islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty96%Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty0%Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty0%Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty0%Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty1%Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty2%Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve Empty
MesazhTitulli: Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve   Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve EmptyWed 20 Jul 2011 - 23:04

Kur’ani është fjalë e All-llahut xh.sh, mesazhi i Tij i fundit që e ka shpallur për banorët e Tokës, duke i vulosur me të shpalljet e mëparshme hyjnore për njerëzimin. Kur’ani që është vula e librave qiellorë iu shpall
Pejgamberit të fundit Muhammedit salall-llahu alejhi we selem, vulës së pejgamberëve. Kur’ani Famëlartë është përgëzues për ato zemra të lodhura, të vuajtura me problemet e jetës, vuajtje që nuk i largon kush përveç Kur’anit ku All-llahu xh.sh.
.
Thuaj: “Ai është për besimtarët udhëzues e shërues. E ata që nuk besojnë në veshët e tyre kanë shurdhim, dhe ai për ta është verbërim. Të tillët janë sikurse thirren prej një vendi të largët e nuk dëgjojnë”.(Fussilet 44)

Ndikimi i Kur’anit në botë është jashtëzakonisht i madh, gjë që është vërtetuar duke mos lënë asnjë dyshim në madhështinë e tij. Këtë e vërejmë çdo ditë se si Kur’ani Famëlartë me ajetet e All-llahut xh.sh ndriçon
zemrat duke i nxjerrë njerëzit nga errësira në dritë. T’u hedhim sy tregimeve që tregojnë për kohën e injorancës, në atë kohë ku All-llahut të Lartësuar i shoqëroheshin edhe zotra tjerë(i lartësuar është Ai nga ajo që ata i përshkruajnë Atij), kur zjarri adhurohej, i vjetri nuk nderohej, femra nuk çmohej si njeri, kur varrosej e gjallë duke menduar se ajo është pengesë e lumturisë së tyre.
Mirëpo, All-llahu xh.sh me mëshirën e Vet e zbriti Kur`anin e përkryer “dritë dhe libër të qartë”.
Juve ju erdhi nga All-llahu dritë, dhe libër i qartë.
All-llahu e vë me atë (me Kur’anin) në rrugët e shpëtimit atë që ndjek kënaqësinë e Tij dhe me ndihmën e Tij i nxjerr ata prej errësirave në dritë dhe i udhëzon në një rrugë që është e drejtë.(Maide 15-16.)Çdo njeri kur e lexon Kur’anin, apo e ndëgjon atë ndjen një ëmbëlsi në zemrën e tij. Këtë e shohim më së miri në rastin e përqafimit të Islamit nga Omer ibën Hatabi: një ditë Omer ibën Hatabi u nis për ta vrarë Muhammedin salall-llahu alejhi we selem. Gjatë rrugës takon një musliman që e mbante fshehur besimin e tij në All-llahun xh.sh. kur e sheh të armatosur Omerin e pyet: Për ku kështu o Omer? Po shkoj ta vras Muhammedin.
Nëse do ta vrasësh Muhammedin, do të ngritet fisi i tij dhe do të vrasin ty o Omer. A të të tregoj diçka më të mirë se sa të vrasësh Muhammedin? Çfarë i tha Omeri. Shko te motra jote Fatimja se edhe ajo e ka pranuar Islamin. Omeri nevrikoste edhe më shumë, shkon te shtëpia e motrës dhe i thotë: Më kanë thënë se je bërë muslimane. O Omer, i përgjigjet motra, po sikur feja që kam zgjedhur të jetë më e mirë se nfeja jote? Atëherë Omeri e godet Fatimen saqë fillon ti rrjedh gjaku nga buzët dhe nga veshi.Pastaj burri i motrës i thotë Omerit: O Omer, po sikur Islami të jetë më i mirë se feja jote? Atëherë, Omeri filloi ta qëlloj edhe atë.Fatimja duke u munduar ta largoj Omerin nga burri i bien përtoke disa ajete të shkruara nga sureja Ta Ha.Omeri e pa këtë dhe ia kërkon motrës që t’ia jep. Ti nuk je i pastër i tha ajo. Shko pastrohu njëherë, pastaj ti jap.Shkoi u pastrua dhe filloi ti lexojë. Me të përfunduar leximin, shkoi te Muhammedi salall-llahu alejhi we selem për ta pranuar Islamin. Nga ai moment Omer Ibn Hatabi e pranoi Islamin në prani të Pejgamberit salallllahu alejhi we selem.A nuk është koha që zemrat të zbuten me këshillat e All-llahut dhe ne atë të vërtetën që zbriti (me Kur’an), e të mos bëhen si ata, të cilëve u është dhënë libri më parë e zgjati koha dhe zemrat e tyre u shtangën e shumë prej tyre janë jashtë rrugës.(Hadid 16)Allahu ju shperbleft per postimin.
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ndikimi i Kur’anit në zemrat e njerëzve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: