islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty96%Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty0%Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty0%Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty0%Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty1%Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty2%Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël Empty
MesazhTitulli: Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël   Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël EmptyWed 22 Jun 2011 - 19:44

[justify]Në lidhje me Profetin a.s dhe fëmijët e lumtur të asaj epoke të artë ka shumë ndodhi që ia vlen të tregohen. Kjo histori tregon se Profeti ynë Muhammedi a.s është njeriu më I mirë dhe më bujar që ka egzistuar dhe do të ekzistojë ndonjëherë. Dhe kjo , a nuk e bën njeriun t ë thotë : “Ah, sikur të kasha edhe nunë një kujtim prej tij!”
Një herë Profeti ynë I dashur a.s doli në Pazar me dhjetë dirhem (lloj paraje) në xhep dhe me një këmishë të vjetër në supe. Qëllimi I tij ishte të blinte një këmishë.Në Pazar bleu një këmishë me katër dirhem, e veshi dhe doli jahstë.Sapo bëri disa hapa, Profeti a.s vuri re një njeri me rroba të vjetra. Njeriu iu afrua dhe I tha:
“O I Dërguar I Allahut më jep një këmishë.Jam shumë I varfër dhe s`kam c`të vesh.Më jep dicka të vishem dhe Allahu do të vesh me rroba të xhennetit”.
Profeti ynë i dashur a.s menjëherë e hoqi këmishën dhe ia dha këtij njeriu të varfër.
Pastaj u kthye përsëri dhe bleu edhe një këmishë tjetër.Në xhep I ngelën vetëm dy derhem.
Duke ecur rrugës pa një vajzë të vogël, e cila po qante. Vajza iu përgjigj:
“O I Dërguari I Allahut, unë jam një shërbyese dhe një njeri pa njeri. I zoti I shtëpisë më dha dy derhem që të blej miell, por parat më humbën.”
Profetit tonë të dashur a.s I erdhi keq për vajzën që po qante , ndaj I dha asaj edhe ato dy derhem që I kishin mbetur.Vajza e vogël nga një anë shikonte e habitur paratë dhe nga ana tjetër vazhdonte të qante .Profeti a.s e pyeti: “Përse vazhdon të qash, moj bijë?!”
Vajza e vogël, përmes lotëve, I thotë: “U bëra vonë! Kurt ë shkojë në shtëpi do të më pyesin se përse u bëra vonë.Kur t`I tregoj se humba paratë, do të më rrahin. Do të më rahin jo vetëm për paratë, por edhe sepse u bëra vonë.”
Profeti a.s I erdhi keq dhe vendosi ta cojë vetë vajzën në shtëpi. Kur u afrua tek dera, Profeti përshëndeti: “Es-selamu alejkum!” Por askush nuk u përgjigj. Ai e përsëriti tre herë selamin dhe më në fund njerëzit e shtëpisë dolën të gjithë tek dera duke iu përgjigjur selamit: “Ue alejkum selam”!
Profeti ynë I dashur a.s pyeti: “A nuk e dëgjuat përshëndetjen time të parë dhe të dytë?”
“E dëgjuam, o I Dërguar I Allahut, por deshtëm që ta dëgjonim më tepër zërin tënd prandaj vepruam kështu…” thanë ata.
Njerëzit e shtëpisë u kënaqën me ardhjen e Profetit a.s në shtëpinë e tyre.Ata e ftuan Brenda dhe e pyetën për shkakun e kësaj vizite.
Profeti ynë I dashur a.s u tregoi një për një të gjitha ato që kishin ndodhur, dhe se vajza e vogël ishte frikësuar se mos e rihnin. Me të dëgjuar këto fjalë, I zoti I shtëpisë tha: “Të qofshim kurban, o I Dërtguri I Allahut! Meqë kjo vajzë u bë shkak I vizitës suaj, tashmë ajo nuk është më shërbyesja, por vajza jonë. Ajo është e lirë të zgjedhë .Nëse do, le të shkojë!E nëse do, le të qëndrojë me ne!”
Pasi dëgjoi këto fjalë , Profeti ynë I dashur a.s doli I gëzuar nga kjo shtëpi, ku ishte visitor.
Ecte rrugës dhe mendonte: “Sa shumë që I begatoi Allahu këto dhjetë dirhem!Mua dhe një këmishë.Ndërsa kësaj vajze I dha lirinë. Falënderimi I takon vetëm Allahut, I cili gjithmonë na bën të lumtur
[/justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Pejgamberi ynë a.s dhe vajza e vogël
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: