islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty96%Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty0%Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty0%Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty0%Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty1%Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty2%Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Empty
MesazhTitulli: Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin    Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin EmptySun 4 Sep 2011 - 14:56


Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin Islame_200_200

Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin, dhe i ftuan që ta adhurojnë vetëm Allahun dhe vetëm Atij t’i luten, mirëpo populli nuk pranuan. Kur dëgjuan për këta, ushtria e këtij populli i prangosi dhe i solli para mbretit të tyre. Kur i dëgjoi mbreti, thirri prijësit e tij fetar që të bëjnë dialog më këta.

Kleriku i tyre u tha thirrësve islam që do t’ju bëjë disa pyetje, ndërsa këta thanë: “Nëse përgjigjemi në pyetje, a do ta pranosh Islamin?!” Kleriku tha që pranon dhe filloi me pyetjet:

1. Çfarë është ajo që Zoti nuk e njeh?
2. Çfarë kërkon Zoti prej robërve të Tij?
3. Çfarë Zoti nuk ka në thesaret e Tij?
4. Çfarë ka njeriu e që Zoti nuk e ka?
5. Çfarë Zoti ia ka ndaluar vetit?


Në këtë njëri prej thirrësve në islam filloi të përgjigjej në pyetjet:

1. Atë që Zoti nuk e njeh, është shirku (politeizmi); “...Thuaj: "Përshkruani realitetin e tyre! A ju po e njoftoni Atë për atë (shok) kinse Ai nuk po ditka se ç'ka në tokë, apo vetëm po i emërtoni me fjalë (e ata as që ekzistojnë)? Jo, por ata që nuk besuan u duket e mirë dredhia e tyre,...” (Er-Ra'd:33) Pra, Ai nuk njeh ortak në pushtet!

2. Atë që Zoti kërkon prej robërve të Tij është huaja: “Nëse Allahut i huazoni diçka të mirë, Ai juve ua shumëfishon atë dhe ju falë; Allahu është shumë mirënjohës, i butë”. (Et-Tegabun:17)

3. Atë që Zoti nuk ka në thesaret e Tij është varfëria, sepse thesaret e Tij janë gjithnjë përplot dhe jep sa të dojë dhe kujt të do;

4. Atë që njeriu e ka e Zoti nuk ka janë gruaja dhe fëmijët;

5. Atë që Zoti vetit ia ndaloi është zullumi (padrejtësia)!;

Kur dëgjoi këto përgjigje kleriku filloi me qarë dhe tha: “Kjo është vërtetë fe e vërtetë! Si ta pranoj?

Thuaj: La ilahe ilallah Muhammedun resulullah! Kleriku me sy të përlotur e tha shehadetin e pas tij të gjithë e përsëritën këtë.


Allahu ju shperbleft per postimin.
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Njëherë tre thirrës në islam, kaluan pranë një populli i cili adhuronte zjarrin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: