islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty96%Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty0%Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty0%Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty0%Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty1%Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty2%Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sa e njeh populli ynë Kur’anin?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty
MesazhTitulli: Sa e njeh populli ynë Kur’anin?   Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyTue 12 Jul 2011 - 17:48


Natyrshmërisht e beson pafundësinë ndaj edhe është i etur për burimin e saj! Në këtë rrugëtim jetik, ai më siguri do të ketë rastin që ta ketë në duar një univers të tërë mrekullish me emrin Kur’an! Ja se si e përshkruan atë dijetari italian Kont Edward: “Kam studiuar në hollësi fetë e vjetra dhe të reja dhe kam ardhur në përfundim se Islami është feja qiellore e vërtetë dhe libri qiellor i kësaj feje i cili është Kur’ani ka përmbledhë në vetën e tij çdo nevojë materiale dhe kuptimore të njeriut e cila e ngrit atë drejt përkryeshmërisë së moralit dhe të shpirtit”. Me të vërtetë ka dallim të madh mes atij që e shiqon detin nga larg dhe atij që lundron në valët e tij. Këtë e thekson edhe një ekspert francez Joel le Bon kur thotë: “ O ju njerëz analizojeni Kur’anin derisa ti kuptoni të vërtetat e tij, shikoni historinë e do të kuptoni se llojet e ndryshme të shkencave e arteve nuk i kanë arritur botës ndryshe vetëm se nëpërmjet myslimanëve që i kanë nxjerr ato prej Kur’anit që është oqean dijesh nga i cili rrjedhin shumë lumenjë për ti ujitur të eturit për dituri e shkencë” Nuk ka njeri që e lexon Kur’anin e që ngopet me të, apo i bëhet monoton leximi dhe studimi i tij, siç thotë filozofi i njohur francez Jozef Ernest Renan: “ Në bibliotekën time kam mijëra libra me tema sociale, letrare, filozofike, shkencore dhe të tjera, por kurrë nuk kam mundur ti lexoj ato më shumë se një herë dhe shumica e atyre librave janë vetëm për estetikë. Mirëpo aty e kam një libër i cili sa herë që e lexoj më freskon, e ai është libri i myslimanëve Kur’ani. Sa herë që ndjej lodhje, dua të ngritem e të forcohem e lexoj Kur’anin ku gjej pushim e kënaqësi dhe asnjëherë nuk më bëhet monoton leximi i tij. E nëse do dikush të bindet se ka ndonjë libër të zbritur nga qielli le ta di se ai është Kur’ani e asnjë tjetër pos tij, ngase librat tjera nuk i kanë specifikat që ka ai”. Ndërsa Muhamed Gazaliu është shprehur: “Kur’ani është libër që drejton njeriun kur gabon, e kujton kur harron dhe ja zgjon zemrën kur në gjumë devijon...”. Më madhështorja është se ky libër i Zotit mbeti i pandryshueshëm nga dita që zbriti para 1400 viteve dhe si i tillë do të mbetet deri në Ditën e Kiametit, siç thotë profesori i universitetit Cambridge Kent Greek :


“ ... Kur’ani nuk është libër i dedikuar për një kohë të caktuar, por ai është i përhershëm për të gjitha gjeneratat, ashtu që sa të jetë bota gjallë njeriu ka mundësi ta marr këtë libër si katalog të tij dhe të punoj sipas tij. Arsyeja pse mendoj që Kur’ani meriton më shumë se librat tjerë të jetë udhëzues për njeriun është se nuk ka diqka që i nevojitet njeriut në jetën e tij e që nuk është e cekur aty. Jam i bindur se leximi i tij do të ndikoi pozitivisht te të gjithë evropianët vetëm me kusht që të lexohet në gjuhën origjinale që ka zbritur, ngase përkthimi i tij nuk e lë atë gjurmë tek njeriu që e lë origjinali i tij”. E si mos të përfitoi njeriu nga Kur’ani, e si të lodhet me studimin e jetësimin e tij apo të pavarësohet nga ai, kur Allahu ka thënë për të: “Është e vërtetë se ky Kur’an udhëzon për atë rrugë që është më se e vërteta” (Isra: 9). Prandaj edhe kanë thënë të devotshmit: “Kush dëshiron ta dijë ku e ka vendin në Xhennet apo në Xhehnem, le ti matë veprat e veta me Kur’an dhe kështu do ta kuptojë se a është në humbje apo fitore!” Ky është Kur’ani për të cilën folën shumë ata që e lexuan, por a thua çka thonë intelektualët tonë në veçanti dhe një pjesë e madhe e popullit tonë në përgjithësi për këtë libër të cilin asnjëherë nuk e kanë lexuar, nuk e kanë studiuar e ndoshta as që e kanë shfletuar, por nga prindrit e tyre si libër të Zotit e kanë trashëguar dhe kaq?! Çka do që të flasin ata për Kur’an dhe rreth tij, unë nuk do ua shoh për të madhe përderisa janë të atij rangu që i ceka ngase siç thotë një fjalë e urtë: “Njeriu është armik i asaj që nuk e njeh”. Ashtu që definitivisht këta njerëz nuk e njohin Kur’anin, nuk e njohin madhështinë e tij, bukurinë e tij, domethëniet dhe kuptimet e tij, e kryesorja mesazhin e tij, andaj edhe gabojnë, kur me hamendje për të paragjykojnë! Kërkesa ime për ta është le ta shfletojnë këtë libër, le të interesohen për të, e mos të mjaftohen me mbajtjen e tij në sirtar por ti hapin kopertinat e tij që zemrat e tyre të mishërohen me dritën e Zotit për të shkëlqyer në përjetësi. Allahu na udhëzoft të gjithëve e na e bëft Kur’anin pranverë të zemrave tona dhe ndërmjetësues për ne ditën e llogarisë!
E dielë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Sa e njeh populli ynë Kur’anin? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa e njeh populli ynë Kur’anin?   Sa e njeh populli ynë Kur’anin? EmptyThu 14 Jul 2011 - 19:04

Selamu Alejkum

tem e qelluar edhe qe mund te diskutohet , sdi pse shum antar ktu sjellin tema plot e mund te them qe ka tema me vite perpara pra ( te vjetra) do ju kisha then me mir qe nje teme te sillet e te diskutohet per ate e pastaj te mbushim ikonat me tema tjera ..nejse te kthena ne tem:

Sa e njeh populli ynë Kur’anin?

Populli yne shumica pra din te lexojne kuranin sic e di dhe un ...ama kuptimin shume pak e din , flas per vete e kam lexu vetem njehere ne shqip dhe ate jo deri ne fund sdi deri ke cila faqe arrita po me kismet do e filloj prap te lexoj meqe jam e lir nga shkolla . Si Kurani nuk ka liber me te mir ne bote ku prej atje meren definicionet per univerzin, astrologjin, astronomin kuranore medicina dhe shume e shume gjera te tjera .

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Sa e njeh populli ynë Kur’anin? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sa e njeh populli ynë Kur’anin?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: