islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pershkrimi i vdekjes! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pershkrimi i vdekjes! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pershkrimi i vdekjes! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pershkrimi i vdekjes! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pershkrimi i vdekjes! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pershkrimi i vdekjes! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pershkrimi i vdekjes! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pershkrimi i vdekjes! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pershkrimi i vdekjes! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pershkrimi i vdekjes! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pershkrimi i vdekjes! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pershkrimi i vdekjes! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pershkrimi i vdekjes! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pershkrimi i vdekjes! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pershkrimi i vdekjes! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pershkrimi i vdekjes! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pershkrimi i vdekjes! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pershkrimi i vdekjes! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pershkrimi i vdekjes! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pershkrimi i vdekjes! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pershkrimi i vdekjes! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pershkrimi i vdekjes! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pershkrimi i vdekjes! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pershkrimi i vdekjes! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pershkrimi i vdekjes! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pershkrimi i vdekjes! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pershkrimi i vdekjes! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pershkrimi i vdekjes! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pershkrimi i vdekjes! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pershkrimi i vdekjes! Empty96%Pershkrimi i vdekjes! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pershkrimi i vdekjes! Empty0%Pershkrimi i vdekjes! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pershkrimi i vdekjes! Empty0%Pershkrimi i vdekjes! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pershkrimi i vdekjes! Empty0%Pershkrimi i vdekjes! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pershkrimi i vdekjes! Empty1%Pershkrimi i vdekjes! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pershkrimi i vdekjes! Empty2%Pershkrimi i vdekjes! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pershkrimi i vdekjes!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Pershkrimi i vdekjes! Empty
MesazhTitulli: Pershkrimi i vdekjes!   Pershkrimi i vdekjes! EmptyMon 10 Oct 2011 - 20:50

Pershkrimi i vdekjes! Pendohuni

Pershkrimi i vdekjes!

Një natë u zgjova nga gjumi e pash një dritë të çuditshme, poçi ishte fikur, kur kqyra ora ishte 03:30 e mëngjesit, por ç'ishte kjo dritë?!
Përnjëherë u habita dora ime hyri në mur, shpejtë e nxora nga muri e i frikësuar e shikoja dorën time, zgjata dorën kah muri dhe prapë dora hynte në mur!!!!!
Ndëgjova një buzëqeshje, shiqova vëllaun dhe i frikësuar u zgjova nga shtrati e shkova t'a zgjoi vëllaun, por ai nuk më dëgjoi.
Shkova në dhomën e prindërve e u mundova t'a zgjoja babin, kërkoja t'më përgjigjeshin, por askush nuk përgjigjej!
Sa u afrova te nana, ajo veq u zgjua nga gjumi por s'fliste me mua!
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIR-RRAHIM thoshte dhe e përsëriste, e zgjoi dhe babin "Qohu t'i kqyrim fëmijët" i tha nana.
Babi pritonte të zgjohej "Le nesër" tha. Por me këmbënguljen e nanës bashkë u nisën në dhomën tonë, nisa të bërtas, por s'përgjigjeshin!!!!!!
E tërhiqja nanën nga fustani, por ajo s'më hetonte!!!!!
Ajo hyri në dhomën tonë dhe hapi dritën, por për mua s'kishte dallim sepse shkëlqente dhoma. Dhe në atë çast pash një gjë të çuditshme, ishte trupi im!!!!!
Po po, trupi im! U ula dhe shikoja veten time, pysja veten i habitur "Kush është që më ngjan mua?!" Fillova
t'a zgjoja veten nga kjo ëndërr e keqe, por nuk u zgjova!
Babi tha "Ja po flejnë, eja shkojmë", por nana ishte e shqetësuar dhe erdhi te shtrati im ku unë flija "Qohu Fëmiu im, përgjigjmu", por unë nuk iu përgjigjesha!!!
U mundua shumë dhe befas pash babin që filloi të qante, që kurrë s'e kam parë ashtu duke qarë.
Filluan piskamat, rënkimet. Vëllau u zgjua e i habitur pyeste se ç'ndodhi.
Nana duke qarë me dënesë tha
" Fëmiu yn ka vdekur"!!! U shtuan piskamat, kurse unë i shkoja pas duke i thënë "Mos qaj nanë, ja ku jam!!"
Por, askush s'përgjigjej! PËRSE??!!! U ula nisa të bërtas "Ja ku jam, shikoniiii", por s'përgjigjej askush. Nisa të bërtas "Ja Rabbi, ja Rabbi të lutem më zgjo nga ky gjum e më shpëto nga kjo gjendje" Nga larg vinte një zë, ishte një ajet i Allahut xh.sh. "Hamd qoftë, ti ishe në humbje nga kjo. Ne menjëherë
t'a larguam perden tënde, sot më e ke syrin e mprehtë"
Menjëherë më kapën në krahë dy vetë, nuk ishin njerëz. U frigova shumë!!! Fillova të bërtas "Lëshomëni, kush jeni ju? Çfarë doni?" Thanë "Deri tek varri ytë jemi rojet e tua" Thashë "Unë s'kam vdekur, ende jam i gjallë. Pse më qoni në varr? Lëshomëni, unë po ndjej, po shoh e po foli"
Ata duke më qeshur thanë "O ju njerëz, jeni shumë krijesa të çuditshme, mendoni që me vdekje mbaron çdo gjë, por s'e dini që jeta e juaj është një ëndërr
dhe zgjoheni kur vdisni" Mua më tërhiqnin ende kah varri... rrugës shihja plotë njerëz me nga dy këso krijesash në krahërit e tyre, dikujt i qeshte fytyra e dikujt i qante, e dikush bërtiste. I pyeta pse bënin ashtu.Thanë "Këta njerëz janë të habitur, e dinë se ku shkojnë, dikush nga ata është në përmbysje..."
I friguar ia ndërprita fjalën "Në zjarrë po shkojnë a?" Duke vazhduar fjalimin thanë "Ata që po qeshin po shkojnë në Xhennet" Menjëherë i pyeta "E unë, ku do të shkojë???" Thanë "Ti nganjëherë shkoje mirë, e nganjëherë keq. Dikur bëje tevbe e të nesërmen bëjshe mëkate dhe rruga që shkoje ti s'ishte e qartë, e gjithmonë
ke me mbetë ashtu"
Ia ndala fjalën me frikë: "Pra, unë po shkojë në zjarrë a po?" Ata thanë "ALLAH-u ka mëshirë të madhe dhe rruga është e gjatë" Ktheva kokën e pashë familja ime, babi im, agjallarët, vëllezërit
e mi dhe të afërmit. Më bartnin mua në një sandëk, iu afru atyre e i thashë "Bëni dua për mua ju lutem"
Por, askush nuk m'u përgjigjej, dikush qante e dikush ishte i mërzitur. Iu afrova vëllaut "Kujdes nga fitnet e kësaj bote mos të të mashtrojnë" Dëshiroja shumë të më dëgjonte,,, Ato dy melaqe më lidhën mbi varrin tim, pash që babi im gjuante dhe mbi mua, vëllezërit e të gjithë që ishin aty. Thashë "Aaahh po të isha në vendin e tyre, të bëja Tevbe Istikfar, namazin e Sabahut t'a kisha falë, çdo ditë t'i kisha bërë dua ALLAH-ut, çdo t'a kisha përtrirë Tevben, të isha larguar nga të këqijat harramet. Fillova të bërtas "O njerëz, jeta e kësaj bote mos t'ju mashtron juve" Së paku njëri t'më dëgjonte... Po ti, a më dëgjon mua??? Të lutem dërgojau çdokujt. Nëse e ke vështirë t'ua dërgosh, më mirë bëje se edhe ashtu s'e meriton sevapin, por kur vjen në varr ke me thanë
"Aaahhh pse s'ua dërgojsha këtë"
.......................

SUBHANALLAHI VE BIHAMDIHI…
SUBHANALLAHUL ADHIM

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pershkrimi i vdekjes! Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Pershkrimi i vdekjes!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: