islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty96%Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty0%Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty0%Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty0%Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty1%Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty2%Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
MesazhTitulli: Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur!   Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySat 3 Sep 2011 - 16:17

Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Z
Fëmijët janë të gëzuar.Sot është Bajram.E kush nuk gëzohet në Bjaram!Po për fëmijët është me të vërtetë një ditë e veçantë.Në mëngjesin e Bajramit, ndërsa ndërsa të gjithë njerëzit i vizitojnë njëri-tjetrin, fëmijët të veshur me rroba të reja, luajnë dhe vrapojnë të gëzuar.Mirëpo, një vajzë e vogël ishte ulur në një qoshe dhe qante pa mnxjerrë zë.Ajo kishte vënë kokën midis duarve dhe po vështronte fëmijët që luanin. I shihte  dhe qante pa pushim.

Pas namazit të Bajramit e, pasi u uroi Bajramin të gjithë muslimanëve, Profeti ynë i dashur a.s, bashkë me ca shokë shkuan për të vizituar disa miq të tjerë.Kur shihnin se Profeti a.s po vinte drejt shtëpisë së tyre, muslimanët dhe familjet e tyre gati sa nuk fluturonin nga gëzimi.

Teksa po dilte nga një shtëpi që sapo e kishte vizituar, diku në një qoshe pa një vajzë të vogël që po qante.Iu afrua.E përkdheli lehtë, pastaj e pyeti me butësi: "Voglushe, të gjithë fëmijët po qeshin dhe po lodrojnë.Përse qan? Sot është Bajram dhe të gjithë njerëzit duhet të jenë të gëzuar.Më trego, çfarë të ka mërzitur?"
Vajza e vogël, përmes lotëve , vështroi njeriun që e pyeti maq ëmbël e me dashamirësi prindore. Vajza pushoi lotët dhe nisi të tregojë: "Bajramin  e kaluar babai ishte me ne, por tani nuk është më.Në luftën e fundit luftoi krahë përkrah me Profetin dhe ra dëshmorë.Mungesa e tij më hidhëron shumë.Të gjithë fëmijët kanë rroba të reja dhe para xhepi.Ndërsa nëna ime nuk mundi as të më qep rroba të reja as të më jap para xhepi.Qenka e dhimbshme dhe e vështirë të jesh jetime".

Kur vajza mbaroi së treguari, lotët iu shumuan.Mezi shikonte nisi të qante me zë të lartë.
Pejgamberi s.a.w.s e dëgjoi me vëmendje, u hidhërua shumë kur dëgjoi këto fjalë të dalura nga zemra e vajzës së vogël jetime.Ai ia përkdheli flokët përsëri voglushes dhe i tha:
"Mos qaj, moj bijë! Ngrije kokën! Nëse dëshiron, unë jam babai yt, Fatimja është motra jote dhe Aisheja nëna jote.Si thua, moj bijë, a e pranon?"
Vajza e vogël e ngriti kokën dhe e vështroi me vëmendje njeriun që po i afronte dashuri prindore.Nuk vonoi dhe e njohu.Para saj qëndronte Profeti a.s. Vajza u gëzua aq shumë, sa me gjithë fuqinë e zemrës iu përgjigj: "Po"
Pejgamberi s.a.w.s e morri për dore vajzën e vogël dhe shkuan në shtëpinë e tij.Menjëherë vajza e Pejgamberit a.s Fatimja ia lau duart dhe fytyr, ia krheu flokët,i veshi rroba të reja dhe të bukura. Ndërsa bashkëshortja e Pejgamberit a.s Aishja i dha për të ngrënë dhe ca para xhepi për Bajram.

Vajza e vogël e ndjeu veten të lumtur.Kur doli jahstë për të luajtur, disa fëmijë e panë se nga cila shtëpi doli, u bënë kureshtarë dhe e rrethuan menjëherë. Ata e pyetën: "Pse sytë e tu kanë kaq shumë dritë?" Vajza e vogël u përgjigj: "Sot, unë, jam fëmija më i lumtur në botë! Tashmë edhe unë kam një baba, kam një nënë, kam një motër!"
Fëmijët, njëri pas tjetrit, i afroheshin vogëlushes t`i merrnin pakëz lumturi nga lumturia e pakufishme që e kishte pushtuar vajzën e vogël.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Afrim Demiri
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt


Numri i postimeve : 34
Data e regjistrimit : 02/09/2011
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : maqedoni

Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
MesazhTitulli: Re: Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur!   Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySun 4 Sep 2011 - 2:00

allahu te shperbleft velle ne qoft se munesh me ma dhan msn ti

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
MesazhTitulli: Re: Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur!   Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! EmptySun 4 Sep 2011 - 10:35

Amiin edhe juve Allahu ju shpërbleft për kohën që ndat ta lexoni si dhe për vizitën që na bëni.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty
MesazhTitulli: Re: Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur!   Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pejgamberi s.a.w.s dhe voglushja që u bë e lumtur!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: