islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Tregim - teper interesant EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Tregim - teper interesant EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Tregim - teper interesant EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tregim - teper interesant EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregim - teper interesant EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregim - teper interesant EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tregim - teper interesant EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tregim - teper interesant EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregim - teper interesant EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregim - teper interesant EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tregim - teper interesant EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tregim - teper interesant EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregim - teper interesant EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregim - teper interesant EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tregim - teper interesant EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tregim - teper interesant EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tregim - teper interesant EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tregim - teper interesant EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tregim - teper interesant EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tregim - teper interesant EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tregim - teper interesant EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tregim - teper interesant EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tregim - teper interesant EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tregim - teper interesant EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregim - teper interesant EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregim - teper interesant EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tregim - teper interesant EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tregim - teper interesant EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tregim - teper interesant EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tregim - teper interesant EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tregim - teper interesant EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tregim - teper interesant EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tregim - teper interesant EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tregim - teper interesant EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tregim - teper interesant EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tregim - teper interesant EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tregim - teper interesant EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tregim - teper interesant EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tregim - teper interesant EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tregim - teper interesant EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tregim - teper interesant Empty96%Tregim - teper interesant Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Tregim - teper interesant Empty0%Tregim - teper interesant Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tregim - teper interesant Empty0%Tregim - teper interesant Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tregim - teper interesant Empty0%Tregim - teper interesant Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tregim - teper interesant Empty1%Tregim - teper interesant Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tregim - teper interesant Empty2%Tregim - teper interesant Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tregim - teper interesant

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Tregim - teper interesant Empty
MesazhTitulli: Tregim - teper interesant   Tregim - teper interesant EmptySun 5 Jun 2011 - 9:52

Ndoshta e keni harruar Nadijen, vajzën të
cilën e kanë dhunuar qenët e okupatorit në burgun e keq-njohur Ebu Garibin. Të
ju kujtojmë, ky është rrëfimi i saj ashtu se si ajo tregon. Ajo pas lirimit nga
burgu nuk është hedhur në përqafimin e familjes së saj, ashtu siç do të kishte
vepruar çdo i burgosur tjetër i keq trajtuar dhe i keq ardhur, i burgosur i cili
është i mallëngjyer për familjen e tij.

Nadia ka ikur në momentin e njëjtë pas lirimit nga burgu,
jo për shkak të ndjenjës së turpit e cila do ta përcillte, por për shkak të asaj
se çfarë ndodhte me të burgosurat irakiane të cilat keqtrajtoheshin, dhunoheshin
dhe maltretoheshin nga ana e të paguarve amerikan në burgun e Ebu Garibit, burg
muret e të cilit rrëfejnë tregime të dhembshme dhe të tmerrshme të burgosurve të
saj, por atë që na e rrëfen Nadia nuk është ”rrëfim” por kjo është e Vërtet!


Nadia fillon tregimin e saj, ashtu siç është shpallur në
revistën “Al-Wassat”.


“Kur isha në
vizitë te të afërmit e mijë, u befasuam për arsye të bastisjeve të cilat i
vepronte ushtria e okupatorit amerikan dhe para bastisjes së asaj shtëpie gjetën
një sasi të armëve të lehta për këtë arsye i burgosën të gjithë ata që ishin në
shtëpi duke më përfshirë edhe mua.


Kot u mundova
që ta bindi përkthyesin i cili ishte në përcjellje të patrullës amerikane, se
unë isha vetëm mysafir. Kam qarë dhe i kam lutur, bile edhe më ka rënë të fikët
nga frika gjatë rrugës për në Ebu Garib.


Nadia tregon
më tutje: ”Më vendosën në një qeli të ndytë, të errët dhe të vetmuar, kam pritur
që të më lirojnë pas hetuesisë e cila do të tregon se unë nuk kisha kryer asnjë
krim”.


Ajo më tutje shton, derisa lotët i shkonin nëpër faqe, të
cilët ishin fakt për sinqeritetin e saj dhe tmerrin nëpër të cilin kishte
kaluar.


“Dita e parë ishte e vështir, dhe nuk isha mësuar në erëra
të këqija pasi që qelia ishte e errët dhe me vlagë, ndërsa unë më shumë nga
frika e cila më kaplonte çdoherë e më shumë. Qeshja e ushtarit jashtë qelisë më
bëri që të frikohem edhe më shumë, isha e tmerruar për shkak të asaj që më
priste, për herë të parë e hetova se gjendem para një brenge të madhe dhe se kam
shkelur në një hapësirë të botës së pa njohur, dhe se prej saj nuk do të dal
ashtu siç kam hyr.


Në mes të
këtyre mendimeve dhe paramendimeve të turbullta, e ndjeva një zë femre me aksent
arab, zërin e ushtarit të armatës së okupatorit amerikan. Menjëherë më tha: ”As
që kam mundur të paramendoj se tregtarët irakian të armëve janë femra”.


Sapo kam filluar të flas t’ia sqaroj rrethanat e
incidentit, filloi të më godas ashpër, qava dhe bërtita: Pasha Allahun...unë jam
e pafajshme...e pafajshme”.


Atëherë
ushtarja filloi të shaj dhe të mallkoj me fjalë të cilat nuk i kisha pritur që
do ti dëgjoj ndonjëherë, atëherë filloi të më përqesh, duke thënë se më ka
shikuar përmes satelitit tërë ditën dhe se teknologjia amerikane mund ta
përcjell armikun e tij edhe në dhomat e tyre të fjetjes.


Atëherë qeshi
dhe më tha: “Të kam shikuar dhe të kam parë edhe kur ke quar dashuri me
bashkëshortin tënd”.


I thash me
një të habitur: “Unë nuk jam e martuar…”, pas kësaj më rrahu më shumë se një orë
dhe më detyroi që të pijë një gotë ujë për të cilën më vonë e kam kuptuar se
kishte qenë e përzier me mjete të forta për gjumë. Jam zgjuar vetëm pas dy
ditëve dhe e pash vetën se isha e zhveshur dhe menjëherë e kam ditur se kam
humbur diçka që nuk mund të ma kompensoj asnjë ligj tokësor, isha e dhunuar.


U bëra histerike, fillova ta godas murin me kokë, pas kësaj
në qeli hyrën pesë ushtarë në krye më ushtaren, filluan të më rrahin dhe të më
dhunojnë derisa qeshnin dhe e lëshonin muzikën me zë të lartë. Kalonin ditët,
dhe dhunimet përsëriteshin për çdo ditë dhe çdo dhunim i ardhshëm bëhej më
brutal se ai më parë.


Nadia shtoi
edhe këtë, në mënyrë që ti përshkruaj veprat e tmerrshme të kriminelëve
amerikan: “Gati pas një muaji, një ushtar amerikan i zi, hyri në qeli dhe mi
hodhi dy rrobe të ushtrisë amerikane dhe më tha me një zë të thyer arab që ti
veshi. Pasi që ma hodhi thesin në kokë më shpiu deri te banja ku gjendeshin
gypat me ujë të ftohët dhe të nxehtë dhe më tha që të bëjë një dush dhe shkoi.


Edhe përkundër dhembjes dhe lodhjes që ndihsha, edhe
përkundër shumë plagëve që i kisha nëpër tërë trupin tim, e lëshova pak ujë
nëpër trup dhe para se të përfundoj hyri ai i ziu në banjë derisa unë isha duke
bërë dush. U frikova dhe nga frika e godita me një enë në fytyrë, përgjigjja e
tij ishte e ashpër. Ashpër më dhunoi dhe më pështyu në fytyrë. U kthye prapë së
bashku me dy tjerë dhe më dërguan prapë në qeli. Tretmani i tyre vazhdoi…më
dhunonin me nga dhjetë herë në ditë, që edhe la plagë në shëndetin tim.Nadia vazhdon
me zbulimin e të ligave mbi femrat irakiane: ”Pas më shumë se katër muaj, tek
unë erdhi një ushtare, ndryshonte nga ushtaret tjera sipas asaj që quhej Maria,
dhe ajo më tha se sot gjendem para një rasti të artë… oficer me pozitë të lartë
do të na vizitojnë sot, nëse sillesh pozitivisht me ta…ndoshta do të lirojnë,
sidomos kur jemi të sigurt se je e pafajshme.”


I thash asaj:
”Nëse jeni të sigurt në pafajësinë time, pse nuk më lironi që të shkoj?”


Bërtiti në mua me zë të nevrikosur: “E vetmja mënyrë që të
kesh mundësi ta sigurosh lirimin është që të bashkëpunosh me neve!”


Më shpiu në banjë që të pastrohem. Dhe shikonte se si
pastrohesha me një shkop gome të rëndë në duar duke më goditur me të çdo herë
kur i refuzoja urdhrat e saj. Më dha një kuti me kozmetik dhe më tërhoqi
vërejtjen që mos të qaj në mënyrë që mos ta dëmtoj makijazhin. Më dërgoi në një
dhomë në të cilën nuk kishte asgjë përveç krevateve në tokë dhe u kthye një orë
më vonë së bashku me katër ushtarë të cilët bartnin kamerë. Me dhunë i hoqi
rrobat nga unë, filloi të më shaj sikur të ishte burrë, dëgjova qeshjen e
ushtarëve dhe muzikën me zë të lartë.


Katër
ushtarët na fotografonin duke i kushtuar kujdes fytyrës sime, duke më thënë që
të buzëqeshëm ose në të kundërtën do të më mbysin. E mori pushkën te njëri nga
ushtarët dhe i gjuajti katër plumba rreth kokës sime, duke u betuar se të pestin
do ta përfundoj në kokën time. Pastaj katër ushtarët më dhunuan, nga e cila më
ra të fikët. Mu kthye vetëdija dhe e gjeta vetën me plagë dhe me shenja të
kafshimit, me gërvishtje dhe djegie nga cigarja nëpër trupin tim.


Nadia u ndal me tregimin, duke i lejuar lotët që ti
rrjedhin nëpër faqe. Më tutje thotë ajo: ”Një ditë më pas Marija erdhi të unë që
të më thotë se kam qenë e mirëpritur dhe se do të më lirojnë pasi që ta shikojmë
xhirimin të cilin e kishin bërë me mua”.


Vazhdon ajo:
”E shikova xhirimin me mundim dhe pastaj ajo më tha, Zoti të ka krijuar për
arsye të argëtimit tonë!. Aty më shkrepi hidhërimi dhe e sulmova, edhe përkundër
frikës time, dhe sikur mos të kishte ushtarë që të intervenonin do ta mbytsha.
Atëherë filluan të gjithë të më rrahin. Pas kësaj, një muaj askush nuk mu afrua,
ditët e fundit në burg i kam kaluar duke ju drejtuar Allahut, subhanehu ve te
ala, me dua që të më liroj nga ky vend.


Pastaj erdhi
Marija me disa ushtarë të tjerë dhe mi dha rrobat në të cilat isha burgosur. Më
futën në veturë Hamer prej të cilës më hedhën në autostradë afër Ebu Garibit,
duke mi dhënë një mijë dinar (diku rreth 5 dollar).


Nuk u ktheva
në shtëpi e cila ishte afër vendit ku më kishin burgosur. U frikova nga
reaksioni i familjes sime. Vendosa që ta vizitoj një kushëri që të kuptoj se
çfarë ka ndodhur në shtëpi gjatë mungesës sime. Dhe kuptova se vëllai imë ka
organizuar për mua xhenazen para katër muajve, duke më numëruar si të vdekur.
Kuptova se në shtëpi më pret thika e nderit. Shkova në Bagdad ku më pranoi një
familje e mirë në shtëpinë në të cilën punoja për ta si gjellëbërëse dhe
edukatore.


Nadia me habi, me hidhësi dhe keqardhje bënë pyetje: Kush
do të dëshiroj që ta fik flakën në zemrën time? Kush do ta kthej virgjenitetin
tim? Dhe cili ishte faji imë për tërë këtë që ka ndodhur? Cili ishte faji i
familje sime dhe fisit tim... dhe foshnja në barkun tim për të cilin nuk e di
kush është babai i tij?...


Tani keni të
drejtë ta dini se ku gjendet ajo: Nadia ka vendosur që të jetë njëra nga
muxhahidet e cila ka sakrifikuar në një sulm me bombë në patrullën amerikane në
Ebu Garib, aty ku e kishin dhunuar. Allahu, subhanehu ve teala e mëshiroftë
shpirtin e saj dhe e vendostë në gjerësitë e Xhenentiti!Amin!


E
marrë dhe e përkthyer nga Blogi i vëllait Hiba El-Shamiriu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Tregim - teper interesant Empty
MesazhTitulli: Re: Tregim - teper interesant   Tregim - teper interesant EmptySun 5 Jun 2011 - 13:09

Selamu Alejkum Moter e dashur

Shume tregim interesant dhe shume prekese me ka be te qaj deri sa lexova ne fund e shkreta Nadie cka paska hequr Zoti i denofte ...:((((

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Tregim - teper interesant X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tregim - teper interesant
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: