islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty96%Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty0%Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty0%Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty0%Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty1%Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty2%Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Unë dua të bëhem Kalif, po ti?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Unë dua të bëhem Kalif, po ti? Empty
MesazhTitulli: Unë dua të bëhem Kalif, po ti?   Unë dua të bëhem Kalif, po ti? EmptyWed 24 Aug 2011 - 18:07

Unë dua të bëhem Kalif, po ti? U39uSofia-e-vjeter-735-264x181
Ngjarja të cilën do u tregojmë në rreshtat në vazhdim, ka ndodhur në Andaluzi, gjatë dinastisë omejade.

Ajo flet për tre të rinj, të cilët punonin si hamallë. Secili prej tyre kishte një gomar, me të cilin transportonin mallrat e udhëtarëve nga porti në destinacionin e tyre. Një natë, pas një pune të lodhshme, tre të rinjtë ishin shtrirë për të pushuar, pasi kishin ngrënë darkë. Njëri prej tyre, Muhamed ibnu Ebi Amir, u thotë shokëve të tij:”Në të ardhmen, dua të bëhem kalif i myslimanëve. Prandaj, më kërkoni çfarë të
doni që tani.”

Njëri prej tyre i thotë:”Ti je hamall shumë i mirë, por për kalif nuk bën pesë lek.” Por Muhamed insistoi dhe u tha:”Supozoni se tashmë jam kalif, çfarë do të donit t’ju jap?” Ai u zhyt thellë në ëndrrat me sy hapur, saqë filloi ta imagjinojë veten vërtet kalif të myslimanëve. Ai e shihte veten në fronin e kalifit, të rrethuar nga këshilltarë e roje, urdhëronte që fukarenjtë të ndihmoheshin me ndihma nga shteti etj… Njëri nga shokët, ia ndërpreu mendimet duke i thënë:”Mirë, unë dua kopshte plot lule.”
Muhamedi:”Po tjetër, çfarë dëshiron?”
Hamalli:”Dua një stallë me kuaj.”
Muhamedi:”Po tjetër, çfarë dëshiron?”
Hamalli:”Njëqind skllave.”
Muhamedi:”Po tjetër?”
Shoku:”Njëqind mijë dinarë floriri.”
Muhamedi:”Po tjetër?”
Shoku:”Më mjaftojnë këto o Prijës i Besimtarëve.”

Mandej, Muhamedi iu drejtua shokut tjetër:”Po ti, çfarë dëshiron të jap kur të bëhem kalif?” Ai ia ktheu:”Miku im! Ti je një copë hamalli, asgjë më shumë dhe një hamall nuk mund të bëhet kalif.” Muhamedi i tha:”Supozo se unë jam kalifi i myslimanëve në këto çaste! Çfarë do të doje të jap?” Miku i tij i tha:”Është më kollaj të përplaset qielli për toke, sesa të bëhesh ti kalif.” Muhamed i tha:”Lëri këto, por kërko diçka, çfarëdo qoftë.”

Shoku i tij, i tha:”Epo mirë. Nëse ti bëhesh kalif i myslimanëve, më hip mbi një gomar nga e prapa dhe më shëtit rrugëve të qytetit, ku tellalli të thërrasë:”Ky është një horr, një delenxhi dhe i pafytyrë. Askush të mos i flasë, përndryshe hyn në burg.”
Me kaq, biseda u mbyll dhe të tre i zuri gjumi. Të nesërmen në mëngjes herët, Muhamed ibnu Ebi Amir, fali sabahun dhe u ul duke menduar. Është e vërtetë që një i ri që punon hamall, nuk mund të bëhet kalif i myslimanëve. Një person që nuk i zhvillon kapacitetet dhe aftësitë e tij për realizimin e objektivit, nuk do të bëjë asnjë hap para.
Ai u mendua gjatë mbi hapin e parë drejt objektivit të synuar. Ai mendoi se si hap të parë, duhej të shiste gomarin dhe ashtu bëri.

Gomari që duhet të shesim neve sot për të realizuar objektivat tona, është të heqim dorë nga bindjet dhe obsesionet negative, të tilla si; Unë nuk mundem, unë s’vlej asnjë grosh, nuk jam i aftë etj… Këto bindje duhen ndërruar menjëherë me; Edhe unë mund të kontribuoj në ndërtimin e shoqërisë, mund të lë diçka të mirë pas… Muhamed ibnu Ebi Amir i hyri punës për të realizuar objektivin e tij. Ai vendosi të shërbejë në polici, ku la përshtypje të mira tek eprorët dhe kolegët e vet. Kështu, filloi të ngjitej në detyrë dhe të bëjë karrierë derisa arriti të sigurojë postin e kreut të policisë së kalifatit islam
në Andaluzi.
Me vdekjen e kalifit omejad, fronin e kalifit e merrte i biri, Hisham El-muejed bil-lah, i cili ishte vetëm dhjetë vjeç. Por a do të mundej ky fëmijë të menaxhojë kalifatin?
Elita politike u pajtuan që ti caktojnë tre kujdestarë, të cilët i zgjodhën jashtë rrethit familjar të omejadëve, me qëllim që të shmangin çdo mundësi komploti.

Tek tre personat që do të kujdeseshin për mbarëvajtjen e kalifatit, derisa të rritej kalifi, ishte dhe Muhamed ibnu Ebi Amir, i cili më pas e mban krejt i vetëm këtë post. Duke shfrytëzuar moshën e vogël të kalifit, ai nxori një sërë dekretesh si; Ndaloi takimet me kalifin veçse me lejen e tij, si dhe transferoi administratën e kalifatit në pallatet
e tij.
Ai organizoi ushtrinë myslimane dhe i zgjeroi territoret si asnjëherë më parë. Ka ngritur mbi pesëdhjetë flamuj lufte dhe asnjërën prej tyre nuk e ka humbur. Në çdo luftë, ai merrte pjesë personalisht, saqë më shumë qëndronte në udhëtime e luftëra, sesa në pallatin e tij madhështor.

Një ditë, pasi kishin kaluar mbi tridhjetë vite nga shitja e gomarit dhe tashmë ishte kalifi i myslimanëve i rrethuar nga dijetarë e princër, atij i kujtohen dy shokët e tij hamallë. Menjëherë dërgon ushtarët e tij dhe u thotë:”Do të shkoni në filan vend, ku do të gjeni dy hamallë me këto tipare. Do mi sillni menjëherë këtu.”
Ushtarët i gjetën dy hamallët në vendin e përshkruar nga kalifi. Ishin po ata dy persona që kishin qenë edhe më parë, e njëjta punë, të njëjtat fytyra, të njëjtat aftësi dhe e njëjta logjikë hamalli. Ushtarët u thanë prerazi:”Prijësi i Besimtarëve u kërkon të paraqiteni tek ai menjëherë.”

Dy hamallët u përgjigjën me një gojë:”Prijësi i Besimtarëve?! Po çfarë kemi bërë?! Ne jemi të pafajshëm, s’kemi bërë asgjë të keqe.” Ushtarët i morën dhe i dërguan në pallatin e kalifit. Me të hyrë në sallën ku qëndronte kalifi, e njohën dhe i thanë njëri-tjetrit:”Qenka
Muhamedi!”
Muhamed ibnu Ebi Amir, i cili tashmë njihej si Haxhib Mensur, u tha:”A më njohët?” Të dy u përgjigjën njëzëri:”Po o Prijës i Besimtarëve.”

Mandej, Haxhib Mensur i drejtohet të pranishmëve dhe u thotë:”Para tridhjetë vitesh e kusur, unë dhe këta të dy punonim hamallë. Një natë, pasi ishim lodhur po bisedonim dhe në një moment u thashë:”Nëse bëhem Kalif i myslimanëve, çfarë do të donit prej meje?” Mandej, duke iu drejtuar njërit prej tyre, e pyeti:”Çfarë kërkove ti asokohe?”
Miku iu përgjigj:”Të kërkova kopshte plot lule.”
Haxhib Mensur:”Po tjetër?”
Hamalli:”Një stallë me kuaj.”
Haxhib Mensur:”Po tjetër?”
Hamalli:”Njëqind skllave.”
Haxhib Mensur:”Po tjetër.
Hamalli:”Njëqind mijë dinarë floriri.”
Haxhib Mensur:”Po tjetër?”
Hamalli:”Kaq ishin o Prijës i Besimtarëve.”

Haxhib Mensur:”Veç kësaj, do të kesh një rrogë dhe ke të drejtë të vish tek unë kur të duash.” Mandej, Haxhib Mensur iu drejtua hamallit tjetër dhe e pyeti:”Po ti, çfarë kërkove atë natë?”
Hamalli:”Më fal o Prijës i Besimtarëve!”
Haxhib Mensur:”Jo për Zotin, do u tregosh të gjithëve se çfarë kërkove nëse bëhem kalif.”
Hamalli:”Për hir të miqësisë o Prijës i Besimtarëve!”
Haxhib Mensur:”Jo, duhet tu tregosh çfarë doje.”

Hamalli:”I kërkova që nëse bëhet kalif, të më hipë nga e prapa mbi një gomar dhe tellalli nga pas të thërrasë ndër njerëz:”Ky është një horr, një delenxhi dhe i pafytyrë. Askush të mos i flasë, përndryshe hyn
në burg.”
Haxhib Mensur, iu drejtua ushtarëve të tij dhe u tha:”Merreni dhe veproni ashtu siç deshi, me qëllim që të ndërgjegjësohet se Zoti është i plotfuqishëm për gjithçka!”

I dashur vëlla! E dashur motër! A mendoni se edhe ju mund ti realizoni ëndrrat tuaja? A besoni se Zoti është i plotfuqishëm për gjithçka?

Thotë profeti Muhamed a.s në një hadith kudsij, se Zoti thotë:”Unë jam tek pritshmëria e robit tim, prandaj le të presë ai prej Meje ç’të dojë…”

Nëse pret dhe beson se Zoti do të përkrahë dhe ndihmojë në rrugën e realizimit të ëndrrave, dije se ashtu do të ndodhë.
Vëlla i nderuar! Motër e nderuar! Lexojeni këtë thënie dhe vendoseni në dhomën tuaj, me qëllim që të mos e harroni kurrë: Thotë Ibnul Kajjim:”Zoti nuk e humbet mundin e dikujt që përpiqet dhe nuk ia humbet kurrë shpresat!”

Në një thënie tjetër, Ibnul Kajjim thotë:”Nëse një njeri qëndron përballë një mali, me nijetin për ta zhvendosur, do e zhvendosë.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Unë dua të bëhem Kalif, po ti? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Unë dua të bëhem Kalif, po ti?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: