islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty96%E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty0%E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty0%E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty0%E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty1%E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty2%E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Empty
MesazhTitulli: E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin   E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin EmptyThu 13 Oct 2011 - 21:53

E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Mother_crying_200_200

E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin

Duke mos gjetur rrugëdalje tjetër nga ai pikëllim i madh për Alkamen, njëri prej të afërmve të tij shkon te Pejgamberi, alejhi selam dhe e lajmëron për gjendjen e atij të riu. Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem e pyet personin që e lajmëroi për gjendjen e Alkames: “A ka Alkamja prindër? Personi me fjalë nuk e kuptoi njëherë fshehtësinë e një pyetjeje të tillë e cila nuk kishte të bëjë me sëmundjen e Alkames, por megjithatë iu përgjegj Pejgamberit: “I ati i ka vdekur, e nënën e ka të moshuar…”

Pejgamberi, alejhi selam, e dërgoi atë që ta thirrë nënën e tij. Erdhi nëna e mirë dhe Pejgamberi, alejhi selam, e pyeti për sjelljet e birit të saj dhe për gjendjen e te birit. Ajo tha: “Rregullisht e falte namazin, jepte sadaka e zekat, e agjëronte Ramazanin… Nëna ishte e sinqertë dhe të gjithë ata që ishin të pranishëm e dinin se ajo ishte duke e thënë të vërtetën për birin e saj. Pastaj, Pejgamberi, alejhi selam, e pyeti nënën e Alkames se si ishte gjendja mes asaj dhe birit të saj? Me këtë Pejgamberi, alejhi selam, dëshironte të dijë diçka më shumë rreth marrëdhënieve të birit me nënën e tij.

Nëna mendoi pak dhe tha: “Unë jam e hidhëruar ndaj tij!” Pejgamberi i tha: “Pse ashtu?!”Nëna e Alkames me një zë të ulët dhe të pikëlluar tha: “E çmon dhe i jep përparësi më tepër gruas së tij se mua…”Pejgamberi, alejhi selam, tha: “Hidhërimi i nënës ndaj tij është shkak që është penguar gjuha e tij nga thënia e shehadetit.”

Të gjithë të pranishmit ndjenë një tronditje të madhe për Alkamen, për atë të ri i cili falte namaz, jepte sadaka, agjëronte, por nuk i kishte dhënë hakun përgjegjësisë që kishte ndaj nënës së tij, përkundër kësaj i kishte dhënë përparësi gruas, e kishte çmuardhe vlerësuar shumë më tepër atë që kishte dëgjuar nga gruaja sesa fjalët e nënës dhe me këtë kishte shkaktuar hidhërimin e nënës së tij.

Atëherë, Pejgamberi, alejhi selam, e ktheu kokën prej Bilalit, radijall-llahu anhu, dhe tha: “Shko e sillmi disa dru ta djeg Alkamen në zjarr!”

Kur e dëgjoi këtë, nëna shprehu një zë pikëllues dhe të dhimbshëm dhe tha: “O i Dërguar i Allahut, kerkon ta djegësh birin tim, lulen e zemrës sime në praninë time? Si do të mund ta barte këtë zemra ime? Pejgamberit, alejhi selam, i shkoi buza në gaz, sepse fjalët e tij rreth djegies së Alkames dhanë rezultatin e dëshiruar, pasi ai kishte dëshirë që nëna e Alkames t’ia falë gabimin birit të saj. Pastaj, Pejgamberi i tha nënës së Alkames: “Nëse dëshiron që Zoti të jetë i kënaqur dhe ta shpëtojë birin tënd, falja gabimin, pajtohu dhe bëhu e kënaqur ndaj tij.”

Pejgamberi, alejhi selam, heshti për një moment e pastaj tha: “Pasha Atë në duart e të cilit është shpirti im, nuk do të përfitojë asgjë me namazin, sadakën dhe agjërimin e tij derisa ti je e hidhëruar ndaj tij.” Atëherë, nëna e dashur e ngriti zërin nga thellësia e shpirtit dhe tha: “Po dëshmoj para Zotit, po të dëshmoj ty o i Dërguar i Allahut, po dëshmoj para të gjithë këtyre që janë të pranishëm: “Unë ia fala gabimin dhe jam e kënaqur ndaj tij.”

Kur nëna e shpalli pajtimin ndaj djalit të saj, ia fali gabimin dhe e largoi hidhërimin, Pejgamberi, alejhi selam, tha: “O Bilal, shko dhe shiko a po e thotë shehadetin? Me këtë deshi të provojë se a e kishte thënë nëna pajtimin dhe fjalën me zemër, apo nuk e kishte thënë me zemër, por vetëm pse ishte turpëruar prej Pejgamberit.

Kur shkoi Bilalli, radijall-llahu anhu, te dera e Alkames, radijall-llahu anhu, e dëgjoi atë duke thënë shehadetin. U kthye dhe e lajmëroi Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, se po e thoshte shehadetin.

Andaj, le të ketë kujdes çdo i mençur që të mos bëjë lëshime ndaj prindërve se përfundimin do ta ketë të keq! Le të bëhet i zellshëm për bamirësinë ndaj tyre sepse ata shpejt e marrin rrugën për në botën tjetër e pastaj ty të kaplon pendimi!Lusim Allahun që të jemi të dëgjueshëm ndaj prindërve, salavatet dhe selamet qofshin mbi profetin Muhamed, familjen dhe shokët e tij.

Allahu ju shperbleft per postimin.
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
E hidhëroi nënën ,por gjuha e tij nuk mundi më ta shqiptoje shehadetin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: