islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty96% Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty0% Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty0% Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty0% Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty1% Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty2% Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Empty
MesazhTitulli: Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet     Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet EmptyWed 19 Oct 2011 - 0:21

 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Namaz

Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet

Rezultatet e studimit më të ri shkencor të mjekësisë rreth sëmundjeve të zemrës dhe sklerozës së (ngurtësimit apo ngushtimit) arterieve kanë dëshmuar se falja e namazit të sabahut në kohën e caktuar çdo ditë është mjeti më efikas për mbrojtje dhe shërim nga sëmundjet e zemrës dhe sklerozës se arterieve duke përfshirë edhe infarktin e muskujve te zemrës (miokardiumit), që shkakton mpiksjen (trombozën) e zemrës, dhe sklerozës së arterieve që shkakton apopleksinë (damllën, pikën) në tru.

Studimet që janë kryer në Universitetin e Kardiologëve në Jordani kanë vërtetuar se sëmundja e infarktit të muskujve të zemrës (miokardiumit) , sklerozës së arterieve (arteriosklerozë s) dhe arteries koronare (coronary artery) shkaktohen nga gjumi i shumtë, pa marrë parasysh se a bëhet gjatë ditës apo natës.
Studimi ka vënë në pah se nëse njeriu flenë gjatë, të rrahurat e zemrës pakësohen shumë dhe nuk kalojnë shifrën 50 për minute, dhe kur të rrahurat e zemrës të pakësohen atëherë gjaku qarkullon shumë ngadalë nëpër enë, arterie dhe damar-vena, gjë që shpie në rënien e kripërave dhe yndyrës në muret e damarëve dhe arterieve, e në veçanti në muret e arteries koronare, të cilën e mbyll. Si rezultat i kësaj njeriu rrezikohet shumë nga skleroza e arterieve apo mbyllja e tyre që rrjedhimisht shpie në dobësim të muskujve të zemrës dhe mbylljes së arterieve që përcjellin gjakun tek zemra, në njërën anë, me çka shkaktohet miokardiumi, dhe mbylljen e arterieve që bartin gjakun te truri duke shkaktuar kështu pikën në tru, në anën tjetër, që zakonisht është fatale për jetën e njeriut.
Rezultatet e studimit kanë vërtetuar nevojën e patjetërsueshme të pengimit të gjumit të gjatë, në mënyrë që koha e gjumit të mos kaloje katër orë, pas së cilit duhet ngritur nga gjumi për të bërë një aktivitet 15 minusesh, i cili është shumë adekuat për faljen e përditshme të namazit të sabahut në kohën e tij. Më së miri do të ishte falja e tij me xhemat në xhami.
Studimi përfundimisht ka nxjerrë konkluzën se muslimani i cili ndërpret gjumin për ta falur namazin e sabahut me xhemat bën një ruajtje paraprake të zemrës dhe arterieve të saja. Si jo kur mesatarja e atyre që flenë tek shumica e njerëzve në botë është mbi tetë orë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
 Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Namazi sabahut mbron zemrën nga sëmundjet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: