islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty20%Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty7%Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty7%Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty7%Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty7%Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty7%Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty7%Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty37%Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës Empty
MesazhTitulli: Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës   Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës EmptySat 24 Sep 2011 - 9:25

Cito :
Studiues të CERN-it njoftuan se studimi, që dha rezultate të papritura mbi shpejtësinë e grimcave të neutrinos, mund të përmbysë një pjesë kyçe të teorisë së relativitetit të Albert Ajnshtajnit.

Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës CERN

Një ekip shkencëtarësh të laboratorit CERN në kufirin Francë-Zvicër, ku zhvillohet eksperimenti më tërësor i fizikës përgjatë gjithë historisë, deklaroi se kanë arritur të regjistrojnë neutrino, pra grimca elementare nënatomike, që udhëtojnë më shpejtë se drita.

Studiuesit bënë të ditur se grimca elementare neutrinoje me ngarkesë elektrike zero, të cilat mund të depërtojnë brenda materies thuajse pa hyrë në reaksion, kanë kapërcyer kufirin e shpejtësisë kozmike duke regjistruar një shpejtësi prej 299 mijë e 792 km/sekondë.

Laboratori CERN me qendër në Gjenevë lëshon një tufë neutrino, që udhëton në një distancë prej 730 kilometrash dhe arrin në një laborator nëntokësor në Itali, ku shkencëtarë të tjerë vëzhgojnë se grimcat elementare subatomike e kanë përshkuar distancën në fjalë 60 nanosekonda më shpejtë se sa drita.

E thënë ndryshe, në një garë prej 730 kilometrash, grimcat e neutrinos e kapërcejnë vijën e finishit 20 metra më herët nga drita, nëse kjo e fundit do të përshkonte të njëjtën distancë.

Shkencëtarët e CERN-it po presin që rezultatet e eksperimentit të sipërcituar të konfirmohen edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës e Japonia.

Nëse kjo gjë vërtetohet, studimi mund të përmbysë një pjesë kyçe të teorisë së relativitetit të Albert Ajnshtajnit, e cila thotë se “asgjë në univers nuk mund të udhëtojë më shpejt se drita”, si dhe mund të hapë perspektiva të reja teorike tërësisht novatore.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Shkencë: Ajnshtajni ka gabuar, kalohet shpejtësia e dritës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: