islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Toka flet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Toka flet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Toka flet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Toka flet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Toka flet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Toka flet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Toka flet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Toka flet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Toka flet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Toka flet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Toka flet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Toka flet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Toka flet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Toka flet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Toka flet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Toka flet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Toka flet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Toka flet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Toka flet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Toka flet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Toka flet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Toka flet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Toka flet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Toka flet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Toka flet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Toka flet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Toka flet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Toka flet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Toka flet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Toka flet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Toka flet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Toka flet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Toka flet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Toka flet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Toka flet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Toka flet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Toka flet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
 Toka flet EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
 Toka flet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
 Toka flet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
 Toka flet Empty20% Toka flet Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
 Toka flet Empty7% Toka flet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
 Toka flet Empty7% Toka flet Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
 Toka flet Empty7% Toka flet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
 Toka flet Empty7% Toka flet Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
 Toka flet Empty7% Toka flet Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
 Toka flet Empty7% Toka flet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
 Toka flet Empty37% Toka flet Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Toka flet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

 Toka flet Empty
MesazhTitulli: Toka flet    Toka flet EmptyThu 18 Aug 2011 - 21:53

 Toka flet Images?q=tbn:ANd9GcSJ6W0Zp2VeStcj9rLRaDxDMzq8ut5YaqbPakUKClf-pATl3A86C118vXI

Toka flet


Titullin "Earth speaks" e kam gjetur në njërën prej faqeve të internetit të revistës “Zbulimi”, www.discovermagazine.com. Natyrisht që ky titull konsiderohet shumë normal në këtë shekull për faktin se shkencëtarët kanë zbuluar se pothuajse çdo gjë në gjithësi transmeton frekuencat e zërave.

Por në kohën e zbritjes së Kuranit kjo është konsideruar si diçka e habitshme për faktin se njeriu nuk mund të imagjinonte se Toka mund të nxjerrë frekuenca zërash. Kurani na ka treguar rreth kësaj çështjeje në një numër ajetesh, të cilat komentuesit e Kuranit i kanë komentuar se Allahu i Lartësuar i ka mundësuar Tokës që të flasë dhe ajo foli. Allahu i Lartësuar thotë: "Pastaj Ai iu kthye qiellit, që ishte në gjendje mjegullire e i tha atij dhe Tokës: “Ejani të dy me hir a me pahir!”. Ata u përgjigjën: “Erdhëm me gjithë dëshirë e të bindur!” (Fusilet, 11)

Gjithashtu, lidhur me Faraonin dhe popullin e tij kur i fundosi Allahu me mohimin e tyre thotë: "Nuk i vajtoi ata as qielli, as Toka, as nuk iu dha afat atyre." (Duhan, 29)

Nëse u referohemi thënieve të komentuesve të Kuranit do të vërejmë se ata nuk u habitën nga ky fakt, por besuan tërë atë që ka ardhur në Librin e Allahut. Ata thonë se Toka ka folur realisht me zë, kështu edhe qielli, ashtu siç Toka dhe qielli qajnë realisht.

Është për t’u habitur fakti se një ndër faqet më të rëndësishme lidhur me universin në botë www.space.com ka publikuar artikullin me titull "Qielli flet". Profesori Mark Vitell nga Universiteti i Virgjinias, thekson se universi në fillim të krijimit të tij ka nxjerrë frekuenca zërash si rezultat i zgjerimit të befasishëm të gazit ekzistues në atë kohë. Lidhur me këtë zbulim na ka folur edhe Kurani ashtu siç u citua më lart. "Pastaj Ai iu kthye qiellit, që ishte në gjendje mjegullire e i tha atij dhe Tokës: “Ejani të dy me hir a me pahir!” Ata u përgjigjën: “Erdhëm me gjithë dëshirë e të bindur!” (Fusilet, 11)

Çështja nuk kufizohet në zbulimin e këtyre frekuencave të zërave, por shkencëtarët kanë vërejtur se këto frekuenca duke qenë në fushë të pazëshme konsiderohen shumë të rëndësishme dhe kanë funksion delikat, e kjo është dhunti prej dhuntive të Allahut të Lartësuar!

Toka i nxjerr këto frekuenca duke qenë në një fushë më pak se 20 herc, respektivisht më pak se 20 frekuenca në sekondë, para se të ndodhin dridhjet dhe lëkundjet tokësore. Gjithashtu, këto frekuenca i nxjerr para shpërthimit të vullkaneve dhe para ndodhjes së fenomenit të dallgëve gjigante (tsunamit).

Kur tsunami goditi brigjet e Indonezisë në vitin 2004, ku qindra mijëra viktima humbën jetën, pak para ndodhisë, qentë ikën nga rajoni ndërsa elefantët në kopshtin zoologjik filluan të qajnë dhe të dridhen. Shkencëtarët këtë fenomen e komentuan duke thënë se kafshët i dëgjojnë këto frekuenca dhe frikësohen prej tyre.

Meditoni sesi Allahu i Lartësuar e nënshtroi çdo gjë dhe e vuri në shërbimin tonë. Ai thotë: "Ai ka vënë në shërbimin tuaj çka gjendet në qiej dhe në Tokë, të gjitha janë prej Tij. Me të vërtetë, në këto ka shenja për njerëzit që mendojnë." (Xhathije, 13)

Ty të takon falënderimi dhe lavdërimi o Krijues për këto dhunti. Ty të lutemi që të na bësh dobi me këtë dije. Ti je afër dhe i përgjigjesh lutjeve.Përshtati: Almedin Ejup

Allahu ju shperbleft per postimin.
 Toka flet Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Toka flet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: