islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty96%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty0%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty0%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty0%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty1%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty2%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
MesazhTitulli: 30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!!   30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySat 8 Oct 2011 - 20:18

30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Images?q=tbn:ANd9GcRJVW9YyzFzW2LZsT6lZUDJ2R_oNp4xIWnAfVKJIz5_u2KuFJRvKw
Allahu i Lartësuar ka thënë:

’’E pas tyre (të mirëve) erdhën
pasardhës të këq*j, që e lanë namazin e u dhanë pas kënaqësive
(trupore), e më vonë do të hidhen në çdo të keqe.’’ (Kur’an, Merjem 59)

Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka thënë:

”Ai
që e falë namazin, namazi do të jetë dritë, dëshmi dhe shpëtim për të
në Ditën e Ringjalljes, ndërsa për atë që nuk e falë, nuk do të jetë
dritë, dëshmi dhe shpëtim për të në Ditën e Ringjalljes. Dhe, në atë
Ditë, ai do të shoqërohet me Karunin, Faraonin, Hamanin dhe Ubej bin
Khalef (një armik i Islamit prej Kurejshitëve)". [Transmetohet nga
Ahmedi, Taberaniu, Ibn Hibani]


30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!!

1 - Ende nuk ndihem i gatshëm të falem !

2 - Kam provuar por nuk kam arritur të mësohem !

3 - Unë nuk falem, sepse nuk i di suret !

4 - Nuk mendoj se ne duhet të falemi !

5 - Zemrën e kam të mirë, prandaj nuk kam pse të falem !

6 - Zoti nuk ka nevojë për namazin tim !

7 - Unë jam një njeri i lirë nuk kam pse të falem !

8 - Çdo ditë e njëjta gjë, kjo është e mërzitshme !

9 - Prindërit e mi nuk duan, prandaj nuk do të falem !

10 - Unë punoj dhe në vendin e punës nuk ka vend të përshtatshëm për t’u falur !

11 - As prindërit e mi nuk falen !

12 - Nuk mund të marrë abdes vazhdimisht !

13 - Nuk kam kohë për t'u falur, jam i zënë me punë !

14 - Kur po marrë abdes, po më zhduket makijazhi në fytyrë (femrat) !

15 - Unë kam bërë shumë mëkate, edhe nëse falem nuk do të më pranohet nga Allahu !

16 - Nuk mund të përqendrohen në namaz, gjithmonë mendoj për diçka tjetër, prandaj e kam lënë namazin !

17 - As shokët e mi nuk falen !

18 - Nëse filloj të falem, atëherë më duhet t’a ndryshoj jetën time (shoqërinë, veshjen, etj.) !

19 - Njëherë e kam humbur një namaz, nëse falem duhet të jem i përkryer !

20 - Unë e pres një shenjë nga Allahu, pastaj do të filloj !

21 - Prindërit e mi nuk më kanë mësuar as kur isha i vogël, tani e kam vështirë të mësohem !

22 - Nëse më kalon një namaz, pastaj më ikë dëshira për t'u falur !

23 - Kur ia filloj namazit më shkon mendja tek puna, dyqani, shokët ... !

24 - Unë gjithmonë shoh njerëz që falen, por edhe bëjnë gabime (mëkate), kështu që unë nuk dua të jem si ata !

25 - Kur falem, atëherë po mendoj se po bëhem shumë radikal !

26 - Jam falur, por asgjë nuk ndryshoi në jetën time, kështu që e kam lënë namazin !

27 - Unë jam ende shumë i ri, kur të bëhem pak më i moshuar do të filloj, ka kohë !

28 - Unë nuk falem por unë jam shumë më i sinqertë se disa që falen, nuk dua të takohem me ata në xhami fare !

29 - E kam humbur betejën kundër nefsit tim, prandaj nuk kam pse të falem !

30 - Edhe nëse nuk falem nuk do të shkoj në Xhehenem, jam më i mirë se të tjerët, kam shumë vepra të mira !

Ka
plot musliman që kapen në këto arsye, Allahu i udhëzoftë. Të lutem,
shih mos edhe ti qëndron në ndonjërën nga këto ’’arsye’’ !!!

Fillo me namaz !

Nëse veç ke filluar mos e ndërprit assesi !

Mos u mashtro me thëniet më lart; nuk qëndrojnë asnjëra prej tyre !

Mos
harro, në Kur’an në ajetin 42 të Sures Mudethir, tregohet se si do të
pyeten një grup i të ndëshkuarve çfarë i kishte sjellë ata në Xhehenem:

"Çka u solli juve në Sekar?" (një nga emrat e Xhehenemit)


Përgjigja:

Cito :
’Ata thonë: Nuk kemi qenë prej atyre që faleshin (që bënin namaz)’

* Mos vallë dëshiron edhe ti të jesh prej atyre të cilët në Xhehenem do të japin këtë përgjigje ?

Allahu ju shperbleft per postimin.
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: