islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty96%Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty0%Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty0%Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty0%Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty1%Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty2%Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Empty
MesazhTitulli: Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup   Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup EmptyMon 19 Sep 2011 - 9:41

Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Medreseja-Isa-Beu-264x147

Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” është shkollë e orientuar profesionale dhe bën pjesë në rangun e shkollave të mesme. Medreseja qendrore është e locuar në fshatin Kondovë, fshat në pjesën perendimore të Shkupit.

“Medreseja Isa Beu” vazhdon traditën e medresesë së dikurshme me të njëjtin emër, e themeluar në shekullin XV, me ardhjen e osmanlive në këto troje. Ajo mban emrin e themeluesit të saj, Isa Beut, i cili ka qenë i biri i Is-hak Beut, serhatmuhafizit osembrojtësit të njohur të Shkupit. Kjomedrese në të kaluarën ka prezentuar institucionin më të lartë arsimor dhe njihej si shkollëmë me famë në Rumeli. Nga Vakëfnameja e Isa Beut kuptojmë se ai përveçMedresesë ka themeluar Bibliotekën dhe Xhaminë që mbajnë edhe sot e kësaj dite emrin e tij. Xhamia e Isa Beut është ndërtuar në vitin 1475 dhe është njëra nga xhamitë më të bukura të Shkupit.

Medreseja që nga themelimi e deri më sot ka pushuar së punuari disa herë, për shkak se godina e Medresesë është shkatërruar nga luftërat dhe fatkeqësitë e tjera. Për her të parë ka pushuar më 1689, kur gjenerali austriak Pikolomini me ushtrinë e tij e dogji Shkupin. Gërmadhat e mureve të godinës së saj, pas këtij shkatërrimi, u ruajtën deri në fillim të Luftës së Dytë Botërore.

Me tërheqjen e osmanlive nga trojet tona,Medreseja e Isa Beut,me iniciativën e prijësve fetarë dhe intelektualëve të atëhershëm më 1932 u rindërtua, kështu që në vitin 1936 u krijuan kushte për të filluar me punë të rregullt.Njëkohësisht, u reformua edhe programi i saj dhe ajo fitoi statusin e shkollës së mesme. Pas Luftës së Dytë Botërore, ajo sërish pushoi një kohë të gjatë, deri në vitin 1979, kur Bashkësia Fetare Islame solli vendimin për rindërtimin e saj. Pas shumë peripecish, objekti i ri u rindërtua në fshatin Kondovë të qytetit të Shkupit dhe në vitin shkollor 1984/85 filloi procesi edukativo-arsimor.

Medreseja me ndërtesat përreth përfshin një sipërfaqe prej 7000 m2. Kompleksi iMedresesë bazë është i ndarë në: Objekti i shkollës, Konvikti dhe Restoranti. Dy godinat e fundit janë të ndara nga objekti i shkollës, por që të gjitha janë në një rrethojë. Objekti i shkollës është dykatësh. Kati i parë është i pajisurme 4 klasë, mesxhidin për faljen e pesë kohëve të namazit nëmënyrë të organizuar, kafiterinë,
skriptarinë dhe 5 zyra administrative.

Kati i dytë është i pajisur me 4 klasë për mësim, sallën e profesorëve, bibliotekën me afër 5.800 tituj në shumë gjuhë, sallën e aktiviteteve, kabinetin e gjuhëve dhe të kiraetit, kabinetin e informatikës dhe të biologjisë, të mobiluar me mjete të duhura, dhe një zyrë pune për shoqatën e nxënësve të Medresesë.

Konvikti është objekt i ndarë nga shkolla dhe është trekatësh, ndërsa në vitin 2010/11 në objektin e konviktit intervenimmë serioz është bërë në ngritjen edhe të një kati, respektivisht katit të katërt, në të cilin është instaluar xhamia dhe disa mësojtore për nxënësit. Konvikti ka 50 dhoma me kapacitet për 270 nxënës. Krahas dhomave të fjetjes, ekzistojnë edhe paradhomat, ku nxënësit mbajnë rrobat e tyre personale.
Gjithashtu, në kovikt është edhe strehimorja e pajisur me filtër për ajrosje dhe me dalje të veçantë, e cila brenda posedon shtretër dhe karrige, që shërbejnë për raste të jashtëzakonshme.

shoqatës joqeveritare turke “TIKA” është bërë rregullimi i konviktit të Medresesë, në kuptimin e ndërrimit të dyerve, dritareve, vitrinave, lyerjen e brendshme të objektit etj. Gjithashtu, është bërë intervenim edhe në pjesën e jashtme të shkollës, ku është intervenuar në ndërrimin e kulmit, vënien e pllakave të mermerta në korridoret e shkollës etj

Në vitin shkollor 2007/08 me ndihmën e ministrive të Kulturës dhe të Ekologjisë dhe të Komunës së Sarajit është bërë edhe rregullimi i jashtëm i Medresesë, respektivisht i parkut të Medresesë dhe i shtigjeve të saj. Në objektin e konviktit intervenim më serioz është bërë në vitin 2010/11, kur është ndërtuar edhe një kat, respektivisht kati i katërt. Po ashtu, është bërë edhe ndërrimi i inventarit të konviktit. Po ashtu, është bërë edhe intervenim në restorant, ku janë ndërruar pllakat e tërësishme të restorantit dhe tavolinat, bashkë me karriget.

Nisur nga fakti se interesimi i muslimanëve në RM për t’u shkolluar dhe edukuar në Medresenë e Isa Beut ishte mjaft i madh, kurse mundësitë dhe kapaciteti i infrastrukturës së Medresesë bazë nuk mund që t’i përballonte të gjitha kërkesat, atëherë Bashkësia Fetare Islame e RM ndërmori hapa konkretë për zgjerimin e rrjetit edukativo-arsimor të Medresesë Isa Beu edhe nëpër qytetet tjera të RM, ku ndihej nevoja permanente për hapjen e paraleleve të shtrira të Medresesë Isa Beu. Për implementimin praktik të kësaj platforme Bashkësia Fetare Islame e RM në territorin e R. Maqedonisë arriti të hapë këto paralele të shtrira:

Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup Medreseja-isa-beu1
Medreseja Qendër 1984/85.

Në Medresenë Isa Beu-qendër mësimi zhvillohet vetëm me nxënësit e gjinisë mashkullore. Në vitin shkollor 2010/11 mësimin e kanë ndjekur 163 nxënës nga të gjitha trojet e Maqedonisë, të shpërndarë në katër vite, në tetë paralele. Planprogrami mësimor realizohet përmes 27 profesorëve, përfshi këtu edhe drejtorin, zv. drejtorin, sekretarin dhe bibliotekarin.Në vitin shkollor 2010/11 Medreseja nxjerr edhe gjeneratën e 24 prej 32 nxënësve.

Paralelja e vajzave në Tetovë 2004/05. Paralelja e
shtrirë e vajzave në Tetovë, e cila me punë filloi në vitin shkollor 2004/05, arriti që me sukses të nxjerrë edhe gjeneratën e parë në vitin shkollor 2007/08. Kjo paralele në këtë vit, respektivisht në vitin shkollor 2010/11, ka nxjerrë edhe gjeneratën e katërt, kurse në këtë vit shkollor në këtë paralele e ndjekin mësimin 166 nxënëse të shpërndara në 4 vite në 8 paralele. Në paralelen e shtrirë të vajzave në Tetovë planprogrami mësimor realizohet përmes 24 profesorëve, duke llogaritur këtu edhe koordinatorin dhe administratorin e paraleles.

Paralelja e djemve në Shtip – 2005/06.
Dukemarrë parasysh faktin se në të kaluarën pakmë të largët në Maqedoninë lindore Shtipi ishte një qendër e mirë islame, me kalimin e kohës sikur tentativat ishin që nga Maqedonia lindore të zhdukeshin gjurmët islame. Pikërisht në kohën kur dikush mendoi të zhdukte gjurmët e Islamit nga Maqedonia lindore, Bashkësia Fetare Islame me potencialin e saj kadrovik dhe profesional arriti që në Shtip të themelojë një qendër të arsimimit të mesëm islam, respektivisht të hapë Paralelen e shtrirë të Medresesë Isa Beu. Kjo paralele, e cila filloi me punë në vitin shkollor 2005/06, këtë vit shkollor, respektivisht në vitin shkollor 2010/11, ka nxjerrë gjeneratën e tretë të nxënësve me 16 nxënës. Numri i nxënësve që kanë vijuar mësimin në këtë paralele në vitin shkollor 2010/11 është 52 nxënës, të shpërndarë në katër vite dhe në katër paralele. Implementimi i planprogramit mësimor në këtë paralele bëhet përmes 13 profesorëve, duke llogaritur edhe koordinatorin dhe administratorin e paraleles.

PARALELJA E VAJZAVE NË SHKUP – 2006/07

Kjo paralele këtë vit, pra vitin shkollor 2010/11, ka nxjerrë edhe
gjeneratën e dytë të nxënësve me 24 nxënëse. Në këtë paralele në vitin
shkollor mësimin e kanë ndjekur gjithsej 149 nxënëse, të shpërndara në
katër vite, në 6 paralele. Implementimi i planprogramit mësimor është
realizuar përmes 17 profesorëve, përfshi këtu edhe koordinatorin dhe
administratorin e paraleles.

PARALELJA E VAJZAVE NË GOSTIVAR – 2008/09

Në paralelen e Gostivarit tani mësimin e ndjek gjenerate e tretë, gjithsej 82 nxënëse. Procesi edukativo-arsimor në këtë paralele realizohet përmes 17 profesorëve, përfshi koordinatorin dhe administratorin e kësaj paralele.

Në Medresenë Isa Beu në Shkup, prej fillimit të punës së procesit edukativo arsimor, prej vitit 1984 e deri në vitin shkollor 2010/2011, janë regjistruar gjithsej 3583 nxënës, të rregullt dhe me korrespondencë, ndërsa kanë diplomuar 1584 nxënës. Nga numri i këtyre nxënësve një numër i konsideruar është i gjinisë femërore, që arrin në 496 nxënëse të diplomuara.

Në kuadër të Medresesë Isa Beu, në të gjitha paralelet e saj, funksionon edhe aktivi-Shoqata e nxënësve të Medresesë. Nga aktivitetet më të bujshme dhe më kapitale të Shoqatës së nxënësve është fjala e shkruar e tyre, e cila paraqitet në opinion përmes revistës së nxënësve e cila quhet “Ikre”. Kjo revistë botohet 2 herë në vit, kurse udhëhiqet kryesisht nga nxënësit, ku paraqesin aftësitë e tyre përmes fjalës së shkruar.

Shoqata e nxënësve, duke shënuar data të rëndësishme gjatë vitit shkollor, qoftë nga karakteri fetar apo kombëtar, organizon edhe aktivitete të tjera si: tryeza, tribuna, kuize të diturisë, takime letrare, turne sporti etj.

Gjatë shkollimit katërvjeçar nxënësit e Medresesë Isa Beu mësojnë gjithsej 29 lëndë.

Që nga fillimi, në Medrese punojnë mësimdhënës me përgatitje përkatëse profesionale. Sot planprogramin mësimor e realizojnë 98 profesorë në marrëdhënie të rregullt pune.

Edhe përkundër ndërprerjes së punës, gjatë historisë së saj Medreseja Isa Beu ka luajtur një rol të rëndësishëmnë ngritjen e nivelit edukativo-arsimor e fetar të muslimanëve në këto troje, duke dhënë kontribut të çmueshëm për përgatitjen e kuadrove të ndryshme, të cilët profesionalisht angazhohen në prezentimin dhe kultivimin e këtyre vlerave.


(Burimi : Hena e Re, Qershor 2011 • Jumada II – Rajab 1432, nr. 240)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Shkolla e mesme islame “Medreseja Isa Beu” në Shkup
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Nga Medreseja-
Kërce tek: