islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty96%Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty0%Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty0%Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty0%Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty1%Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty2%Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur mbeten edhe pesë muaj jetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kur mbeten edhe pesë muaj jetë Empty
MesazhTitulli: Kur mbeten edhe pesë muaj jetë   Kur mbeten edhe pesë muaj jetë EmptySun 9 Oct 2011 - 13:12

Kur mbeten edhe pesë muaj jetë 2Q==
Isha duke pushuar në një nga parqet që gjenden pranë Universitetit "Mimar Sinan".Parku quhet Findikli Park.Ishte një natë e butë pranverore dhe në ulësen tjetër që ishte e ngjitur me atë të timen ishte i ulur një njeri në moshë 50 vjeçar.Me aq sa jam duke u kujtuar,Turqia akoma sa ishte njoftuar me lojërat të quajtura "borsë" dhe çdo njeri fliste për rritjen marramendëse të hiseve në borsë.

Njeriu pranë meje, ishte duke lëvizur majtas-djathtas me një grumbull hisesh të cilat i kishte bërë rulo, kurse nga njëherë me ata hise i binte dorës së majtë.Unë si llafazan që jam edhe atij i hodha një fjalë:

Rritja e hiseve në borsë i habiti të gjithë, i thashë njeriut.Me sa më duket edhe ju jeni pasuruar!

Pas një buzëqeshje perosni i cili mbante hiset në dorë më tha!

-Po! Hidet që i mbajë në dorë fituan një çmim shumë të lartë! Përveç asaj unë kam me mijëra hise të tilla.Kurse nga disa të tjerë me qindra mijëra.

-Qenkeni njeri me fat, i thashë.Apo jo? Njeriu i ktheu sytë kah deti dhe vazhdoi:
-Po jam njeri me fat.Dhe gjithashtu kam kancer në gjak.Mjekët më thanë se do të mund të jetoj vetëm edhe tre ose pesë muaj.Nuk e di se çfarë përgjigje i dhashë nga habia.Por kur ma tregoi emrin, u habita shumë.Njeriu me të cilin biseodja ishte një perosn shumë i famshëm, i cili posedonte një kompani sigurie.Kompania e sigurisë njihej pas emrit të tij dhe në të gjitha vendet e njohura të Stambollit, si0τ është Ura e Gallatës.Në të gjitha shtyllat e rrymës elektrike dhe nëpër bilborde të ndryshme qëndronte emri I tij: Semih....

Kur fillova që ta marrë në laps ngjarjen e lartpërmendur,shokët e mi shkrimtarë Selim Gyndyzalp dhe Ali Suat erdhën në vizitë tek unë në vilën time verore.Edhe pse këtë ngjarje ata e kishin dëgjuar para 20 vjetëve, detajet I kujtonin më mirë se unë dhe më ndihmuan në realizimin e shrkimit.

Brenda disa minutave që bisedova me z.Semihun, kisha mundësi që t`ia shoh fytyrën e vërtetë të botës.Por, fatkeqësishtë, edhe pse isha ballë për ballë edhe me shumë raste të tilla, nuk munda që të nxjerrë mësim nga kjo, për shkak të shprehive të cilat janë vulosur tek ne dhe konsiderohen si të zakonshme.

Ashtu siç është edhe ngjarja që e kamë përjetuar në Fakultetin e Medicinës “Xherrah Pasha”

Në muajin maj tgë vitit 2003, shkova në Fakultetin e Medicinës “Xherrah Pasha”, me qëllim që të bëja një analizë të gjakut.Aty isha bashkë me djalin tim I cili studionte po në atë fakultet dhe isha duke pritur radhë bahskë me të tjerët.Ne ishim nga ana e derës dhe siç na vinte radha ishim duke u afruar drejt tre apo katër infermiereve që ishin duke qëndruar pranë dritaes.Menjëherë pas meje qëndronte një zonjë në moshë 30-35 vjeçare, e cila po qante pa ndërprerë.Ngaqë mendova se ishte duke u frigësuar nga dhënia e gjakut I thashë:-Dora e infermieres është shumë e butë! Më besoni se nuk do të ndjeni fare dhimbje.

Duke I fshirë sytë me shami më tha:
-Deri tani kamë dhënë të paktën një kovë me gjak.Dhënia e gjakut për mua nuk është aspak problem.Përsëri filloi të qajë.Unë bashkë me djalin filluam të merakosemi se ku qëndronte problemi.Ajo më duket e kuptoikëtë gjendje dhe vazhdoi: Ky vend për mua është bërë si shtëpia ime e dytë.Këtu jam duke ardhur disa herë në javë.Pak më parë më thanë s ejamë me kancer të mushkërive dhe se nuk më kanë mbetur edhe shumë kohë për të jetaur.
Ngaqë djaline kisha në vitin e fudnit në Fakuletetin e Medicinës, ai ishte mësuar me gjëra të tilla.Por unë me të vërtetë u ëmrzita shumë.Gruaja duke u munduar që t`i fsheh sytë që I ishin skuqur, ngaqë kishte qarë shumë, në vazhdim më tha:Kur më tha mjeku se dueht të jem e gatshme për vdekje, trupi sikur më përplasej herë në tavan e herë në dysheme.

Brenda pesëmbdhjetë minutave që isha duke pritur deri sa erdhi radha për të dhënë gjak, asaj zonje I fola për atë se exheli(koha e vdekjes) është e fshehur dhe se atë përveç Zotit nuk mund ta dijë asnjë;shumica e njerëzve që iu është thënë se do të vdesin” kanë gjetur shërim, kurse shumica e njerëzve që kanë qenë të shëndoshë kanë ndërruar jetë dhe se kjo e vërtetë ëhstë pranuar nga ëna e të gjithëve. Siç isha duke I folur për madhësinë e mirësisë së besimit I thashë që kjo jetë plot me shqetësime dhe vështirësi edhe ashtu do të mabrojë, por pas asaj neve na pret një lumturi e përjetshme siç është Xhenneti, kurse për këtë kemi nevojë për besim dhe adhurim.Dhe e shpërbleva me thënien e Pejgamberit tonë ku thotë ku thotë se edhe ai që posedon besim sa një kokërr atomi, do të shpëtojë.Ndërpreu me të qarën, tani më ishte freskuar.Më tregoi se është njeri me besim, por shqetësimi më I madh I saj ishte se dy vajzat e saj ishin shumë të vogla.Por padyshim që Zoti do t`i jepte një lehtësim.Pas këtyre ngjarjeve, një pyetje e këtillë më erdhi në mendje:

A nuk është gabim që mjekët t`u thonë pacientëve të tyre se “nuk kanë edhe shumë kohë për të jetuar”? Padyshim që fshehtësia e exhelit (kohës së vdekjes) është një mëshirë.Në të kundërtën, gjysma e parë e jetës sonë do të kalonte me neglizhencë, kurse gjysma tjetër do të kalonte sikur të ishim para frikës së pushkatimit.

Shkrujti:Ilaz Salihi
Marur nga revista Zaman 2011

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Kur mbeten edhe pesë muaj jetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: