islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty96%Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty0%Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty0%Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty0%Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty1%Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty2%Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jetton
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 6
Data e regjistrimit : 24/04/2011

Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
MesazhTitulli: Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë    Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySat 14 May 2011 - 11:12

BAJAZIT BISTAMIU DHE
NDODHIA NË SINAGOGË


Një ditë Bajazit Bestamiu pa
një ëndërr duke parë veten në sinagogë të veshur si rabin jehudi. Së pari u
shqetësua, por kur vizioni i është bërë më i shpeshtë, vendosi t’i veshë rrobat
e jehudive dhe të shkoj në sinagogën e afërt.
Në sinagogë ishin mbledhur jehudit duke pritur rabinin që të filloj ligjeratën.
Pas pak kohe arriti rabini dhe deshi të filloj ligjeratën. Por, papritmas zëri
filloi t’i dridhej, gjuha iu shtangua dhe nuk mundi të flas asnjë fjalë.
Mblodhi veten dhe tha:
“Në mësin tuaj sot gjindet një ithtarë i Muhammedit. Nuk mund të flas ngase ai
ka ardhur të na sprovoj.”
Jehuditë e pyetën: “Si e di që në mesin tonë është një musliman” Rabini, në
befasinë e atyre që ishin prezent u përgjigj me ajetin Kur’anor:“Në fytyrat e tyre shihen
shenjat e gjurmës së sexhdes”
(El Feth, 29)Kur dëgjuan këtë, u bë zhurmë
e madhe dhe kërkuan nga rabini t’iu tregoj ku qëndron ai musliman duke kërkuar
leje që ta mbysin. Në këtë rabini tha: “O Muhammedan, për hir të Pejgamberit
tënd eja afër meje të bisedojmë. Do t’i parashtroj disa pyetje. Nëse në të
gjitha do të përgjigjesh saktë dhe ua largon dyshimin në pejgamberllëkun e
Muhammedit (a.s.) ne do ta pranojmë Islamin. Në të kundërten do të mbesim
jehudi, ndërsa ty do të mbysim.
Kur i dëgjoi këto fjalë, Bajazit Bestamiu u ngrit dhe iu afrua rabinit duke i
pritur pyetjet e tija.
Rabini e pyeti: “Çka është një e nuk ka dy?
Bistamiu u përgjigj: “All-llahu i Madhërishëm është një dhe nuk ka dy.“Thuaj: Ai, All-llahu
është Një”
(El Ihlas, 1)Rabini e pyeti: “Çfarë janë
dy e nuk janë tre?”
Bistamiu u përgjigj: “Ato janë nata e dita-dy shenja të All-llahut.”

“Ne i bëmë natën dhe ditën dy fakte (që dokumentojnë për fuqinë Tonë), e
shenjën e natës e shlyem (e errësuam), e shenjën e ditës e bëmë të ndritshme që
të mund të angazhoheni për shfrytëzimin e begative të dhuruara nga Zoti juaj,
dhe që të mësoni njehësimin e vjetëve dhe llogaritjen (e kohës). Ne kemi sqaruar
çdo send në mënyrë të hollësishme”.
(El-Isrë, 12)Rabini pyeti: “Çfarë janë tre
e nuk bëjnë katër?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë tri errësirat në mitrën e nënës në të cilat krijohet
fëmiu.

“Ai u krijoi në barqet e nënave tuaja, krijim (etapë) pas krijimit në tri
errësira.”
(Ez Zumer, 6)Rabini pyeti: “Çfarë janë
katër e jo pesë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë katër muajt e (mëdhenj) shenjtë.”“Te All-llahu numri i
muajve është dymbëdhjetë (sipas hënës), ashtu si është në librin e All-llahut
prej ditës kur krijoi qiejt dhe tokën. Prej tyre katër janë të shenjtë.”
(El Teube, 36)Rabini pyeti: “Çfarë janë
pesë e nuk janë gjashtë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë pesë shartet e islamit: shehadeti, namazi, agjerimi,
zekati dhe haxhi.”Rabini pyeti: “Çfarë janë
gjashtë e nuk janë shtatë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë gjashtë ditë në të cilat u krijuan qiejt dhe Toka”“Ne krijuam qiejt e tokën
dhe gjithçka ka ndërmjet tyre brenda gjashtë ditesh dhe Ne nuk ndiem lodhje.”
(Kaff, 38)Rabini pyeti: “Çfarë janë
shtatë e nuk janë tetë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë shtatë qiej që i krijoi All-llahu.”“Ai është që krijoi shtatë
qiej palë mbi palë. Në krijimin e Mëshiruesit nuk mund të shohësh ndonjë
kontrast, andaj, drejto shikimin se a sheh ndonjë çarje?”
(El Mulk, 3)Rabini pyeti: “Çfarë janë
tetë e nuk janë nëntë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë tetë mëlekët që e mbajnë Arshin e All-llahut”“Dhe engjëjt qëndrojnë në
skajet (anët) e tij, e atë ditë, tetë (engjëj) e bartin mbi vete Arshin e Zotit
tënd.”
(El Hakka, 17)Rabini pyeti: “Çfarë janë
nëntë e jo dhjetë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë nëntë shenjat që iu dhanë Musait a.s. si mësim për
Faraonin.”“Ne i patëm dhënë Musait
nëntë argumente (mrekulli) të qarta.”
(El-Isrë, 101)Rabini pyeti: “Çfarë janë
dhjetë e jo njëmbëdhjetë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë dhjetë netët në të cilat All-llahu betohet.”“Pasha agimin! Pasha
dhjetë netët!”
(El Fexhr, 1-2)Rabini pyeti: “Çfarë janë
njëmbëdhjetë e jo dymbëdhjetë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë njëmbëdhjetë vëllezërit e Jusufit a.s.”“(përkujto) Kur Jusufi,
babait të vet i tha: “O baba im, unë pashë (në ëndërr) njëmbëdhjetë yje dhe
diellin e hënën, i pashë duke më bërë mua Razz!”
(Jusuf, 4)Rabini pyeti: “Çfarë janë
dymbëdhjetë e jo trembëdhjetë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë dymbëdhjetë burimet që dolën nga bjeshka për
dymbëdhjetë fise të popullit të Musait a.s.”“Dhe (përkujtoni) kur
Musai kërkoi ujë për popullin e tij, e Ne i thamë: “Bjeri gurit me shkopin
tënd”, atëherë nga ai gufuan dymbëdhjetë kroje që secili grup e dinte vendin ku
do të pinte ujë. (U thamë) Hani dhe pini nga begatitë e All-llahut e mos
vazhdoni të jeni çrregullues në tokë.”
(El Bekare, 60)Rabini pyeti: “Çfarë janë
trembëdhjetë e jo katërmbëdhjetë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë trembëdhjetë trupat qiellor që Jusufi a.s. i pa në
ëndërr duke i bërë Razz.”“(përkujto) Kur Jusufi,
babait të vet i tha: "O baba im, unë pashë (në ëndërr) njëmbëdhjetë yje
dhe diellin e hënën, i pashë duke më bërë mua Razz!"
(Jusuf, 4)Rabini pyeti: “Çfarë janë
katërmbëdhjetë e jo pesëmbëdhjetë?”
Bistamiu u përgjigj: “Janë shtatë qiej dhe shtatë toka që All-llahu i krijoi.”“All-llahu është Ai që
krijoi shtatë palë qiej dhe prej tokës aq sa ata…”
(Et Talakë, 12)
Rabini pyeti: “Çfarë janë pesëmbëdhjetë e jo gjashtëmbëdhjetë?”
Bistamiu u përgjigj: “Ato janë shtatë netë dhe tetë ditë, që fryma e ftohtë me
të cilat All-llahu i Gjithëfuqishëm e shkatërroi popullin e Adit.”“Ndërsa Adi është
shkatërruar me një erë të fortë, të pakufishme. Atë Ai e lëshoi kundër tyre
shtatë net e tetë ditë rresht, kur shihje njerëzit në to të rrëzuar si të ishin
trupa hurmash të zgavëruara.”
(El Hakka, 6-7)Rabini e pyeti: “ Kush janë
ata njerëz që gënjyen e do të hyjnë në Xhennet, dhe kush janë ata njerëz që
folën të vërtetën e do të hyjnë në Xhehennem?”
Bistamiu u përgjigj: “Ata që gënjyen por do të hyjnë në Xhennet janë vëllezërit
e Jusufit a.s.“E në mbrëmje erdhën duke
qarë te baba i tyre.
Thanë: "O baba ynë, ne shkuam të bëjmë gara, e Jusufin e lamë te teshat
tona edhe atë e kishte ngrënë ujku. Ti nuk do të na besosh neve, edhe po të
jemi të vërtetë!"
E erdhën (i sollën) e në këmishën e tij me gjak të rrejshëm. Ai tha: "Jo,
(nuk e ka ngrënë ujku), por epshet tuaja ua hijeshuan punën. Halli im është:
durim i mirë. All-llahu është nga i cili kërkohet ndihmë për këtë që
përshkruani ju".
.(Jusuf, 16-18)"Më vonë do të kërkoj
Zotit tim faljen tuaj", tha ai (Jakubi), se vërtet, Ai është që falë,
është mëshirues.
(Jusuf, 98)

Ndërsa ata që folën të vërtetën, por do të hyjnë në Xhehennem janë jehuditë dhe
të krishterët të cilët thanë njëri për tjetrin se nuk janë në rrugë të
vërtetë.”“Jehuditë thanë se të
krishterët nuk janë të mbështetur në asgjë (nuk kanë fé të vërtetë). Edhe të
krishterët thanë se jehudit nuk janë të mbështetur në asgjë, e duke qenë se ata
të dy palët e lexojnë librin…”
(El Bekare, 113)Rabini e pyeti: “Çfarë
kuptimi kanë ajetet 1-4 të sures Edh Dharijat?”“Për erërat që ngrehin
dheun dhe e shpërndajnë.
Për retë që e bartin shiun e rëndë.
Për anijet që lundrojnë lehtë.
Për engjëjt që bëjnë ndarjen e çështjeve.”
(Edh Dharijat, 1-4)Bistamiu u përgjigj: “Ato që
fryejnë janë erërat. Ato që bartin shiun e rënd janë retë. Ato që lundrojnë
lehtë janë anijet, dhe ato që bëjnë ndarjen e qështjeve janë melekët e
urdhëruar për qështjet e jetës.”Rabini pyeti: “Kush është ai
varr i cili lëvizë, por lëvizë edhe ai që është në të?”
Bistamiu u përgjigj: “Peshku që e gëlltiti Junusin a.s.”Rabini pyeti: “Cili është ai
ujë që nuk ka zbritë as nga qielli e as nga toka?”
Bistamiu u përgjigj: “Ishte uji që ia dërgoi Sulejmani a.s. Belkizes.”Rabini pyeti: “Cilët janë
katër veta pa babë dhe pa nënë?”
Bistamiu u përgjigj: “Hz. Ademi as., Hava, dashi i Ibrahimit a.s. dhe deveja e
Salihut a.s.Rabini pyeti: “Cili është
gjaku i parë që u derdh në tokë?”
Bistamiu u përgjigj: “Gjaku i Habilit të cilin e mbyti Kabili.”Rabini e pyeti: “Çështë ajo
që e krijoi All-llahu, pastaj e bleu?”
Bistamiu u përgjigj: “Shpirti i besimtarit”“All-llahu bleu prej
besimtarëve shpirtrat dhe pasurinë e tyre me xhennet.”
(Et Teube, 111)Rabini pyeti: “Cilin zë e
krijoi All-llahu e pastaj foli keq për të?”
Bistamiu tha: ”Zëri i gomarit”“Të jesh i matur në ecjen
tënde, ule zërin tënd, se zëri më i egër është zëri i gomarit.”
(Llukman, 19)Rabini pyeti: “Cila është ajo
krijesë të cilën e krijoi All-llahu dhe nga ajo krijoi frikën?”
Bistamiu u përgjigj: “Dredhitë e grave.”“E kur e pa ai (burri i
saj) këmishën e tij të grisur prapa, tha: “Kjo është dredhi juaja, vërtet
dredhia juaj është e madhe!”
(Jusuf, 28)Rabini pyeti: “Çështë ajo që
All-llahu e krijoi e pastaj për të pyeti?”
Bistamiu tha: “Shkopi i Musait a.s.“O Musa, ç’është ajo që e
ke në të djathtën tënde? Ai (Musai) tha: “Ai është shkopi im…”
(Ta Ha, 17-18)Rabini pyeti: “Cili është
muaji dhe nata më e mirë?”
Bistamiu u përgjigj: “Ramazani dhe Lejletul Kadr”Rabini pyeti: “Ekziston një
pemë me dymbëdhjetë degë, secila degë i ka tridhjetë gjethe, e secili gjeth ka
nga pesë fryte, dy në Diell e tre në hije. çfarë aludon kjo?”
Bistamiu u përgjigj: “Pema paraqet një vit, degët dymbëdhjetë muaj, gjethet
ditët e muajit (tridhjetë), ndërsa pesë frytet janë pesë kohët e namazit (dy të
ditës dhe tre të natës).”Rabini e pyeti: “Cila është
ajo gjë që bëri tavaf rreth Qabes por nuk ka shpirt?”
Bistamiu u përgjigj: “Ishte anija e Nuhut a.s. e cila pas përmbytjes e kishte
bërë tavaf Qaben”Rabini e pyeti: “Sa kan qenë
të Dërguar të All-llahut si resul?”
Bistamiu u përgjigj: “All-llahu e di më së miri, por është thënë se i ka
dërguar 126 000 pejgamber, prej tyre 313 kanë qenë resul.”Rabini e pyeti: “Cilat katër
gjëra kanë prejardhje të njejtë por shije të ndryshme?”
Bistamiu u përgjigj: “Sytë, veshët, goja dhe hunda. Sekretet e tyre janë me
shije të ndryshme.”Rabini e pyeti: “Çfarë do të
thotë pllatja e gomarit?”
Bistamiu u përgjigj: “Mallkim për tatimorët e padrejtë.”Rabini e pyeti: “Çfarë do të
thotë lehja e qenit?”
Bistamiu u përgjigj: “Shkatërrim për ata që dyshojnë në ekzistimin e
Xhehennemit.”Rabini e pyeti: “Çfarë
simbolizon lopa?”
Bistamiu u përgjigj: “Përmendjen e All-llahut dhe shenjë se lavdërimi i takon
vetëm Atij.”Rabini e pyeti: “Çfarë
simbolizon deveja?”
Bistamiu u përgjigj: “All-llahu na mjafton, Ai është mbrojtësi më i mirë.”Rabini e pyeti: “Çfarë
simbolizon pauni?”
Bistamiu u përgjigj: “All-llahu dashuron pa masë, Ai i cili mbizotëron Arshin.Rabini e pyeti: “Çfarë
simbolizon zëri i ëmbël i bilbilit?”
Bistamiu u përgjigj: “Kështu të pastërtit e përkujtojnë All-llahun në mëngjes
dhe mbrëmje.”Rabini e pyeti: “Kujt
All-llahu ia dërgoi shpalljen (vahjin) e nuk është njeri, as xhin e as melek?”
Bistamiu u përgjigj: “Bleta”“Zoti yt e inspiroi
Bletën…”
(Nahl, 68)Pas kësaj rabini heshti.
Bajazit Bistamiu i tha: “Tani, ti mu përgjigj mua vetëm në një pyetje: Kush
është çelësi i Xhennetit?”
Rabini tha: “Nëse të përgjigjem, do të më mbysin”
Turma u përgjigj: “Nuk do të bëjmë asgjë, thuaje”
Rabini tha: “Dëgjoni! Qelësi i Xhennetit janë fjalët: ESHHEDU EN LA ILAHE IL
ALL-LLAH, VE ESHHEDU ENNE MUHAMMEDEN RESULULLAH “Dëshmoj se nuk ka Zot pos
All-llahut dhe Muhammedi a.s. është i Dërguari i Tij.”
Kur dëgjuan këto fjalë e gjithë turma përsëriti këto fjalë duke pranuar
Islamin, ndërsa Bajazit Bistamiu u kthye i kënaqur në shtëpi duke falënderuar
All-llahun.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
MesazhTitulli: Re: Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë    Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySat 14 May 2011 - 12:34

O vlla jeton po kjo teme eshte postuar ne forum por me titull tjeter ndersa ne rregullat e forumit eshte qe mos i eprserisim temat.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
jetton
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 6
Data e regjistrimit : 24/04/2011

Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
MesazhTitulli: Re: Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë    Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySat 14 May 2011 - 12:53

Ok faleminderit, më vjen keq për shqetësim por pasi jam anëtarë i ri nuk kam mundur t'i shikoj të gjitha temat. Allahu ju shpërbleftë. Më vjen keq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
MesazhTitulli: Re: Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë    Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë EmptySat 14 May 2011 - 12:59

ska gje vlla per me pa ndonje teme a eshte en forum mjafton ta shtipni Butonin Kerko nalt ne ballin dhe ta shkruni titullin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty
MesazhTitulli: Re: Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë    Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bajazit Bistamiu dhe ndodhia me hebrenjtë në sinagogë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: