islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty96%Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty0%Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty0%Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty0%Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty1%Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty2%Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Del nga "varri" pas gjashtë vitesh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Empty
MesazhTitulli: Del nga "varri" pas gjashtë vitesh   Del nga "varri" pas gjashtë vitesh EmptyTue 11 Oct 2011 - 23:41

Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Del%20nga%20varri%20pas%20gjasht%20vitesh

DEL NGA “VARRI” PAS GJASHTË VITESH

Sherif Abdu’l Aziz

Sa njeriun e ka shpëtuar sadakaja, sa hidhërimin e Zotit të Madhëruar e ka shuar ajo, e sa njeriut ia ka larguar brengat e pikëllimin, ngase ajo pa rënë në dorë të fukarasë ka rënë në dorë të Mëshiruesit, kështu që për dhënësin qe dritë, argument dhe shpëtim në këtë dhe botën tjetër. Ajetet, hadithet dhe tekstet tjera fetare që ftojnë, nxisin dhe tregojnë vlerën e dhënies së sadakasë janë të shumta, sikur që të shumta janë edhe rrëfimet e vërteta nga jeta e lëmoshëdhënësve. Të gjitha këto dëshmojnë dhe vërtetojnë pozitën e lartë dhe rolin e fshehte me të cilin disponon sadakaja, e të cilin ndodhë të mos e diktojë as dhënësi, tamam siç iu ndodhi atyre tre vetave që iu bllokua dera për të dalë nga shpella, e për të cilët na rrëfen Pejgamberi, alejhis selam...

Edhe tregimi në vijim provon-dëshmon se sadakaja ka një rol të padiskutuar në shpëtimin dhe çlirimin e njeriut nga brengat dhe pikëllimet. Imam Sheukani në librin e tij të famshëm ‘el-Bedru’t taliu bi mehasini ma ba’de’l karni’s sabii’, vëll.1, f. 493, në biografinë e Ali Ibn Muhammed Ibn Ahmed el Bekrijj, një prej dijetarëve jemenas të shek. VII h., përmend një tregim të çuditshëm përkitazi me vlerën e sadakasë. Tregimin, për të mbyllur gojët e atyre që akuzojnë me “zhdukje mendjesh” dhe “mite e legjenda”, autori e cilëson si tregim të përcjellë me saktësinë më të madhe të mundur (tevatur) dhe se ai është i përhapur në tërë Jemenin me gjithë mundësitë e pakta të komunikimit të njerëzve ndërmjet vete.

Tregimi na çon në Jemen, në Hamra, qytet në perëndim të Jemenit, afër bregdetit të Detit të Kuq, tek një bujk, i cili ishte i njohur për sinqeritet, devotshmëri, moral dhe lëmoshëdhënie të shumtë për skamnorë, e në veçanti për udhëtarët. Kishte ndërtuar edhe një xhami dhe për çdo natë ndizte një llambë që të orientoheshin kalimtarët dhe dërgonte darkë për nevojtarët. Nëse gjente ndonjë nevojtar në xhami, ia jepte ushqimin, ndryshe e hante vet dhe ngrihej e vullnetarisht falej. Kjo ishte rutina e tij...

Pas një kohe të gjatë mbretëroi një thatësirë e madhe saqë u shterën të gjitha puset. Meqë punonte në bujqësi, ujin e kishte të domosdoshëm, kështu që vendosi ta thellonte pusin e vet uji i të cilit qe shterë po ashtu. Filloi ta thellonte bashke me të bijtë por derisa ishte atje poshtë duke e thelluar, iu shembën muret e pusit sipër dhe e zunë. Fëmijët menduan se e pati puna e tij, kështu që nuk u lodhën fare ta nxjerrin nga aty. Thanë: ky pus është varri i tij. U mërzitën e qanë, ia falën xhenazen dhe ndanë pasurinë e tij duke menduar se ai ka vdekur.

Fëmijët nuk e kishin idenë fare se çfarë në të vërtetë i ka ndodhur babait të tyre. Njeriu para se t’i shembeshin muret e pusit sipër kishte arritur tek një shpellë aty poshtë. Bashke me muret qe shembur edhe një dërrasë, e cila kishte penguar t’i binte sipër pjesa e gurëve dhe dheut.Njeriu mbeti në errësirën e shpellës dhe vetminë e saj; nuk shihte as duart. Këtu erdhi në shprehje mirësia e Allahut ndaj tij, erdhi lehtësimi pas vështirësisë, u jetësua në praktikë roli i sadakasë. Njeriu mbeti i shtangur kur errësirën ia ndriçoi një llambë mbi kokën e tij e pastaj gjeti edhe ushqim të cilin ua barte çdo natë të varfërve në xhami. Ky ushqim i vinte çdo natë dhe nëpërmjet tij arrinte të dallojë ditën nga nata. Kohën e kalonte duke e përkujtuar Allahun, duke e lutur dhe duke u falur.

Ky besimtar i sinqertë vazhdoi të jetë i burgosur i varrit të tij dhe peng i pusit të tij për gjashtë vite derisa djemtë e tij filluan ta hapin pusin prej fillimit. Filluan me gjurmime derisa arritën tek thellësia ku ishte dera e shpellës. Befasia e takimit me babanë gjallë dhe shëndoshë e mire i trishtoi shumë ata. E pyetën për punën e tij ndërsa ai ua përkujtoi sadakanë që çdo natë e dërgonte në xhami. Ajo e shoqëroi për gjashtë vite në varr derisa edhe e nxori prej tij.

Burimi: http://www.islammemo.cc/zakera/mwakef/2009/04/19/80818.html

Përshtati në shqip: Sedat ISLAMI

Allahu ju shperbleft per postimin.
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Del nga "varri" pas gjashtë vitesh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: