islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
24 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 24 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty96%Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty0%Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty0%Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty0%Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty1%Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty2%Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem Empty
MesazhTitulli: Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem   Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem EmptyMon 10 Oct 2011 - 20:44

Ebu Hurejra r.a e kishte vërejtur se pas vdekjes së Muhamedit sal-lallahu alejhi ve sel-lem njerëzit kishin filluar që të preukupohen me tregti dhe i kishin lënë mexhlise
t e dijes në xhami. Ebu Hurejre u zemërua shumë me këtë vepër.

Një ditë Ebu Hurejre r.a kaloi në treg dhe bërtiti me zë të lartë: "O tregtarë, trshëgimia e Pejgamberit sal-lallahu alejhi ves-selem po ndahet e ju po qëndroni këtu, a nuk shkoni të merrni nga një pjesë". Ata pyetën: : "Ku?" Ai u tha: "Në xhami." Njerëzit shpejtuan drejt xhamisë, ndërsa Ebu Hurejre i priste ata.

Pas pak njerëzit u kthyen dhe i thanë: "O Ebu Hurejre, ne hymë në xhami por nuk gjetëm që ndahej diçka." Atëherë ai i pyeti: "A nuk e patë askënd në xhami?" Ata i thanë: "Po, pamë njerëz duke u falur, duke lexuar Kuran dhe duke mësuar haramin dhe hallallin." Atëherë Ebu Hurejre r.a u tha: "Ajo është trashigimia e Muhamedit sal-lallahu alejhi ve sel-lem (Taberani)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Trashigimia e Pejgamberit Sal-lall-llahu alejhi Wes-selem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: