islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty96%Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty0%Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty0%Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty0%Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty1%Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty2%Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty
MesazhTitulli: Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari    Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySun 4 Sep 2011 - 15:26


Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari 180840_194214513941294_152401851455894_657681_7852751_n_200_200
O njeri, o musliman! Vdekja do të na zërë patjetër, qofshim sundues, mbret, udhëheqës, të thjeshtë, etj., andaj të përgatitemi për të, në mënyrë që mos të na zërë befas e të pendohemi në çastin kur është më vonë, por ta presim duke i respektuar e zbatuar me kohë urdhërat e All-llahut, Sunduesit, të Gjithdijshmit, e Mëshiruesit.


Vehb bin Munebbihi tregon se:

“Një ditë, një mbret kishte hipur mbi kalin e tij dhe po i pëlqente gjendja në të cilën ishte. Kishte të gjitha të mirat e kësaj bote. Kishte shumë pasuri, shërbëtorë e ndihmës, rroba të bukura, shumë e shumë gjëra të tjera. Atë e kishte pushtuar një ndjenjë vetkënaqësie dhe krenarie. Në këtë gjendje, i shkon një njeri me rroba të rreckosura dhe e përshëndet. Mbreti, pasi që ishte kryeneç, nuk ia ktheu përshëndetjen. Njeriu në atë çast e kapi kalin nga frerët, e mbreti i nevrikosur iu ngërmua: Kujdes! Ke bërë një veprim shumë të rrezikshëm!

- Dua të të them diçka në vesh!- i tha i varfëri dhe mbreti iu afrua.

- Jam Engjëlli i vdekjes, i tha. Mbreti u shtangua dhe i ndryshoi ngjyra e fytyrës, e goja iu mek. – Më lër të shkoj në shtëpi sa të ndahem me familjen – tha mbreti.

- Jo për Zotin! – i tha engjëlli – nuk ke për ta parë kurrë më familjen tënde!

Kështu që, ia mori shpirtin në vend, e trupi i mbretit ra si një copë dërrase. Pastaj, Engjëlli i vdekjes vazhdoi rrugën dhe më pas takoi një besimtar të devotshëm. E përshëndeti, e edhe besimtari ia ktheu përshëndetjen.

- Kam një punë me ty! – tha engjëlli.

- Urdhëro! – ia ktheu njeriu i mirë.

- Jam Engjëlli i vdekjes, – iu drejtua engjëlli.

- Mirëseardhe, o ti që më ke munguar kaq gjatë! – i tha besimtari. Pasha All-llahun Fuqiplotë, nuk kam dashur të takoj dikë që më ka munguar, më shumë se sa kam dashur të të takoj ty! Engjëlli i tha: Mbaroje punën për të cilën ke dalur nga shtëpia së pari.

- Nuk ka nevojë më të madhe për mua se takimi me Krijuesin tim, All-llahun e Madhëruar! – i tha besimtari.

- Atëherë, thuamë se në ç’gjendje dëshiron te ta marr shpirtin, pasi që kështu jam i urdhëruar! – i tha engjëlli.

- Lermë të falem dhe merrma shpirtin gjer sa jam në sexhxhde atëherë – i tha besimtari. Dhe kështu ndodhi, pra besimtari dha shpirt (ndërroi jetë ) duke iu përulur All-llahut të Gjithpushtetshëm.”

Mesazhi:

O njeri, o musliman! Vdekja do të na zërë patjetër, qofshim sundues, mbret, udhëheqës, të thjeshtë, etj., andaj të përgatitemi për të, në mënyrë që mos të na zërë befas e të pendohemi në çastin kur është më vonë, por ta presim duke i respektuar e zbatuar me kohë urdhërat e All-llahut, Sunduesit, të Gjithdijshmit, e Mëshiruesit. E kur të na vij çasti i fundit , ta përjetojmë sa ma lehtë e sa ma bukur, dhe të largohemi nga kjo botë sikur zgjohemi nga gjumi dhe çlirohemi nga kthetrat e një ëndrre të keqe, Inshall-llah.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari Empty
MesazhTitulli: Re: Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari    Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari EmptySun 4 Sep 2011 - 17:27

La Ilahe IlaAll-llah Muhameden ResulaAll-llah


All-llahu InnshaAll-llah na bën prej atyre që vdekja të na zë vetëm duke iu përkulur Allahut xh.sh. Ilartësuar je Ya Rabi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Meleku i vdekjes tek mbreti dhe besimtari
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: