islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty96%Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty0%Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty0%Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty0%Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty1%Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty2%Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pergjigje qe te lene pa mende..!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Pergjigje qe te lene pa mende..!! Empty
MesazhTitulli: Pergjigje qe te lene pa mende..!!   Pergjigje qe te lene pa mende..!! EmptyFri 6 May 2011 - 22:19

Eselamu Alejkum te gjithe anetareve te forumit islami eshte drit. U mundova qe te tuboje disa pergjigje qe te lene gojhapur,t'i ndjekim se bashku.

Një Musliman i nderuar na pyeti kështu:

A është e lejuar ta shkruaj në gjoks emrin e Allahut me Tatuazh?!
I themi se është e ndaluar reptësisht vizatimi i trupit, por të preferojm diqka tjetër, fale namazin do ta kesh Allahun brenda në zemër! Allahu të nderoftë antarë i ynë i dashur !


Fshehtësia në fitoret e muslimanëve të parë‏:

Pas betejës së Jermukut, mbreti i Perandorisë Romake, Hirakliu iu drejtua komandantëve të tij me këto fjalë: “Të mjerët ju, më njoftoni si është puna e këtij populli që luftojnë kundër jush, a nuk janë njerëz sikurse ju?!”

Komandantët: “Po, gjithsesi.”
Hirakliu: “Jeni ju numerikisht më tepër apo ata?”
Komandantët: “Ne jemi shumëfish më tepër se ata në çdo betejë.”
Hirakliu: “Atëherë, si është puna që po pësoni humbje?!”

Një dijetar prej parisë së tyre tha: “Kjo ndodh për arsye se ata falen natën, agjërojnë ditën, i mbajnë premtimet, ndalojnë nga e keqja, mbajnë drejtësi ndërmjet vete dhe për arsye se ne pimë alkool, bëjmë kurvëri, bëjmë gjëra të ndaluara (harame), nuk i mbajmë premtimet, grabisim pasurinë e të tjerëve, bëjmë padrejtësi, ndalojmë veprat që e kënaqin Allahun dhe bëjmë çrregullime në tokë.”
Hirakliu tha: “Të vërtetën e the!!

Atëherë, shikoje gjendjen e tyre sot dhe shikoje tonën, a thua cilit grup i përkasim?!!!


Dikush pyeti se pse shkojmë në xhuma?

Botuesi i gazetës ‘Xhammat’ pranoi një ankesë nga një musliman i cili shkroi se nuk kishte kuptim të shkohej çdo të premte në xhami.

Ai shkruan: “U bënë 30 vjet që po shkoj në xhuma dhe rreth 3000 hutbe (predikime) kam dëgjuar. Për çudi nuk më kujtohet asnjëra nga to. Mendoj se është e padobishme, dhe imamët po ashtu po humbin kohë duke mbajtur gjithë ato hutbe.”

Kjo ngjalli një polemikë të vërtetë në rubrikën “Letrat e botuesit” aq shumë saqë e trembi edhe botuesin. Kjo vazhdoi për disa javë derisa dikush u përgjigj:

“Tanimë u bënë 30 vjet që jam martuar. Gruaja ime pothuajse 32.000 racione më ka përgatitur. Për çudi nuk më kujtohet as edhe i vetmi ushqim se çfarë ka qenë. Por e di që të gjitha më kanë ushqyer dhe më dhanë fuqi që kisha nevojë për punën time. Nëse gruaja ime nuk do më kishte dhënë këto racione do të vdisja deri tani.”
Mundesoi Zudi Fejzuli


Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Pergjigje qe te lene pa mende..!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: