islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty96%Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty0%Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty0%Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty0%Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty1%Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty2%Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje tregim i bukur per Kur’anin.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Nje tregim i bukur per Kur’anin. Empty
MesazhTitulli: Nje tregim i bukur per Kur’anin.   Nje tregim i bukur per Kur’anin. EmptyThu 9 Jun 2011 - 10:34

Pse recitojm Kur’an, edhe pse nuk mund te kuptojm asnje fjale te thjeshte Arab ???? Ja nje tregim te bukur. Nje Shqiptar i vjeter Musliman jetonte ne nje farme ne malet e Sharrit me nipin e tij te ri. Cdo mengjese Plaki zgjohej heret , ulej ne kuzhine per te lexuar Kur’anin e tij. Nipi i Tij deshti te behej si Gjyshi plak dhe provoi te imitoj ate ne cdo menyre te mundshem.

Nje dite nipi pyeti , “Babagjysh provova te lexoj Kur’anin sikurse ti por asgje nuk kuptova , dhe ne rast se dic kuptoj posa e mbylli Kur’anin harroj te gjitha.Cfare te mire sjell leximi i Kur’anit ?”

Baba Gjysh ngadal u kthye sepse ishte duke futur thengjill ne stufe dhe u pergjegj , ” Mere kete shporte te thengjillit shko poshte deri te lumi dhe me sjelle nje shporte uje.”

Djaloshi beri ashtu si u tha , por tere uji rrjedhi para se te kthehej ne shtepi . Baba Gjysh u buzeqesh dhe tha .” Duhet pakez me shpejte heren tjeter ,” dhe perseri e dergoi gjer te lumi me shporte te provoje perseri . Kete here djaloshi vrapoi me shpejte , por perseri shporta ishte e zbrazet para se te kthehej ne shtepi . Djaloshi mbeti pa fryme , ai tha Babgjyshit se eshte e padobishem te te sjell uje ne shporte , dhe ai shkoje te mar nje kove .

Plaku tha , “Nuk dua nje kove uje , por une dua nje shporte uje . Ti nuk po tenton aq shume sa duhet ,” dhe doli jashte deres per te shikjuar djaloshin duke tentuar perseri .

Ne kete moment djaloshi diti se ishte e padobishem , por ai deshti te tregoje Babgjyshit se edhe ne rast se vrapon sa me shpejte qe mundet , uji perseri do te rrjedh , para se ai te kthehet tek Babgjyshi , dhe ashtu ndodhi , shporta ishte e zbrazet perseri , dhe ai pa fryme tha , ” Sheh Babgjysh eshte e padobishem !”

“Pra ti mendon se eshte e padobishem ?” Tha plaki , ” Shiko shporten .”

Djaloshi shikoi shporten dhe per here te pare kuptoi se shporta ishte ndryshe. Ishte transformuar nga nje shporte e ndyre prej thengjilli , dhe tani ishte e paster, edhe jashte edhe brenda.

” Nipi im i dashur , mu kjo ndodhe kur lexon Kur’an . Ndoshta nuk kupton ose harron , kur lexon , do te ndryshon , do te ndryshon edhe jashte edhe brenda . Kjo eshte puna e Allahut ne jeterat tona. ”

PROFETI MUHAMMED / PAQJA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFSHIN BI TE THOTE *” AI QE UDHEZON MIRE DO TE SHPERBLEHET BARABART.”*
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nje tregim i bukur per Kur’anin.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: