islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Beduini dhe ibriku I thyer EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Beduini dhe ibriku I thyer EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Beduini dhe ibriku I thyer EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Beduini dhe ibriku I thyer EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Beduini dhe ibriku I thyer EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Beduini dhe ibriku I thyer EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Beduini dhe ibriku I thyer EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Beduini dhe ibriku I thyer EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Beduini dhe ibriku I thyer Empty96%Beduini dhe ibriku I thyer Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Beduini dhe ibriku I thyer Empty0%Beduini dhe ibriku I thyer Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Beduini dhe ibriku I thyer Empty0%Beduini dhe ibriku I thyer Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Beduini dhe ibriku I thyer Empty0%Beduini dhe ibriku I thyer Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Beduini dhe ibriku I thyer Empty1%Beduini dhe ibriku I thyer Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Beduini dhe ibriku I thyer Empty2%Beduini dhe ibriku I thyer Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Beduini dhe ibriku I thyer

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Beduini dhe ibriku I thyer Empty
MesazhTitulli: Beduini dhe ibriku I thyer   Beduini dhe ibriku I thyer EmptySun 12 Jun 2011 - 9:12

Në qytetin e Bagdadit jetonte një kalif, zemërgjerësia e të cilit ishte përhapur në të gjithë rajonin.Ky padishah I cili drejtësinë e Zotit e përfaqsonte në tokë, qytetin Bagdad e kishte shëndërruar në xhennet. Zemërgjerësia e tij nuk kishte kufi, kurse ndihma dhe bamirësia që I bënte ai nuk kishin fund.


Në periudhën e këtij kalifi, I cili e donte shumë bëmirësinë , një beduin plak dhe I varfër bashkë me të shoqen jetonte në një shkretëtirë. Një ditë gruaja e tij e plakë I tha beduinit; “Cdonjëri I con padishahut nga një dhuratë dhe në këmbim mer dhurata të shumta. Kurse ti nuk del jashtë shtëpisë”. Pastaj e merr një ibrik e mbush me ujë të përzier me sheqer ia jep burrit dhe e paralajmëron në këtë mënyrë: “Merre këtë ibrik me ujë dhe dërgoja kalifit, kurse dhuratat që do t`I japë si kundërshpërblim, do të bëjmë një jetë të rehatshme”. Por, beduini I shkretë nuk ishte I vetëdishëm se kalifi jetonte pranë lumit Dixhle, që kishte një ujë të ëmbël sikur sheqeri.


Beduini e merr ibrikun dhe niset për në Bagdad për ta takuar kalifin. Ai mendon që dhurfata e tij ishte shumë e vlefshme.Andaj është duke udhëtuar me shumë dëshirë, si përfundim të lutjeve dhe lotëve të gruas së beduinit dhe vështirësitë dhe mundin që përjetoi beduini gjatë kësaj rruge, rezultoi me aritjen e tij në pallatin e kalifit, pa e thyer ibrikun gjatë udhëtimit disaditor nëpër terrene e shkëmbinjësh. Mikpritësit e kalifit e mirëpresin beduinin dhe e fusin Brenda në pallat me fytyrë të buzëqeshur dhe me fjalë të bukura.


Kalifi ia mer ujin duke e falenderuar beduinin dhe ia kthen ibrikun duke e mbushur përplot me florid he kësisoj I urdhëron njerëzit e tij: “Rruga për në shkretëtirë është shumë e gjatë , andaj këtë njeri të shkretë merreni dhe dërgojeni me anije përmes lumit Dixhle.


Njerëzit e kalifit e përcollën njeriun deribuzë lumit Dixhle për ta hipur beduinin në anije. Beduini pasi që e sheh ujin e ëmbël të Dixhles që rrjedh pa ndal ndjhehet I turpëruar dhe befasohet nga bëmirësia që ia bëri kalifi. Më vonë beduini përkulet dhe mbyllet në sexhdee. Unë u befasova shumë nga dhurata dhe bamirësia e këtij padishahu bamirës dhe zemërgjerë. Por ajo cka ishte më befasuese ishte fakti që përpos pasurisë së madhe që e posedon , ai përsëri pranoi dhuratën time të thjeshtë, duke mos ma përplasur në fytyrë”, ishte befasuar beduini.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Beduini dhe ibriku I thyer 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Beduini dhe ibriku I thyer
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: