islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ç'është nata e Regaibit? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ç'është nata e Regaibit? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç'është nata e Regaibit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç'është nata e Regaibit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ç'është nata e Regaibit? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ç'është nata e Regaibit? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç'është nata e Regaibit? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ç'është nata e Regaibit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ç'është nata e Regaibit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ç'është nata e Regaibit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ç'është nata e Regaibit? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ç'është nata e Regaibit? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ç'është nata e Regaibit? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ç'është nata e Regaibit? Empty20%Ç'është nata e Regaibit? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ç'është nata e Regaibit? Empty7%Ç'është nata e Regaibit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ç'është nata e Regaibit? Empty7%Ç'është nata e Regaibit? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ç'është nata e Regaibit? Empty7%Ç'është nata e Regaibit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ç'është nata e Regaibit? Empty7%Ç'është nata e Regaibit? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ç'është nata e Regaibit? Empty7%Ç'është nata e Regaibit? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ç'është nata e Regaibit? Empty7%Ç'është nata e Regaibit? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ç'është nata e Regaibit? Empty37%Ç'është nata e Regaibit? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ç'është nata e Regaibit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Ç'është nata e Regaibit? Empty
MesazhTitulli: Ç'është nata e Regaibit?   Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 2 Jun 2011 - 15:47

Ç'është nata e Regaibit?

Nata e Regaibit është një kopsht i pasur në muajin e shenjtë Rexheb. Regaib është shumësi i 'ragibe' që do të thotë të falësh apo falje, pra Regaib ka kuptimin e faljeve të mëdha. Kjo natë zakonisht është në të premten mbrëma (të enjten) të parë të muajit Rexheb. Profeti Muhammed s.a.v.s. thotë: "Mos e neglizhoni këtë natë, sepse engjëjt atë e kanë quajtur 'Nata e faljeve'. Pas kalimit të një pjesë të kësaj nate të gjithë engjëjt vijnë në Qabe dhe Zoti i drejtohet atyre duke i thënë: O engjëjt e mi, kërkoni çfarë të doni. Ata ia kthejnë: O Zot ynë, fali personat që agjërojnë në muajin Rexheb. Dhe Zoti i thotë: I fala. Ndër lutjet e kësaj nate përfshihen ndër të tjera edhe 12 reqate namaz midis namazit te Akshamit dhe Jacisë të cilat ndahen në 6 namaze me nga 2 reqate secili.

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Hafiz Ali Korca i Dyte
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 1
Data e regjistrimit : 24/05/2012
Nacionaliteti-Sheti : Shqiperi

Ç'është nata e Regaibit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është nata e Regaibit?   Ç'është nata e Regaibit? EmptyThu 24 May 2012 - 14:32

Shume faleminderit per sqarimin moter e nderuar.
Allahu ta shperblefte me te mira.
Po pyet nje hoxhe ne facebook se kush e percjell kete hadithin.
Nese do te kishe miresine te na e tregoje serish faleminderit.
Es-selamu alejkum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
urtesia
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 18/07/2012
Mosha : 54
Nacionaliteti-Sheti : Sh k u p

Ç'është nata e Regaibit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është nata e Regaibit?   Ç'është nata e Regaibit? EmptySat 21 Jul 2012 - 4:23

Ç'është nata e Regaibit? 483844 Ç'është nata e Regaibit? 483844

Pos fjalve te lartshenuara nga H.A.Korca 2,
do te shtoj edhe kete rendesi te nates se regaibit.
Pas 4 muaj dhe 10 diteve ne mitren e nenes femijes i vjen shpirti dhe ate nate nena e ndijen foshnjen te gjjalle.

Ishte nata e regaibit ajo nate kur e nderuara nena Emine, e ndjeu per here te pare te gjalle foshnjen qe kishte ne barkun e saj. Pra ne kete nate i erdhi nemitren e saj shpirti i pejgamberit as. shpirti i Muhamedit s.a.a.v.

ishte nata e xhumase se pare ne muajin rexhep
Andaj edhe sot ekesaj dite festohet kjo nate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Ç'është nata e Regaibit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ç'është nata e Regaibit?   Ç'është nata e Regaibit? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ç'është nata e Regaibit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: