tek shtepia ku banonte Zejnebja dhe Profeti a.s. I bashkoi serish nen nje strehe.

Shkeputur nga libri: Udhetimi drejt Lumturise
Autor: Amer HALID

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ebul As ibn Rebia ( tregim qe ti freskon syte me lot)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: