islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty96%Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty0%Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty0%Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty0%Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty1%Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty2%Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dobitë e namazit për gruan shtatzënë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Dobitë e namazit për gruan shtatzënë Empty
MesazhTitulli: Dobitë e namazit për gruan shtatzënë   Dobitë e namazit për gruan shtatzënë EmptySat 9 Jul 2011 - 22:49

- A e dini se shumë mjekë bashkëkohorë kanë caktuar ushtrime fizike të veçanta për gra shtatzëna?

- A e dini se ekzistojnë programe të veçanta për kohën e shtatzënisë dhe njëherazi edhe për kohën pas lindjes për të kompensuar lëvizjen e humbur e të domosdoshme për gruan shtatzënë?

- A e dini se janë bërë studime të posaçme të cilat kanë vërtetuar dobitë e ushtrimeve të veçanta për gratë shtatzëna dhe ndikimin e tyre të shkëlqyeshëm në procesin e shtatzënisë dhe atë të lindjes?

- A e dini se gati sa nuk ka spital në të cilin nuk gjenden figura apo vizatime që sqarojnë ushtrimet që janë të veçanta për gra shtatzëna dhe gjithashtu për ato që janë pak para lindjes?

- A e dini se komplikimet e shtatzënisë, ato të lindjes dhe gjithashtu grisja e indeve gjatë lindjes janë më të rralla tek ato gra që bëjnë ushtrime të veçanta?

- Për fund - mos besoni po deshët – a e dini se këto lëvizje të veçanta të këtyre ushtrimeve janë të njëjta me ato të namazit??!

Informatë e rëndësishme mjekësore

Në ditët e sotme, kur të shkojë shtatzëna në spital për të lindur hyn e frikësuar, e brengosur dhe e shqetësuar për shkak të mungesës së vetëbesimit dhe moskujdesit të mjaftueshëm ndaj embrionit të saj, gjë që i shkakton asaj shtrëngime në muskuj dhe dhimbje, kurse dhimbjet i shkaktojnë asaj sërish frikë e kështu me radhë... Prandaj, qetësia shpirtërore, ajo e muskujve dhe gjendja e qëndrueshme shpirtërore dhe shëndetësore janë të domosdoshme.

Studime të rëndësishme

Shumë studime kanë dëshmuar se bërja e disa ushtrime të veçanta për shtatzëna lehtëson procesin e lindjes, andaj mjekët, në përgjithësi, i këshillojnë shtatzënat t’i bëjnë këto ushtrime. Madje, pothuajse në asnjë spital nuk mungojnë disa figura apo vizatime në të cilat sqarohen ushtrimet e tilla.

Këto studime, njëkohësisht, dëshmojnë se komplikimet e shtatzënisë, numri i lindjeve me operacione cezariane dhe grisja e indeve gjatë lindjes janë më të rralla tek ato gra që i bëjnë këto ushtrime në krahasim me ato që nuk bëjnë ushtrime të tilla.

Befasia!!!

Këto ushtrime, këto lëvizje dhe pozita i ngjajnë tërësisht lëvizjeve dhe pozitave të namazit!

Ushtrime të veçanta

1. Ushtrimi i lakimit të kurrizit nga para. Ky ushtrim i ngjan rukusë në namaz.2. Ushtrimi i uljes galiç dhe ngritjes në këmbë, i cili i ngjan ngritjes dhe uljes në namaz.3. Ushtrimi që quhet vendosja e gjoksit në gjunjë (Knee – Chest Position). Ky ushtrim i ngjan sexhdes në namaz.4. Ushtrimi i uljes dhe pushimit, i cili i ngjan uljes në namaz.Tashti!

Sikur ta dinin specialistët se çfarë lëvizjesh dhe pozitash përmban namazi do ta kuptonin se namazi është mënyrë më e mirë e ruajtjes dhe shërimit sesa këto ushtrime të ngjashme me namazin, dhe në të njëjtën kohë do t’i këshillonin shtatzënat ta zbatonin atë dhe do ta bënin atë (namazin) rregull në jetën e tyre për të gjitha pacientet. Sa rregull i mirë dhe sa ushtrim i mirë që është namazi, madje na mjafton që ai është adhurim ndaj Allahut, afrim drejt Tij dhe kënaqje për Të! Në të ka shpërblim të madh, madje namazi është rruga e xhenetit dhe shpëtimit nga zjarri. Të vërtetën e ka thënë i Dërguari ynë i zgjedhur, Muhammedi, sal-lallahu alejhi ue sel-lem, kur thotë: “O ju njerëz! Falni pesë namazet tuaja, agjëroni muajin tuaj (ramazanin), jepeni zekatin e pasurisë suaj dhe binduni prijësve tuaj do të hyni në xhenetin e Zotit tuaj!” [1]

Dobitë trupore dhe shpirtërore të namazit

1. Shumica e muskujve dhe organeve të trupit fitojnë një elasticitet.

2. Lehtëson lëvizjen e shtyllës kurrizore për ta ruajtur qëndrueshmërinë e trupit dhe drejtpeshimin.

3. Aktivizon qarkullimin e gjakut në zemër, arteriet, venat dhe trurin. Ndërsa, në rastin e shtatzënave, kjo ndikon në dërgimin e ushqimit embrionit me rregull nëpërmjet gjakut dhe ndihmon në zhvillimin e natyrshëm të embrionit.

4. Namazi ruan elasticitetin e nyjave të legenit, të gishtërinjve dhe muskujve të barkut, e cila i jep atij rëndësi të veçantë dhe ka ndikim të madh në ruajtjen e drejtpeshimit të nënës shtatzënë.

5. Namazi ngrit gjendjen morale, vetëbesimin, kujdesin ndaj trupit dhe fuqinë e përqendrimit. Në të gjen njeriu qetësinë e trupit, të shpirtit dhe atë të zemrës. Nuk ka fjalë më të mirë e më të përshtatshme për këtë gjë sesa thënia e të Dërguarit të Allahut, Muhammedit, sal-lallahu alejhi ue sel-lem: “Qetësona me namaz, o Bilal!”

Dobitë e namazit pas lindjes

Sa i përket dobive trupore të namazit pas lindjes dhe pastrimit është që ai i jep forcë muskujve të legenit, muskujve të barkut dhe atyre të gjoksit. Me këtë rast, shtylla kurrizore ndikohet nga kjo veprimtari e muskujve, e cila e bën atë të qëndrojë drejt. Njëkohësisht edhe nyjat e legenit dhe ato të gishtërinjve bëhen më elastike dhe më të gatshme për lëvizje, gjë që ia mundëson gruas t’i kthehet eleganca, bukuria dhe fuqia e saj.[2]

Një pohim i shkëlqyeshëm mjekësor

Doktoresha Nexhua Ibrahimi, profesoreshë në fakultetin e mjekësisë së Tantasë dhe njëherazi doktoreshë e grave dhe e lindjes në qendrën shëndetësore të Riadit, ka pohuar se gruaja shtatzënë, zakonisht e sidomos në muajt e fundit të shtatzënisë rëndohet nga embrioni, mirëpo kur ajo e fal namazin, lëvizjet e namazit ndihmojnë në aktivizimin e qarkullimit të gjakut dhe pengimin e rrezikut të variçeve të këmbëve, siç i ndodh disa grave.

6. Në lëvizjet dhe pozitat e namazit qëndron shëndeti i trupit dhe ruajtja nga vështirësia e tretjes, e cila i godet shtatzënat.

7. Rukuja dhe sexhdeja janë të dobishme për forcimin e muskujve të barkut dhe ndihmojnë në ngushtimin e lukthit dhe kryerjen e funksionit të tij në mënyrën më të mirë. Ekzistojnë ushtrime të veçanta për shtatzëna, të cilat i ngjajnë në tërësi rukusë dhe sexhdes në namaz. Kjo është shumë e rëndësishme për shtyrjen e embrionit gjatë zhvillimit të tij të vazhdueshëm në legen, e cila ndihmon në lindje natyrale dhe në ruajtjen nga lindja cezariane; kjo, njëherazi është edhe dëshira dhe shpresa e çdo gruaje shtatzënë.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dobitë e namazit për gruan shtatzënë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: