islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
NDIHMONI JETIMIN EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
NDIHMONI JETIMIN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
NDIHMONI JETIMIN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
NDIHMONI JETIMIN EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
NDIHMONI JETIMIN EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
NDIHMONI JETIMIN EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
NDIHMONI JETIMIN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
NDIHMONI JETIMIN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
NDIHMONI JETIMIN EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
NDIHMONI JETIMIN EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
NDIHMONI JETIMIN EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
NDIHMONI JETIMIN EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
NDIHMONI JETIMIN EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
NDIHMONI JETIMIN EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
NDIHMONI JETIMIN EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
NDIHMONI JETIMIN EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
NDIHMONI JETIMIN EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
NDIHMONI JETIMIN EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
NDIHMONI JETIMIN EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
NDIHMONI JETIMIN EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
NDIHMONI JETIMIN EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
NDIHMONI JETIMIN EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
NDIHMONI JETIMIN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
NDIHMONI JETIMIN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
NDIHMONI JETIMIN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
NDIHMONI JETIMIN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
NDIHMONI JETIMIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
NDIHMONI JETIMIN EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
NDIHMONI JETIMIN EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
NDIHMONI JETIMIN Empty96%NDIHMONI JETIMIN Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
NDIHMONI JETIMIN Empty0%NDIHMONI JETIMIN Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
NDIHMONI JETIMIN Empty0%NDIHMONI JETIMIN Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
NDIHMONI JETIMIN Empty0%NDIHMONI JETIMIN Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
NDIHMONI JETIMIN Empty1%NDIHMONI JETIMIN Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
NDIHMONI JETIMIN Empty2%NDIHMONI JETIMIN Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 NDIHMONI JETIMIN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besiminezemer
Motrat islame
Motrat islame
besiminezemer

Numri i postimeve : 141
Data e regjistrimit : 06/09/2011

NDIHMONI JETIMIN Empty
MesazhTitulli: NDIHMONI JETIMIN   NDIHMONI JETIMIN EmptySun 18 Sep 2011 - 12:07

Jetimi

Ska dyshim se Allahu eshte Mbrojtesi më i Mire për të gjithë ne , Ai na furnizon ,dhe gjithcka qe ekziston në këtë gjithësi është krijim I Tij , Mëshira e Tij ështe e pakufishme dhe ajo përfshin cdo send . Por Allahu I Lartmadheruar i ka urdhëruar dhe njerëzit që të jenë të urtë dhe të mëshirshëm me njëri tjetrin, të bashkëpunojnë në devotshmëri dhe të ndihmojnë njeri tjetrin në vështirësi.
O Vëllai im a ke menduar ndpnjëhere që në këtë botë ka njerëz që u mungon gjëja kryesore e cila i bën të ndihen të vetëm ,dhe ajo është dashuria e prindërve .Sa fëmijë sot në botë janë pa prindër dashurinë e nënës e ka zëne skamja dhe vetmia . Fëmije qe sillen rugëve pa shkollë , pa bukë , pa strehë etj etj. A nuk e meritojnë këta ndihmën dhe dashurinë tone ,Pse të mos behemi ne per ta prinder ,duke fshire lotet nga syte e tyre dhe duke u sjelle atyre buzeqeshjen dhe ngrohtesine qe u mungon , O vëlla a nuk te prengoset zemra jote kur sheh nje femije i cili gjithe ditën u lutet njerezve në rruge per pak buke ndersa ti tek shtëpia jote ushqen qenin dhe macen me ushqime nga me te mirat ,A nuk eshte turp prej Allahut të Lartmadheruar qe na ka furnizuar me te mira dhe ne nuk i shpenzojme aty ku duhet ,a mos valle ne e kemi harruar ajetin e Allahut ku thote : A e ke pare ate i cili e mohon shperblimin (ne ditën e Gjykimit) . Ai eshte i cili e perzen jetimin me neveritje. (maun 1,2)
Transmetohet prej Amr Bin Asi’t, pejgamberi a.s. ka thonë:
” Allahu vjen me mëshire me ata të cilet kanë mëshirë! Bëni mëshiri mbi ata që gjinden në tokë që të bajnë mëshirë mbi ju ata që janë në qiell…” Tirmidhi dhe Ebu Davud
Ashtu sikurse Allahu I lartmadheruar u kujdes per profetin as sepse dhe ai ishte jetim sikrse thuhet ne Kuran ;
A nuk të gjeti ty jetim, e Ai të bëri vend (të dha përkrahje). Ed Duha
Me ketë ajet ne e kuptojmë se pejgamberi a.s. ka qene jetim por ne te njejtën kohe duhet ta kuptojm se jetimi do strehim, do përkrahje dhe ne duhet atë përkrahje dhe atë strehim tua plotesojmë atyre!
Allahu xh.sh. në Kur’an na keshillon se si të sillemi me jetimin, .
“Mos iu afronu pasorisë së jetimit derisa ai të arrijë pjekurinë, vetëm në mënyrë të mirë…” El En’am 152
Ne qofte se jetimi ka mbetur nen kujdesin tend kije frike Allahun dhe ruju mos ju afro pasurisë së tyre, dhe ji I kujdeshem dhe I matur ne pasurine e tyre sespse Allahu thote në Kur’an:
“…Mos e hani ata duke e shkapërderdhur dhe duke u ngutur para se të rritën ata. Kush është i pasur le të ruhet (shfyrtëzimit të pasurisë së jetimëve), e kush është i varfër, le tëhajë me maturi. E kur t’ju dorëzoni atyre pasurinë e vet, dëshmoni atë (që ju dërzoni). Mjafton që Allahu është llogaritës.” En Nisaë 6
E pra keshtu duhet te sillemi me pasurin e tyre dhe kur ta shohim qe ata jane pjekur duhet te veprojme sikurse na ka urdheruar Allahu xh.sh ;
“…E nëse vëreni te ta pjekuri, atëherëdorëzonju atyre pasurin e tyre…” En Nisaë 6
Ata të cilet e keqperdorin pasurin e jetimit dhe hanë prej saj pa drejtësi Allahu xh.sh. thotë se ata nuk janë duke ngrene tjeter vetem se zjarr sikurse thote I Lartmadheruari ; ” Ata që hanë pa të drejt pasurinë e jetimëve, në të vërtetë ata hanë atë që mbush barkun e tyre me zjarr dhe do të futen në zjarrin e xhehennemit.” EN NISAË 10
Interesimi i Islamit ndaj jetimëve nuk është I kufizuar vetëm kujdesimi me pasurin e tyre por,ndalohet reptesish nënçmimi i tyre dhe sjellja keq me ta.
Allahu xh.sh. thotë në Kur’an:
“Dhe mos e përul jetimin” ED DUHA 9
Kështu është urdhuri i Allahut që te mos sillemi keq me jetimat por, perkundrazi te ndalojme keqsjelljen e tyre sic na ka treguar Allahu xh.sh. në Kur’an se rezultat I keqsjelljes me jetimat eshte si me poshte ;
Ja disa ajete prej tyre:
” E njeriu, kur e sprovon Zoti i tij, e nderon dhe e begaton, ai thotë; Zoti im më ka nderuar.
Por, kur për ta sprovuar ia pakëson furnizimin, ai thotë; Zoti im më ka nënçmuar!
Jo, nuk është ashtu! Por ju nuk përfillnit bonjakun.” EL FEXHR 15-17
E ai nuk u hodh në përpjetëzen( rrugë e vështirë) E ç’gjëtë mësoi ty se ç’është akabe (rruga e vështirë)?
Është lirimi i një skllai,
Ose dhënia e ushqimit në kohen kur mbretëron uria.
Ndonjë jetimi që është i afër
Ose ndonjë të varfëri që e ka molisur varfëria.” EL BELED 11-16
“A e ke parë ti (a e njeh) atë, që përgënjeshtron përgjegjësinë dhe llogarinë në botën tjetër?
Po ai është që i përzë në mënyrë të vrazhdë bonjakun.” EL MAUN 1-2
Pervec ketyre ajetev jane dhe shume ajete te tjerea te cilat permendin rendesine dhe perkujdesjen e jetimit sikurse thote dhe Allahu I Lartmadheruar ;
“Adhuroni Allahun e mos i shoqëroni Atij asnjë send, sillnuni mirë ndaj prindërve , ndaj afërmve dhe ndaj jetimëve…” En Nisaë 36
” … Dhe të pyesin ty për bonjakët. Thuaj: ” Po t’i ndihmoni në punët e tyre është më mirë, e nëse i përzini (pasurin e tyre me tuajen), ata janë vëllezërit tuaj. Allahu do ti dallojë qëllim keqin nga qëllimmiri…” El BEKARE 220
” Nuk është tërë e mira (e kufizuar) të ktheni ftyrat tuaja kah lindja ose perëndimi, por mirë si e vërtetë është ajo e atij që beson Allahun, ditës së gjykimit, engjëjve,librit, pejgamberëve dhe pasurinë që e do, ua jep te afërmëve, bonjakëve…” EL BEKARE 177
Vellai im Te qarat jane ajetet e Allahut dhe drejtesia e Tij eshte absolute prandaj dhe perkujdesja e jetimeve ka nje shperblim te madh tek Allahu dhe ne diten e gjykimit, gjithashtu peruleja dhe perbuzja apo ngrenia e pasurise eshte mekat I madhe qe e merzit Allahun dhe e con njeriun ne zjarr te xhehenemit. Zgjati duart e tua per keto krijesa te vetmuara afroju atyre ngrohtesine dhe ndihmen qe edhe ty Allahu te te vije me ndihme dhe shpreblim ne diten e gjykimit
Dhe se fundi lusim Allahun qe ti hape zemrat tona dhe duke qene te dhembshur per kete shtrese te shoqerise e cila ka nevoje per ne .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
NDIHMONI JETIMIN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: