islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Një Fëmijë i vogël. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Një Fëmijë i vogël. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Një Fëmijë i vogël. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një Fëmijë i vogël. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një Fëmijë i vogël. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një Fëmijë i vogël. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një Fëmijë i vogël. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një Fëmijë i vogël. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një Fëmijë i vogël. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një Fëmijë i vogël. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një Fëmijë i vogël. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një Fëmijë i vogël. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një Fëmijë i vogël. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një Fëmijë i vogël. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një Fëmijë i vogël. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një Fëmijë i vogël. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një Fëmijë i vogël. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një Fëmijë i vogël. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një Fëmijë i vogël. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një Fëmijë i vogël. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një Fëmijë i vogël. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një Fëmijë i vogël. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një Fëmijë i vogël. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një Fëmijë i vogël. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një Fëmijë i vogël. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një Fëmijë i vogël. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një Fëmijë i vogël. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një Fëmijë i vogël. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një Fëmijë i vogël. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Një Fëmijë i vogël. Empty96%Një Fëmijë i vogël. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Një Fëmijë i vogël. Empty0%Një Fëmijë i vogël. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Një Fëmijë i vogël. Empty0%Një Fëmijë i vogël. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Një Fëmijë i vogël. Empty0%Një Fëmijë i vogël. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Një Fëmijë i vogël. Empty1%Një Fëmijë i vogël. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Një Fëmijë i vogël. Empty2%Një Fëmijë i vogël. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një Fëmijë i vogël.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ardit Hoxhllaku
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv


Numri i postimeve : 25
Data e regjistrimit : 06/04/2011
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Shkoder

Një Fëmijë i vogël. Empty
MesazhTitulli: Një Fëmijë i vogël.   Një Fëmijë i vogël. EmptyFri 6 May 2011 - 17:00

Ishte ulur në breg të detit dhe sytë i kishte ngulur në një pikë larg
në hapësirë të detit. Këtë gjë e pa një i vjetër që po priste anijen që
silte peshkun për ta shitur. Plaku iu afrua fëmijës dhe e përshëndeti.
Përshëndetje djalosh, deti shumë i bukur sot apo jo?Fëmija pa kthyer
koken fare nga plaku i tha i bukur është por fryen erë. Më ra topi në
det dhe deti e mori atë me vete larg. Plaku u ul pranë fëmijës dhe i tha
po të isha i ri do notoja dhe do ta sillja topin. Por me këtë gjëndje
që jam tani dhe hapin me zor e hedh.
Fëmija nuk i kthej përgjigje. Fëmija hipi në bregun që ishte aty
pranë në mënyrë që ta shihte topin më mirë. Plaku i foli me një zë të
ulët. Mos e humb shpresën asnjë herë, për mendimin tim lutju Zotit se
bën mirë. Fëmija me nje gëzim të madh: nëse lutem a do më vijë topi
përsëri? A e di topi vendin se ku ka rënë? Nëse do All-llahu edhe atë ia
mëson. Por edhe nëse topi nuk të vjen sevapet (shpërblimet) që do
marrësh ty do të mjaftojnë. Fëmija filloi të këndonte lutjet që i
këndonte për të marrë dhurata nga gjyshi i tij. Ai i rrjeshtoi të gjitha
lutjet që dinte përmendësh dhe kërkoi nduhmë nga Zoti që ti sillte
topin përsëri por akoma ishte i mërzitur.
Fëmija kishte harxhuar një shumë parash për ta blerë atë top aty në
ato para kishte futur dhe parat që kishte marrë nga të mëdhenjtë për
bajram. Tani ai shpresonte vetëm tek kthimi i erës në krah të kundërt në
mënyrë që topin tia kthente por deti eshtë shumë i madh dhe topi është
shumë i vogël. Afër perëndimit të diellit koha u freskua pak më tepër ku
në atë kohë u kthyen dhe peshkarexhat. Fëmija nuk donte të shkonte në
shtëpi prandaj qëndronte bashkë me plakun. Plaku gjithmonë e blente
peshkun tek një peshkatar.
Pasi e kërkoi pak më në fund e gjeti. Shpresoj tu ket kaluar gjahu
mirë. Nëse ke mund të marr pak. Peshkatari tregoi kovën që kishte në
dorë dhe i thotë plakut ja këto janë gjahu ynë për sot. Këto kohët e
fundit ka humbur gjahu fare nuk ka më gjah si më parë.
Fëmija që po dëgjonte bisedën u hodh më një herë: a e keni provuar të
luteni? Mos e humbni shpresën asnjë herë shton fëmija. Për peshkatarin
cdo gjë ishte rastësi deri në atë moment por me fjalët e fëmijës së
vogël iu kujtua ajo gjë që kishte vitë të cilën nuk e bënte.
Peshkatari duke i ledhatuar faqet fëmijës i thotë me gjysëm zëri, ti
thua të lutem hë, po atëherë do të kap si thua ti? Fëmija i thotë edhe
nëse nuk do kapni sevapet e lutjes juve do tu mjaftojnë. Këtë sa e
mësova. Peshkatari këtë fjalë po e dëgjonte për herë të parë. Duke
tundur kokën i thotë fëmijës edhe unë tani e mësova nga një mësues i
vogël. Fëmijës këto fjalë pëlqyen shumë. Fëmija e harroi topin e humbur.
Peshkatari u fut prapë në peshkarexhë dhe ngriti mbulesën e vjetër që
kishte në anije. Aty kishte një top futbolli nga që ishte akoma i lagur
shkëlqente. Atë ia zgjati fëmijës dhe i tha merre haku i mësuesit nuk
shlyhet ndonjë herë por kaq mundem. Këtë e gjeta në det kur po u ktheja.
Fëmija u shtang në vend dhe filloi të shohi anash kujtonte se ishte në
ëndërr. Por çdo gjë ishte e vërtetë. Dhe topi tani ishte në duart e tij.
Nga gëzimi iu kthye topit dhe i tha: edhe një herë pa leje ske për të
ikur, nëse unë nuk do isha lutur çfarë do të ndodhte pastaj? Po ju a e
keni provuar ndonjë herë të luteni në momentet e vështira?
Ndoshta atyre lutje nuk do u jepet përgjigje por mos harroni si tha
fëmija sevapet e tyre të mjaftojnë. Edhe unë tani e mësova. Duaja për ne
është një thesar.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Të jesh i drejtë do të thotë të jesh njeri.

www.islamieshtedrit.com 
www.edrejta.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.edrejta.com
 
Një Fëmijë i vogël.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: