islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty96%Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty0%Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty0%Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty0%Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty1%Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty2%Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ç’do të thotë të mbarosh medresenë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Empty
MesazhTitulli: Ç’do të thotë të mbarosh medresenë?   Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? EmptyTue 20 Sep 2011 - 12:11

Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? Lule-264x119

Një ëndërr foshnjore, kur e sheh të realizuar pas shumë vitesh të bën të ndihesh krenar. Por që të ndihesh i sigurtë dhe po aq krenar, kjo ëndërr në gjithë përcjelljen e saj është e bukur kur brenda ka besimin në rrugën e të Madhit Zot.

Kështu ka ndodhur dhe me mua e me qindra shoqe të mijat që sot pasi kanë mbaruar studimet në bangat e medresesë, vazhdimin e tyre të mirë e demonstrojnë me moralin dhe intelektin e tyre atje ku ata vazhdojnë të studjojnë apo dhe të punojnë si edukatore të brezit të ri. Që të mbarosh një medrese dhe të jesh një medresist i mirë duhen patur parasysh tre komponentë, e para vetja jote, familja dhe mësimdhënësi. Të zgjedhësh medresenë si shkollë për t‚u arsimuar, duhet të jesh i bindur në zgjedhjen tënde, të mos shtyhesh nga familja. Çdo të thotë kjo?…

Ka mjaft prindër që dëshirojnë të arsimojnë fëmijët e tyre në medrese, pasi mendojnë se këtu rregulli, edukata, sigurisht dhe niveli mësimdhënës janë në shkallë të lartë. Dhe prindërit kanë të drejtë sepse në të vërtetë kështu është, por ç’thonë fëmijët e tyre thellë në dëshirat që kanë? Përfundimi bëhet si do prindi por me kalimin e viteve tek ky fëmijë nuk sheh një medresist por një nxënës që sapo lë bangat e shkollës kërkon të veprojë në shoqërinë e tij jashtë edukatës Islame. Vajzat vishen jo hijshëm, djemtë fillojnë e preferojnë lokalet, akoma më keq, disa largohen në mbarim të 8-vjeçares ose të tjerë duke mos përballuar dot volumin e mësimeve ose duke mos pëlqyer t‚i përshtaten edukatës Islame, rregullave të saj e lënë shkollën në çfarëdo klase të
jenë.

Mjaft medresistë që kanë kryer katër (4) ose tetë (8) vjet studime në medrese kanë marrë bazat e edukatës Islame, por kur i sheh e ke të vështirë të besosh se ku i kanë kryer studimet.

Familja është një shembull i shkëlqyer për fëmijën, e ky shembull jepet dhe fitohet me durim, vëmendje e sjellje të kulturuar. Por edhe shkolla ka pjesën e saj. Motoja e parë e një medreseje për të cilën ajo funksionon është formimi i medresistëve besimtarë me një edukatë Islame si dhe përgatitja shkencore me një nivel të lartë për t’i bërë ata të aftë të konkurojnë në çdo degë të shkencës. Pra një edukim dhe formim i shkëlqyer. Shkolla është vendi ku mësohet. Ajo mund të lëshojë dritë mbi idetë dhe ngjarjet vitale, të aftësojë nxënësit dhe studentët e saj të kuptojnë mjedisin e tyre natyror e njerëzor.

Një ndër komponentët që lot rol me rëndësi në formimin e medresistëve është dhe mësimdhënësi (mësuesi). Mësuesi vërtet është ai që mbjell farën e dlirë dhe kujdeset për ta mbrojtur atë. Rruga më e mirë e edukatorëve është të tregojnë kujdes për secilin individ si një botë më vete. Mësimdhënësi duhet të dijë ta gjejë atë rrugë që të çon në zemrat e nxënësve dhe që lë gjurmë të pashlyera tek ata. Edukatorët janë
njerëzit më të nderuar por që kanë edhe punën më të vështirë. Ata duhet të japin një shembull të mirë me sjelljen e qëndrimin e tyre personal, por duhet të jenë po aq shembull në anën e jashtme, duhet të kenë durim
për të drejtuar jo vetëm intelektin e tyre por edhe zemrën, ndjenjat e tyre. Secili duhet të shmangë ekstremet në veprime por më parë në mendime. Edukimi është tjetër gjë nga të dhënit mësim, por mënyra e të dhënit mësim mirë është një edukim i mirë. Asnjëherë të mos nënvleftësohet nxënësi sepse nesër ai mund të jetë një koleg i mirë. Është e dyshimtë të quhet njerëzor një njeri që nuk përpiqet të rinovojë
vetveten. Shumë kush mund të jetë i suksesshëm në përvetësimin e diturive, por janë të paktë ata që janë të aftë të edukojnë mendjen dhe ndjenjat e tyre. Unë si medresiste gjithmonë kërkoj brenda vetes më të bukurën e fjalës medresist.
Njeriu nuk është një qënie e përbërë vetëm nga trupi dhe nga mendja. Ai ka gjithashtu një shpirt që kërkon kënaqësi, pa të cilën ne nuk mund të gjejmë kurrë lumturinë dhe përsosmërinë e vërtetë, kënaqësia shpirtërore arrihet nëpërmjet njohjes së ZOTIT dhe besimit në Të. Të jesh medresist do të thotë ta justifikosh këtë emër me punë e sjellje të mirë. Të zgjedhësh medresenë si shkollën ku ti do të arsimohesh do të thotë të ndjesh përgjegjësi brenda vetes, të besosh se me edukatën dhe dijen e fituar do t‚i shërbesh më mirë, më drejt familjes dhe shoqërisë Islame.
Medresist do të thotë t‚u përcjellësh njerëzve atë që ju mungon për të dalë nga gjendja e tyre apatike, medresist do të thotë të kesh fatin e madh dhe të mirë që njeh, di dhe zbaton mësimet e Kur’anit Famëlartë.

O motër medresiste! Robëreshë e Allahut, koha e fundit, një ditë fare afër ose shumë larg, do të afrohet. A mendon se si do të të zërë ty? A nuk i frikësohesh Allahut? O edukatore mësimdhënëse në medrese! A ke
menduar ti ndonjëherë se nxënëset e tua janë të shqetësuara për ty, për shembullin e besimit tënd, për fjalët e tua pa vend, për gjykimin tënd si mosbesimtare qoftë edhe për një problem të vogël në dukje pa rëndësi?
Si mendon se të mëshiron Allahu duke mërzitur zemrat e tyre që dëshirojnë të mbushen çdo ditë e më shumë me besim?

O ti që mendon se je e ditur, kujdes se zemra jote, nijeti jot është aty. “Për çdo send që nuk pajtoheni, gjykimi për të është tek Allahu (Mbizotëruesi, Gjykuesi)….” ( 42:10) Resulullahu na paralajmëron duke na kujtuar se “Në qoftë se ndonjëri merr (nxë) dituri nga gjërat prej të cilave kënaqësia e Allahut është kërkuar dhe në kundërshtim (me pikën më lart) ai e merr (nxë) atë, diturinë vetëm për të marrë epërsi (të mira) të kësaj bote, ai nuk do ta ndjejë aromën e Xhennetit në Ditën e Gjykimit.”
Pra ti që sot i prin rinisë islame, nuk ka rëndësi se ku, në medrese apo jo, kujdes… shumë kujdes me atë që udhëzon e bën.
Askush dhe asnjëherë nuk duhet të ndihet superior ndaj tjetrit se ka miq e shokë, i Gjithëpushtetshmi është vetëm Ai, Krijuesi i Gjithësisë, i DREJTI, Mbizotëruesi i Botërave.

Sot në universitetet tona ka mjaft djem e vajza besimtare që studjojnë dhe që paraqesin nivel të lartë formimi në lëndët shkencore.
Kjo është detyrë e Komunitetit Musliman, Drejtorisë Arsimore të tij për të zgjedhur më të mirët, sepse duke zgjedhur më të mirët në lëndën e vet dhe po aq të mirë në besim do të mund të arrijmë që medresistët të mos largohen pas përfundimit të ciklit të ulët nga medreseja apo të ketë firo edhe gjatë rrugës.

O ti e re dhe i ri! Mos u ndiko vetëm nga dëshira e mirë e prindit për të studiuar në medrese me mendimin e dëshirën se merr një edukatë të mirë, se je i mbrojtur nga një sërë fenomenesh si imoraliteti, droga, sida, prostitucioni, krimi etj. Vendos vetë nëse e ndjen se është pikërisht kjo që të duhet ty për jetën tënde. Ji i sinqertë në mendimet e veprimet e tua para se të bësh zgjedhjen për të hapur shtigje të reja të pashkelura ndonjëherë drejt sukseseve të mëdha. E lus Allahun që të jeni të gjithë prej atyre që i frikësoheni Allahut, sepse me të vërtetë të tillë janë dijetarët, e këtë e dëshmon më së miri fjala e të Lartmadhëruarit: “…Po Allahut ja kanë frikën nga robërit e TIJ, vetëm dijetarët….” ( 35:28)

Medresist! Ti lufton dhe kurrë nuk lodhesh për të fituar kënaqësinë e Allahut, në shpirtin tënd ti do që të rrijë përherë një melek i bukur, ti do që portat e përtej iluzionit tënd të hapen e të thireshe ti me emrat më të bukur, në portën e varrit të të hapej ajo e duhura, dera e xhennetit.

Medresist! Ti nuk do të jesh me të humburit, ti e mendon dhe e di rëndësinë e Ditës së Gjykimit tënd, ti je vetja jote sepse pranove të marrësh dijen e Allahut me devotshmëri.

Ti ecën rrugëve, herë-herë bie po kurrë nuk ankohesh, ngrihesh mbi gjymtyrë të vrarë e kërkon rrugën që të shpie tek kënaqësia e Allahut, ti ngrohesh nën rrezet e diellit kur ke ftohtë e mendja të shkon tek i vetmuari, tek i varfëri, i rrëzuari prej lodrave të jetës dhe kërkon që rrezet që të ngrohin ty, t’i shkojnë njerëzve në nevojë! ….Por ti nuk lodhesh… nuk mërzitesh, kërkon brenda vetes më të mirën, më të bukurën që të kënaqësh Zotin Tënd, ti e di që nuk je krijuar kot, je krijuar në formën më të mirë, më të bukur për të ecur i sigurtë (për aq sa e ke të shkruar) në shërbim të vetvetes, njerëzimit dhe Islamit.
Ti e di se drita e Zotit Tënd të udhëzon të jesh fisnik, tolerant, i drejtë, i butë, i ndershëm, i gëzuar e të kënaqesh me atë që ke, bujar, me vullnet të çeliktë e zemër të kristaltë. E kështu, ti e di se çelësin e portës për tek Zoti e ke në duart e tua. Allahu të lehtësoftë rrugën për në Ditën e Gjykimit.

A nuk është bukur të jesh medresist? Po të merresh me formimin dhe edukimin e tyre a nuk është bukur? E bukura ndodhet tek Allahu, e Allahu të bukurën e dëshiron dhe për krijesat e Tij.

Motër e vëlla medresist!
Edukatore të nderuara në medrese! A e dini pse vallë jeni më të suksesshmit në bisedat me njerëzit?Ju jeni
më të suksesshmit, më të pranuarit në bisedë, sepse ju flisni pikërisht me gjuhën e duhur, me fjalën e ëmbël, me fjalën e Krijuesit të Gjithësisë. “Kush ia dorëzon veten ALL-LLAHUT, duke qenë edhe punëmirë, ai është kapur për lidhjen më të sigurt”. (31:22)

Falenderoj Zotin se si ish medresiste më ka bërë mua e shumë të tjerë të përgjegjshëm ndaj vetes, familjes e shoqërisë dhe njëkohësisht e lus Zotin për mirësi e begati për të gjithë robërit e Tij.

Shkruan: Jetmira Sejko (Teli)Allahu ju shperbleft per postimin.
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ç’do të thotë të mbarosh medresenë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Nga Medreseja-
Kërce tek: