islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty96%Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty0%Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty0%Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty0%Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty1%Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty2%Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Empty
MesazhTitulli: Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’   Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ EmptyMon 26 Sep 2011 - 8:52

Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ Kurani11-251x198
Meulana Xhelaludin Rumi (Allahu e mëshiroftë), në Mesnevinë e tij, përmend një tregim të Sulltan Mahmudit. Një ditë Sulltani vendosi t’i provojë ministrat e tij dhe i urdhëroi ata që ta thërrmojnë perlën më të çmuar të thesarit të shtetit. Një nga një, secili prej 65 ministrave refuzuan, duke thënë se perla është shumë e çmueshme për t’u shkatërruar.

Mbreti atëherë e thirri oborrtarin e tij më të afërt dhe të besueshëm, Ajazin, dhe e urdhëroi atë që ta thërrmonte perlën. Pa asnjë vonesë apo hezitim, Ajazi, e thërrmoi perlën në copa. Kur ministrat shprehën mosbesim dhe u tronditën nga ky guxim, mbreti i kërkoi Ajazit që t’u tregojë atyre për arsyen e tij, për thyerjen e perlës.

Si përgjigje, Ajazi i pyeti ata ministrat: ‘Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’

Pyetja që ne i shtrojmë vetes është: ‘Cila është më e rëndësishme, Urdhri i Allahut tim, apo qejfet e zemrës sime?’

Qejfet e zemrës janë të ngjashme me perlat, të cilat duken shumë të bukura, por ne nuk duhet t’i përmbushim këto qejfe e t’i thyejmë Urdhëresat e Allahut.

Ajazi arriti afërsi me mbretin për shkak të besnikërisë, besueshmërisë, bindjes dhe nënshtrimit ndaj tij. Ngjashëm, ne do të arrijmë afërsi të skajshme me Mbretin e mbretërve, përmes besnikërisë dhe besueshmërisë. Vetëm se kjo është e varur në bindje të sinqertë dhe nënshtrim të plotë ndaj urdhëresave të Tij.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’ 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ç’është më e rëndësishme, urdhri i mbretit apo perla?’
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: