islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
plaku dhe djaloshi EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
plaku dhe djaloshi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
plaku dhe djaloshi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
plaku dhe djaloshi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
plaku dhe djaloshi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
plaku dhe djaloshi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
plaku dhe djaloshi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
plaku dhe djaloshi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
plaku dhe djaloshi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
plaku dhe djaloshi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
plaku dhe djaloshi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
plaku dhe djaloshi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
plaku dhe djaloshi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
plaku dhe djaloshi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
plaku dhe djaloshi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
plaku dhe djaloshi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
plaku dhe djaloshi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
plaku dhe djaloshi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
plaku dhe djaloshi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
plaku dhe djaloshi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
plaku dhe djaloshi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
plaku dhe djaloshi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
plaku dhe djaloshi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
plaku dhe djaloshi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
plaku dhe djaloshi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
plaku dhe djaloshi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
plaku dhe djaloshi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
plaku dhe djaloshi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
plaku dhe djaloshi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
plaku dhe djaloshi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
plaku dhe djaloshi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
plaku dhe djaloshi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
plaku dhe djaloshi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
plaku dhe djaloshi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
plaku dhe djaloshi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
plaku dhe djaloshi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
plaku dhe djaloshi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
plaku dhe djaloshi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
plaku dhe djaloshi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
plaku dhe djaloshi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
plaku dhe djaloshi Empty96%plaku dhe djaloshi Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
plaku dhe djaloshi Empty0%plaku dhe djaloshi Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
plaku dhe djaloshi Empty0%plaku dhe djaloshi Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
plaku dhe djaloshi Empty0%plaku dhe djaloshi Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
plaku dhe djaloshi Empty1%plaku dhe djaloshi Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
plaku dhe djaloshi Empty2%plaku dhe djaloshi Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 plaku dhe djaloshi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Afrim Demiri
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt


Numri i postimeve : 34
Data e regjistrimit : 02/09/2011
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : maqedoni

plaku dhe djaloshi Empty
MesazhTitulli: plaku dhe djaloshi   plaku dhe djaloshi EmptyFri 2 Sep 2011 - 2:17

Dielli përcëllonte me rrezet e tij, ndërsa plaku mjekërbardhë nisej
për faljen e namazit të drekës.Rrudhat e tij në ballë tregonin
vuajtjet e tij në jetë, duke filluar që nga fëmijëria e tij e deri
në ditët e sotme. Por, për çudi, në sytë e tij vërehej krenaria dhe
brendia e shpirtit të lumtur, e nganjëherë ajo lumturi manifestohej
me buzëqeshje e cila rrënjët I kishte në besimin e tij në Allahun,
besim I kultivuar me një ndjenjë të veçantë.

Derisa po kalonte skajin e rrugës, rastisi në një çun me një çantë
në dorë I cili duke vrapuar goditi plakun dhe u rrëzua përtokë.
Plaku I habitur nga ky takim I papritur me një njeri me të cilin e
dallonin 70 vite, filloi ta ngrisë fëmijën e rrëzuar I cili filloi
të qajë nga dhembjet e shkaktuara. Duke ia shkundur pluhurin nga
rrobet e tij të mira, duke e vendosur gishtin afër buzëve për të heshtur,
preku syrin dhe lëvizin dorën djathtas e majtas për të ndërprerë qarjen.
Beshiri I vogël menjëherë e kuptoi se plaku me të cilin u ndesh është
shurdhmemec. Filloi ta shikojë me sy të mbushur me lot, derisa plaku ia
prekte mjekrën e tij të butë dhe duke e puthur në faqe, duke ia bërë me
shenjë se a dëshiron të shkojë diku me të.

Beshiri me një lëvizje të kokës ia bëri me shenjë se u pajtua me
propozimin e tij. U nisën dhe mbërritën te dera e oborrit të xhamisë.
Aty Beshiri e kuptoi se plaku e kishte ftuar që të shkojnë në xhami.
Mirëpo, çfar të bëjë Beshiri I vogël në xhami, kur nuk kishte mësuar
se si të falej dhe po I thotë plakut se nuk di të falet. Plaku I urtë
I tha se do ta mësojë të falet. Morrën abdest dhe hynë në xhami.Ezani
ushtoi duke lajmëruar kohën e namazit të drekës, ndërsa Beshiri shikonte
ne lartësitë e xhamisë përbrenda duke u habitur dhe duke menduar se sa
është kjo xhami e lartë.

Plaku filloi ta mësojë Beshirin vetëm me lëvizjet e namazit e pasi që
ishte shurdhmemec, nuk kishte mundësi tia mësojë edhe duatë përcjellëse
të namazit.

Pas faljes së namazit, plaku dhe Beshiri u nisën për në shtëpi, mirëpo
ende pa mbërri në destinacion, plaku hyri në një dyqan dhe I bleu atij
disa bombone dhe ia futi në çantë, sërish duke ia bërë me sy dhe me gisht
si shenjë që të heshtë.

Kjo pamje vazhdoi edhe ditëve tjera sa që Beshirit iu bë shprehi shkuarja
me plakun për të falë namazin, mirëpo kësaj here në shtëpi të plakut
e cila nuk ishte edhe aq larg shtëpisë së Beshirit. Beshiri edhe kur
luante me shokët futboll, lojë kjo shumë e dashur për të, kur shihte
plakun që po kalonte andej pari, linte lojën dhe vraponte pas tij,
sepse ishte koha e namazit..

Kaluan shumë vjet dhe Beshiri pas kryerjes së shkollës fillore,
udhëtoi për në Xhidde, qytet bregdetar në Arabinë Saudite,
për të vazhduar shkollimin e mesëm dhe atë universitar.

Beshiri që atje filloi të mësojë se si falet namazi me duatë
përcjellëse, kuptoi esencën e namazit, mësoi leximin e Kuranit,
sepse të gjitha këto ishin shumë problem të mësohen në një vend
sikur Tunisi për shkak të qëndrimit të shtetit me laicizëm ndaj
Islamit. Shkurt Beshiri dhe bashkëkombasit e tij ndjeheshin të huaj
sa I përket islamit në atdheun e tyre.

Pas disa viteve qëndrim në Arabinë Saudite, Beshiri u kthye në
shtëpi, por kësaj here jo si një Beshir I vogël, por I rritur
me shtat të lartë, me një fytyrë të rrumbullakët, me sy të kthjellët
dhe me një buzëqeshje të madhe.Mirëpo, ende pa shkuar për të vizituar
familjen e tij, së pari shkoi të vizitojë plakun e fëmijërisë së tij,
I cili kishte mbjellur te ai dashurinë e Islamit, namazit edhe pse me
gjuhën e gjesteve.

Takoi plakun I cili kishte qenë në shtëpi përbrenda. Shtëpia ishte
shumë e vogël, me një korridor të vogël dhe me dy dhoma të vogla.
Plaku u gëzua shumë për ardhjen e Beshirit, saqë I pikuan lotët nëpër
faqe. Ndejti pak me të dhe u nis për te familja e tij.

Pas një kohë kuptoi se plaku ishte sëmurë dhe Beshiri shkoi për ta
vizituar atë. Kur hyri brenda, pa se plaku ishte shtrirë në shtrat
dhe po flinte. Por për çudi, në momentin kur hyri Beshiri në dhomë,
ai hapi sytë dhe ktheu kokën kah ai. Beshiri iu afrua plakut dhe u
ul afër tij.Kapi dorën e tij dhe e puthi në shenjë dhimbjeje për të
që është I sëmurë, ndërsa plaku shtrëngoi dorën e Beshirit. Beshiri
me shenja të dorës po e pyet se si është me shëndet dhe se do të bëjë
më mirë, ndërsa plaku duke ngritur mesin e buzëve dhe duke ulur skajet
e tyre, ia bëri me shenjë Beshirit se për të ka ardhur fundi. Por
plaku I tha se që një javë nuk ka bërë namaz, ndërsa Beshiri I çuditur
e pyeti se pse. Ai I tha se pa abdest si të falet.Beshiri u mendua pak
dhe doli përjashta ku në një qoshe gjeti një gur deri diku të madh, ia
afroi dhe I tregoi se si merret tejemmumi. Plaku mori tejemmum ndërsa
Beshiri tash po e meson se si të falet kur është I shtrirë. Kështu, der
isa plaku po falte namazin, pasi mbaroi, filloi të ndjehet edhe më keq,
kështu që ndjente se fundin e ka shumë afër. Plaku shikonte Beshirin mu
në sy, duke I treguar atij se fundi është, ndërsa Beshirit filluan tI
pikojnë lotët nga dhembja. Ashtu në atë moment, Beshiri me gjeste po I
thotë plakut se: Kur isha unë fëmijë, ti ma mësove namazin ndërsa unë
po ta mësoj në pleqëri. Plaku me dhembje të mëdha, buzëqeshi dhe I tha
Beshirit (me gjeste): Unë ta mësova namazin në fillim të jetës, ndërsa
ti po ma mëson namazin në fund të jetës , dhe menjëherë pas kësaj,
drejtoi sytë kah tavani I shtëpisë dhe dha shpirt.

Njerëzit e mëdhenj njëherë vdesin por gjithmonë jetojnë. Plaku të cilit
as unë nuk arrita tia mësoj emrin, ishte mësuesi dhe thirrësi më I mirë
në islam. Dinte të dojë dhe ta dojnë. Unë isha ai që e kam dashur më së
shumti, sepse iu gjeta në momentin e vdekjes, tha Beshiri me lotë në sy
duke na treguar neve ngjarjen e tij të vërtetë në jetë. Edhe unë isha ai
njëri prej shumë vetëve që e dëgjuam këtë të ngjarë të cilit as pa e
njohur plakun e Beshirit, mu mbushën sytë me lot.

Muzdelifeja ishte vendi I bekuar sepse takuam njerëz të bekuar me jetë
interesante të bekuar, siç ishte jeta e Beshirit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
plaku dhe djaloshi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: