islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty96%PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty0%PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty0%PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty0%PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty1%PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty2%PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 PER SE TE FALIM NAMAZIN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Afrim Demiri
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt


Numri i postimeve : 34
Data e regjistrimit : 02/09/2011
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : maqedoni

PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
MesazhTitulli: PER SE TE FALIM NAMAZIN   PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 7 Sep 2011 - 15:34

Një ngjarje e një njeriu që nuk falte namazin
Ishim në një udhëtim për dave(të thërrasim në Islam) në Jordani. Një ditë prej ditëve, falëm namazin e xhumasë në një nga xhamitë e qytetit Zarka. Në këtë udhëtim ishim me ne edhe disa nxënës dhe një dijetar nga kuvajti. Derisa ishim ulur në xhami dhe njerëzit ishin shpërnda, papritmas disa njerëz po hyjnë në xhami në jonormale dhe të trishtuar dhe duke thirrur: Ku është hoxha... ku është hoxha?
Erdhe tek hoxha, i cili ishte prej Kuvajti dhe i thanë: Hoxhë i nderuar, kemi një xhenaze, është djal i ri, vdiq sot në mëngjes në një aksident rrugor, e ne kur e hapem varrin e tij dhe e vendosem djalin në varr, papritmas na doli një gjarpër i madh aty, dhe ne ende nuk e kemi varrosur atë djalë, nuk dimë si t'ia bëjmë!
Rrëfyesi i kësaj ngjarje thotë:
U ngritëm së bashku me hoxhën dhe shkuam deri tek varri, shikuam në varr dhe pamë gjarprin e madh, i cili u rrotullonte në varrë, kokën e kishte brenda kurse bishtin jasht, sytë i kishte spikatur dhe shikonte njerëzit.
Hoxha tha: leni këtë varrë, hapeni një varrë tjetër! Thotë treguesi i ndodhisë: shkuam dhe hapem një varr tjetër, që largësia e varrit që e hapëm nga ai i të parit i kishte diku 100metra. Filluam ta hapnim varrin tjetër, kur u afruam së përfunduari nga hapja varrit prapë u shfaq po i njëjti gjarpër.
Hoxha tha: shikoni varrin e parë! Shkuam tek varri i parë kur përsëri gjarpri doli nga toka në varrin e parë.
Në fund hoxha tha: edhe nëse do të hapim varr të tretë dhe te katërt përsëri do të del ky gjarpër. Nuk na mbetet tjetër përveq të përpjekemi që ta nxjerrim jashtë nga varri.
I sollën disa vegla që ta nxjerrnin dhe me ndihmën e All-llahut arritëm që ta nxjerrim jashtë nga varri. Pasiqë e nxorën gjarprin, ai filloj të qëndroj në buzë të varrit. Të gjithë njerëzit e shikonin atë, i kaploj frikë kurse disave ju binte të fikët, që disa u desh të ndërhyj ndihma e parë për t'i shoqëruar deri në spital.
Erdhi policia dhe rrethoi vendin dhe ndaloi që dikush t'i ofrohet varrit përveq dijetarëve dhe të afërmëve të të vdekurit.
Atëherë kur u soll kufoma dhe e futën në varr, papritmas gjarpri që qëndronte buzë varrit lëvizi me një lëvizje aq të shpejtë saqë çoi pluhur të madh, dhe u fut në varrin e djaloshit, ndërsa ata të cilët ishin në varr duke e varrosur dolën nga frika e madhe.
Gjarpri filloj ta rrotulloj dhe ta shtrengoj trupin e të vdekurit. Filloj nga këmbët e tija derisa arriti tek koka. E shtrëngonte aq shumë sa edhe eshtrat ia thyente. Thotë rrëfyesi i kësaj ngjarje: nuk mbeti asnjë njeri që nuk e dëgjoi zërin e eshtrave duke u thyer.
Kur u qetësua situata dhe pluhuri filloi të bie, u afruam tek varri që të vështrojmë, pamë se djaloshin e kishte rrethuar gjarpëri, e ne nuk kishim mundësi të ndërmarrim diqka.
Hoxha tha: mbulojeni varrin!Pastaj shkuam tek prindi i tij dhe e pyetem për jetën e djalit të tij.Babai i tij tha:djali im ishte djal i mirë, i edukuar me moral të lartë, i dëgjueshëm por e kishte një të metë:"Nuk ishte prej atyre qe falin Namazin

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besiminezemer
Motrat islame
Motrat islame
besiminezemer

Numri i postimeve : 141
Data e regjistrimit : 06/09/2011

PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
MesazhTitulli: Re: PER SE TE FALIM NAMAZIN   PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptyWed 7 Sep 2011 - 15:48

ALLAHU TA SHPERBLEFTE PER KTE POSTIM SHUME TE BUKUR.AMIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Afrim Demiri
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt


Numri i postimeve : 34
Data e regjistrimit : 02/09/2011
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : maqedoni

PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
MesazhTitulli: Re: PER SE TE FALIM NAMAZIN   PER SE TE FALIM NAMAZIN EmptySun 13 Nov 2011 - 21:34

flm shumm

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty
MesazhTitulli: Re: PER SE TE FALIM NAMAZIN   PER SE TE FALIM NAMAZIN Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PER SE TE FALIM NAMAZIN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: