islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Origjinaliteti i Kuranit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Origjinaliteti i Kuranit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Origjinaliteti i Kuranit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Origjinaliteti i Kuranit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Origjinaliteti i Kuranit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Origjinaliteti i Kuranit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Origjinaliteti i Kuranit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Origjinaliteti i Kuranit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Origjinaliteti i Kuranit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Origjinaliteti i Kuranit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Origjinaliteti i Kuranit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Origjinaliteti i Kuranit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Origjinaliteti i Kuranit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Origjinaliteti i Kuranit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Origjinaliteti i Kuranit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Origjinaliteti i Kuranit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Origjinaliteti i Kuranit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Origjinaliteti i Kuranit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Origjinaliteti i Kuranit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Origjinaliteti i Kuranit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Origjinaliteti i Kuranit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Origjinaliteti i Kuranit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Origjinaliteti i Kuranit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Origjinaliteti i Kuranit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Origjinaliteti i Kuranit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Origjinaliteti i Kuranit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Origjinaliteti i Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Origjinaliteti i Kuranit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Origjinaliteti i Kuranit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Origjinaliteti i Kuranit Empty96%Origjinaliteti i Kuranit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Origjinaliteti i Kuranit Empty0%Origjinaliteti i Kuranit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Origjinaliteti i Kuranit Empty0%Origjinaliteti i Kuranit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Origjinaliteti i Kuranit Empty0%Origjinaliteti i Kuranit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Origjinaliteti i Kuranit Empty1%Origjinaliteti i Kuranit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Origjinaliteti i Kuranit Empty2%Origjinaliteti i Kuranit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Origjinaliteti i Kuranit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Origjinaliteti i Kuranit Empty
MesazhTitulli: Origjinaliteti i Kuranit   Origjinaliteti i Kuranit EmptyMon 22 Aug 2011 - 17:13

Origjinaliteti i Kuranit Z
A eshte po ai, i njejti, qe i zbriti Profetit Muhammed a.s,
Kur`ani qe lexojme sot?
Absolutisht po, Regjistrimi i Kur`anit, shkrimi dhe memorizimi i tij, eshte
realizuar qe ne kohen e Profetit Muhammed a.s e ka vazhduar te shkruhet dhe
mesohet permendesh deri ne ditet tona. "Ndoshta nuk egziston ndone
liber tjeter ne bote qe ka mbetur i pa ndryshuar per 12 (tani 14) shekuj"
Muslimanit i mjafton premtimi i Allahut se ka per ta ruajtur kete liber.Sic
e kemi obligim te besojme se Kur`anin e ka zbritur Allahu, ashtu e kemi obligim
te besojme se Allahu ka per ta ruajtur ate.

Ne suren El-Hixhr, ajeti 9, thuhet:"Ne me madherine Tone e shpallem
Kur`anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtes te tij".

Ne suren Fussilet, ajeti 41-42, thuhet: "...ai (Kurani) eshte nje liber
ngadhnjyes (i pashoq) *Atij nuk mund t`i vishet e paverteta nga asnje ane.Eshte
i zbritur prej te Urtit, te Lavdishmit".

Profeti Muhammed percjell ne nje hadith fjalet e Allahut:
"...O  Muhammed! Te kam derguar ty qe te te sprovoje, e t`i
sprovoje (te tjeret)me ty.Te kam zbritur nje liber qe nuk e fshin uji (do te
mbetet i ruajtur)....."(Muslim)

Ne vazhdimsine e kesaj teme do te permendim faktoret kryesore ne rruajtjen
e origjinalitetit te Kur`anit.1.FORCA E AFTËSISË  PËR MEMORIZIMIN E POEZIVE TEK POPULLI ARABArabet kane qene popull qe nuk jane bazuar  ne shkrimin e poezive dhe
gjenealogjise (prejardhjes), por ne memorizimin e tyre.Shkrimi tek arabet.Kjo
aftesi e tyre ua ka mundesuar dhe lehtesuar mesimin permendesh te
Kur`anit.Kurani eshte nxene  permendesh 
nga shoket e Profetit, qe ne kohen kur ai ishte gjalle.Një traditë e
tillë vazhdoi  të ruhet pas vdekjes së
Profetit  nga të gjitha brezat e muslimanëve
e deri ne ditët tona.


 


Metoda e transmetimit
të Kur`anit nga një brez në tjetrin, duke ua mësuar përmendësh të rinjve
gojarisht, kishte bërë që , qysh nga fillimi, të ulej rreziku I mbështetjes vetëm
te kopjet e shkruara”, thotë Xhon Bruton 


Nga vecoritë dalluese të
Kur`anit  mund të përmendim se ai është I
vetmi libër hjnor që mund të mësohet përmendësh, I vetmi libër që që Allahu e
ka obliguar të mësohet përmendësh nga idhëtarët e tij.Vetë Profeti Muhammed e
ka ditur Kur`anin nga një herë  në cdo
vit me engjëllin Xhebrail.Nga sahabët e njohur që e kanë mësuar Kur`anin  përmendësh, mund të përmendim nga muhaxhirët: Ebu Bekrin, Umerin,
Uthmanin,Aliun, Abdullah ibn Mesudin,,Ibn Abas,Ibn Umer,Ibn Zubejr.


Nga Ensarët: Ubadeh bin Ka`b, Zejd ibn Thabit, Ebu Derda.


Nga Gratë: Aisheja, Hafsah, Umu Selemeh,Umu Verekah.


 


2.ZBRITJA E KUR`ANIT
PJESË-PJESËKa  ndihmuar në memozrizimin e tij nga muslimanët
e parë.Zbritja e Kur`anit  në një periudhë
23 vjecare ua ka lehtesuar atyre mësimin përmendësh.3.OBLIGUESHMËRIA E TË
LEXUARIT DHE KËNDIMI I KUR`ANIT NË NAMAZPërsëritja e Kur`anit në cdo namaz, cdo ditë, ka qenë një
tjetër faktorë që ka ndihmuar në ruajtjen e tij.Në cdo namaz që fal muslimani,
gjatë natës  apo ditës,sunet apo farz, me
xhemat apo vetëm, është obligim të lexohet nga suret apo ajetet e
Kur`anit.Profeti Muhamed lexonte Kur`an 
aq shumë gjatë namazit të natës , saqë iu enjteshin  këmbët. (Buhariu)


Kur e kanë  pyetur
Profetin Muhammed a.s se cili është namazi më I mirë, ka thënë: “Ai namaz ku
lexohet më shumë Kur`an” (Muslim)


OBLIGUESHMËRTIA E TË
PUNUARIT ME KUR`ANNjë gjë, e cila mësohet dhe me të cilën punohet,ngulitet në
mendje më shumë se sa vetëm kur lexohet dhe nuk punohet me të.Kur`anin e ka
zbritur Allahu të praktikohet dhe zbatohet 
në jetë.Ai është kushtetuta e muslimanëve, themeli I besimit dhe baza
legjislative e islamit.


NXITJA E SAHABËVE  DHE MUSLIMANËVE  PËR LEXIMIN E KUR`ANIT


Profeti  Muhammed a.s,
I nxiste muslimanët e parë në leximin sa më të shpeshtë të Kur`anit, duke  u treguar atyre shpërblimin e madh që ka
leximi I tij dhe mirësinë e atij që ua mëson Kur`anin të tjerëve.


“Lexoje Kur`anin  cdo muaj,…lexoje atë cdo njëzet net…lexoje atë
cdo shtatë net,….(Muslim)Lexojeni Kur`anin,
sepse ai do t`ju ndërmjetë tek Allahu ditën e gjykimit”.(Ahmed)“Kush lexon një gërmë
nga Kurani,ka dhjetë sevape,…” (Tirmidhiu)“Kur një grup muslimanësh
mblidhen në xhami, për të lexuar Kur`anin dhe për t`ia mësuar njëri-tjetri
leximin  dhe dispozitat e tij, mbi ta
zbret qetësia , I mbulon mëshira,I rrethojnë melaiket e mëshirës dhe I përmend
(I lavdron Allahu tek krijesat që gjenden tek Ai”.(Ebu Davud)
Më I miri nga ju, është ai që e mëson Kur`anin për vete dhe pastaj ua mëson
atë të tjerëve”.(Buhariu)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Origjinaliteti i Kuranit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: