islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Gruaja që flet me Kuran EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Gruaja që flet me Kuran EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Gruaja që flet me Kuran EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gruaja që flet me Kuran EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gruaja që flet me Kuran EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gruaja që flet me Kuran EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gruaja që flet me Kuran EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gruaja që flet me Kuran EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gruaja që flet me Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gruaja që flet me Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gruaja që flet me Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gruaja që flet me Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gruaja që flet me Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gruaja që flet me Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gruaja që flet me Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gruaja që flet me Kuran EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gruaja që flet me Kuran EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gruaja që flet me Kuran EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gruaja që flet me Kuran EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gruaja që flet me Kuran EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gruaja që flet me Kuran EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gruaja që flet me Kuran EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gruaja që flet me Kuran EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gruaja që flet me Kuran EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gruaja që flet me Kuran EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gruaja që flet me Kuran EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gruaja që flet me Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gruaja që flet me Kuran EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gruaja që flet me Kuran EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Gruaja që flet me Kuran Empty96%Gruaja që flet me Kuran Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Gruaja që flet me Kuran Empty0%Gruaja që flet me Kuran Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Gruaja që flet me Kuran Empty0%Gruaja që flet me Kuran Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Gruaja që flet me Kuran Empty0%Gruaja që flet me Kuran Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Gruaja që flet me Kuran Empty1%Gruaja që flet me Kuran Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Gruaja që flet me Kuran Empty2%Gruaja që flet me Kuran Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gruaja që flet me Kuran

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummAmr
Antar-aktiv
Antar-aktiv
ummAmr

Numri i postimeve : 95
Data e regjistrimit : 19/04/2010
Nacionaliteti-Sheti : O biri i Ademit shpenzo, e Unë do të shpenzoj për ty!

Gruaja që flet me Kuran Empty
MesazhTitulli: Gruaja që flet me Kuran   Gruaja që flet me Kuran EmptySat 24 Apr 2010 - 17:16

GRUAJA QË FLET ME KURAN
Ishte ulur një grua arabe, e cila flet me Kur’an, nën hijën e një lisi, e cila ishtë nisur për në haxhxh.Erdhi tek ajo Abdullah ibn Mubareku, i cili gjithashtu është nisur për në haxhxh,dhe i tha: Esselamu alejkum!
Ajo iu pergjigj:Paqja e Allahut qofte me ju do te jene thenie te Zotit te meshirshem.(Jasin,5)
Ai e pyeti:Qka po ben ketu?
Ajo iu pergjegj:Ate qe Allahu e le ne humbje,ate nuk mund kush ta udhezoje.(Earaf,186)
Ai e pyeti :Ku po shkon?
Ajo iu pergjegj:Pa te meta eshte Lartemadheria e Atij qe robin e vet e kaloi ne nje pjese te nates prej Mesxhidi Harami (Qabja) gjere ne Mesxhidi Aksa.(Isra,1)
Ai e pyeti:Sa kohe ke kalu ketu?
Ajo iu pergjegj:Tri net.(Merjem,10)
Ai e pyeti:Ku e ke ushqimin?
Ajo iu pergjegj:Ai(Allahu) me ushqen dhe me jep te pie.(Shuara,79)
Ai e pyeti:Ku e ke ujin per abdest?
Ajo iu pergjegj:Nese nuk gjeni uje atehere mesyne dheun dhe ferkoni me te fytyrat dhe duart(tejemum).(Nisa,43)
Ai I tha: Ky eshte ushqim,ha.
Ajo iu pergjegj:Agjerimin plotesone deri ne mbremje.(Bekare,187)
Ai I tha:Ky s’eshte muaji I Ramazanit.
Ajo iu pergjegj:E kush ben ndonje te mire nga vullneti, s’ka dyshim se Allahu eshte Shperblyes dhe I Gjithdijshem.(Bekare,5)
Ai I tha:Lehtesimi gjate udhetimit qe te mos agjerohet.
Ajo iu pergjegj:Po qe se e dini agjerimi eshte me I mire per ju.(Bekare,184)
Ai I tha:Fol sipas fjaleve te mia
Ajo iu pergjegj:Qe ai nuk hedh ndonje fjale e te mos jete prane tij percjellesi I gatshem.(Kaf,1)
Ai I tha:Nga cili fis je?
Ajo iu pergjegj:Mos iu qas asaj per te cilen nuk ke njohuri, pse te degjuarit, te pamet dhe zemra, per te gjitha keto ka pergjegjesi.(Isra,36)
Ai I tha:Me fal gabova.
Ajo iu pergjegj:Une nuk do t’ju qortoj juve Allahu ju falte juve.Ai eshte me meshirues I meshiruesve.(Jusuf,92)
Ai I tha:A do ta vazhdon rrugen me deven time?
Ajo iu pergjegj:E per te mire qe beni Allahu e di.(Bekare,197)
Ai I tha:Hipi deves ajo eshte ulur.
Ajo iu pergjegj:Thuaju besimtareve ti ulin shikimet e tyre.(Nur,30)
Falenderuar qofte Ai qe I nenshtroi keto per neve, pse ne nuk do te kishim mundesi ta benim kete.Dhe ne me siguri do te kthehemi te Zoti yne.(Zuhruf,13-14)
Pasi qe e mori deven per litar ajo I tha:Te jesh I matur ne ecjen tende dhe ule zerin tende.(Llukman,19)
Filloi te ece ngadal dhe duke kendu me ze te ulte ajo I tha:Lexoni prej Kur’anit ajo qe u vie me lehte.(Muzzemmil,20)
Kur e pyeti a je e martuar?Ajo iu pergjegj:O ju qe keni besuar mos pyetni per sendet qe nese u thuhet do ta ndieni keq veten.(Maide,101)

E kur erdhen deri te karavanet e saja ai e pyeti:A e ki ndonje femi apo ndonje farefis ketu?Ajo iu pergjegj:Pasuria dhe femijet jane stoli e jetes se kesaj bote.(Kehf,46)
Kur e pyeti :Qka bejne femijet e tu ne karavan
Ajo iu pergjegj:Vuri edhe shenja te tjera(per orientim),ndersa(naten ) ata orientohen me ane te ujeve.(d.t.th.femijet e saj jane udhezues).(Nahl,16)
Kur e pyeti per emrat e femijeve te saj,ajo iu pergjegj:Allahu e zgjodhi Ibrahimin te dashurin me te ngushte.(Nisa,125)
E Musait I foli Allahu me fjale.(Nisa,164)
O Jahja merre librin me shum kujdes.(Merjem,12)
Kur ajo I thiri femijet e saj me emra ata u pergjigjen ,kurse ajo iu tha:Dergonie njerin prej jush me kete argjend(monedhe argjendi)ne qytet,e te zgjedh ushqim me te mire,e tju sjelle ate juve(Kehf,19)
Pasi erdhen me ushqim femijet e saj,ajo I tha ibni Mubarekut:”Hani e pini te lumtur ngase ne ditet e kaluara ju e pergatitet kete!”(Hakkatu,24)
Ketu perfundon tregimi me gruan qe flet me Kur’an,ndersa femijet e saj I kishin thene ibni Mubarekut se nena e tyre flet me Kur’an qe katerdhjete vjet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.hareke.de/shkronjat/04.hareke.php
 
Gruaja që flet me Kuran
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: