islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty96%Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty0%Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty0%Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty0%Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty1%Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty2%Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) Empty
MesazhTitulli: Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim)   Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) EmptyFri 24 Jun 2011 - 9:39

[quote]Një tregtar I keq, ndërsa shëtiste në treg, humbi portofolin e tij, në të cilin kishte tetëqind florin.Vrapoi sa majtas e djathtas, sa andej e këndej, por nuk takoi ndonjë që e kishte parë portofolin.Menjëherë mori një tellall dhe njoftoi se, do t`i jepte njëqind florin atij që do t`ia sille paratë.
Portofolin e humbur e kishte gjetur këpucar veliu. Ai ishte një burë shumë I drejtë. Ndaj vendosi ta fshihte derisa të dilte I zoti I tij.Kur e dëgjoi zërin e tellallit, shkoi drejt e tte tregtari dhe ia dorëzoi portofolin.
Tregtari ishte një njeri koprac, mashtrues dhe koprac, mashtrues dhe mosmirënjohës. Ai u gëzua shumë që e gjeti, por nuk e shfaqi këtë. Menjëherë e hapi portafolin dhe pasi I numëroi paratë, e akuzoi me një lumë fjalësh këpuctarin:
OOO, Shok! Po ti I paske marë parat që duhej ti merje!
Këpuctarë Veliu e kapi për dore tregëtarin dhe I tha:
Shiko ,mirë,zotëri! Unë jam një

Kurse tregëtari I pafytyrë vazhdonte ta akuzonte përsëri Veliun. Cështja përfundoi në gjykatë.Gjykatësi I dëgjoi me vëmendje të dy palët. E kuptoi se tregtari po gënjente. Vendosi t`I jepte një ndëshkim të mirë.
Vendimin etij e shprehu në këtë mënyrë: Tregtari thotë se I janë marë njëqind florinj, ndërsa këpuctari thotë se nuk ka marë asgjë. Unë u besoj të dyve. Të dy thoni të drejtën, por…portafoli që ka gjetur këpuctari është I dikujt tjetër. Ai do të mbahet I fshehur deri sat ë dale I zoti.”
Tregtari uli kokën I penduar për padrejtësinë që bëri, por puna tashmë kishte mbaruar.
Veprimi I tregtarit mosmirënjohës na kujton këtë hadith fisnik të Pejgamberit tonë a.s:
“Ai që nuk falëndëron njerëzit nuk falëndëron as Allahun.” (Tirmidhi, Birr,35)
[
/quote]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Tregtari,Portofoli i humbur dhe këpuctari (Tregim)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: