islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Tregim për hafizen e vogël EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Tregim për hafizen e vogël EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Tregim për hafizen e vogël EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tregim për hafizen e vogël EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tregim për hafizen e vogël EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregim për hafizen e vogël EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregim për hafizen e vogël EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tregim për hafizen e vogël EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tregim për hafizen e vogël EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tregim për hafizen e vogël EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tregim për hafizen e vogël EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tregim për hafizen e vogël EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tregim për hafizen e vogël EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregim për hafizen e vogël EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tregim për hafizen e vogël EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tregim për hafizen e vogël EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tregim për hafizen e vogël EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tregim për hafizen e vogël EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tregim për hafizen e vogël EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tregim për hafizen e vogël EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tregim për hafizen e vogël EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tregim për hafizen e vogël EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tregim për hafizen e vogël EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tregim për hafizen e vogël Empty96%Tregim për hafizen e vogël Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Tregim për hafizen e vogël Empty0%Tregim për hafizen e vogël Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tregim për hafizen e vogël Empty0%Tregim për hafizen e vogël Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tregim për hafizen e vogël Empty0%Tregim për hafizen e vogël Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tregim për hafizen e vogël Empty1%Tregim për hafizen e vogël Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tregim për hafizen e vogël Empty2%Tregim për hafizen e vogël Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tregim për hafizen e vogël

Shko poshtë 
AutoriMesazh
sulejmantetova
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
sulejmantetova

Numri i postimeve : 22
Data e regjistrimit : 02/05/2011
Mosha : 51
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë (kalkandelen) vilajeti i Prizrenit

Tregim për hafizen e vogël Empty
MesazhTitulli: Tregim për hafizen e vogël   Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 6 May 2011 - 0:39

Në ndonjë pjesë të turqisë në një konvikt një ditë e zakonshme...........
KOMPLET TEKSTI NE FUND, POSTIMI I FUNDIT
--------------------------------------------------------------------------------
>>>>>>>>>>>>>VIJON>>>>>>>>>>VIJON>>>>>>>>>>>>VIJON>>>>>>>>>
perkthim nga turqishtja
----------------------------------------------------------------------------------


Edituar për herë të fundit nga sulejmantetova në Sat 7 May 2011 - 2:31, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gast
Vizitor
Anonymous


Tregim për hafizen e vogël Empty
MesazhTitulli: Re: Tregim për hafizen e vogël   Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 6 May 2011 - 9:40

zoti ju shperblefte sulejman abi per postimin tuaj dhe mundin e juaj qe jepni per forumin tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sulejmantetova
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
sulejmantetova

Numri i postimeve : 22
Data e regjistrimit : 02/05/2011
Mosha : 51
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë (kalkandelen) vilajeti i Prizrenit

Tregim për hafizen e vogël Empty
MesazhTitulli: Re: Tregim për hafizen e vogël   Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 6 May 2011 - 9:58

KOMPLET TEKSTI NE FUND, POSTIMI I FUNDIT
------------------------------------------>>>>>>>> VIJON>>>> Lutje deri sa te kryj me perkthimin mos e nderpritni tekstin, nuk mundem te perkthej shpejt prej emocioneve esht tekst shum i preksh;m secilen here qe e lexoj emocionohem................


Edituar për herë të fundit nga sulejmantetova në Sat 7 May 2011 - 2:32, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Tregim për hafizen e vogël Empty
MesazhTitulli: Re: Tregim për hafizen e vogël   Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 6 May 2011 - 15:30

Allahu te shperblefte Sulo per postimin

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sulejmantetova
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
sulejmantetova

Numri i postimeve : 22
Data e regjistrimit : 02/05/2011
Mosha : 51
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë (kalkandelen) vilajeti i Prizrenit

Tregim për hafizen e vogël Empty
MesazhTitulli: Re: Tregim për hafizen e vogël   Tregim për hafizen e vogël EmptyFri 6 May 2011 - 20:40

Nëse mua nuk më bëni hafize!...


Pas kryerjes së klasës katërt e sollën tek na në konvikt për regjistrim. Familja
e saj deklaroi se vet fëmija ka insistuar të vij. Kur e pyeta se si e ka emrin
i cili më duheshe për regjistrim:
"-Fatime" tha me një zë autoritativ dhe fare pa hezituar shtoi....:
"-Nëse mua nuk më bëni hafize nuk dua fare të regjistrohem ."

Fjalët e saja plot kërcënim dhe shikimi i saj e tregonin atë më të pjekur se mosha e
vet. Me buzëqeshje shtova:
"-Mos u tremb zonjushë, nëse ti dëshiron na ty të bëjmë edhe hafize edhe hoxhë!"

Pashë një shndërritje të fortë tek sytë e saj dhe një buzëqeshje prej veshi në vesh.

E ëma e saj shtoi: "-Hoxheshë e nderuar, mos i vini re, mendje fëmije, çt’i bësh, ka vendos që të bëhet hafize dhe nuk po
përmend tjetër send. Paska dëgjuar prej imamit të fshatit se Pejgamberi ynë ka
thënë:"Hafizet në xhenet do kenë kurorë" ju më
mirë e dini, me siguri ai ka thënë, na kështu e kemi dëgjuar dhe kështu e dimë,
tha ajo me një zë të ulët dhe duke më shikuar në sy. Ndjeva
nevojë për ta ngushëlluar: "-
Po oj teze shumë bukur, nuk ka secili fatin që të jetë zemërgjerë si ju dhe të
pranojë këshillat pa mëdyshje......Ju mos u brengosni fare, vajza juaj është
amanet i ALLAH-ut njashtu edhe i yni. " E hetova se ajo do dojë të më puthë
dorën dhe un e bëra të kundërtën, më erdhi mbare ajo, grua e moshuar mua dorën
të ma puthë... kur çova sytë prej puthjes së dorës së asaj fshatareje pash se
ajo zemër e gjerë i kishte çelë pruat e lotëve.. " "-
Hoxheshë... këto duar... këto sy janë përplot me gjynahe, në të vërtetë të tuat
duhet me i puthë " "-Estagfirullah, oj teze po kjo del në shesh vetëm
në ahiret.
---------------------------------
Gatë bisedës kuptova se Fatimeja ishte nga Erzurumi. Vetes i thash se: " Vogëlushja si do ngelë larg prej familjes..... " Mësimet filluan, Fatimeja po tregonte një talent të jashtëzakonshëm. Edukata familjare, etika dhe këmbëngulësia te ajo më lan përshtypje të veçantë. Shpesh gjatë kujdestarisë kur kontrolloja dormitorin e gjegjsha Fatimen duke pëshpëritur ajete Kuranore në gjumë. Ditët vazhdonin dhe ajo secilën ditë e shënonte me një ndodhi të veçantë, shpesh më pyeste pyetje të ndërlikuara dhe kur merte përgjigjen e dëshiruar e zbukuronte fytyrën me buzëqeshjen e saj dhe atë dritën në sytë e saj të vegjël, një ditë pyeti: " E nderuara hoxheshë për tu bërë hafize a është medoemos të mësojmë tërë Kuranin përmendsh? Tha ajo duke mbajtur sytë e ngulur tek sytë e mi dhe duke prit përgjigjen. " Po normalisht që pas mësuarjes së tërë Kuranit përmendsh personit i jepet titulli "Hafiz" thash unë. Ajo dukshëm e zemëruar e uli shikimin dhe eci me hapat e saj të vogël për në mësojtore.....vet lëvizjet e saja po thoshin diçka por nuk mundesha ta kuptoja at shpirt të pastër, edhe falënderimi për përgjigjen ishe me gjysmë goje i thënë. Fatimeja po vazhdonte me veprimet e saja mahnitëse, një ditë një nxënëse mu drejtua dhe tha se Fatimeja ka thënë se " Nëna ime më ka thënë se hafizët nuk guxojmë ti prekim pa abdes" a është e vërtetë, ju lutem tregoni.. Çudi , mu dridh zemra dhe në vete thash "MASHALLAH" duke mos u munduar ti ndal lotët e mi mendova në vete " Pa shihe se sa na kanë vlerësuar të parët tanë, prej respektit të dijenisë së hafëzit i cili ka dit Kuranin Fisnik përmendsh nuk e kanë prek pa abdest, e kanë trajtuar njëlloj si librin"
--------------------------------------------------------------
U gëzuan shumë të gjitha vogëlushet, e ndijën veten si floriri në vitrinë të artarit. Pohimi im në thënien e Fatimes kishte bërë çudi, vajzat po dyfishuan mundimet , shumë më shpejt mësoheshin ajetet.
Ani thash në vehte, le ta ndiejnë veten të veçantë sadopak, në këtë moshë... larg prej shtëpive me plot zell po mësojnë përmendësh Kuranin Fisnik, ani le ta ndjejnë veten pak të veçantë ata e meritojnë këtë.
Fatimeja filloi të sëmurej, madje ca herë ishte shtrirë për disa ditë në dhomën e infermierisë. Me kalimin e kohës jo vetëm shëndeti por edhe disponimi i saj sa vinte e i dobësohej. Një ditë e pyeta ngase dy orë resht mungoi nga klasa " Mos të ka marrë malli për nënën, familjen?"
Ktheu shikimin kah unë me ato sy të vegjël me një nervozë dhe me fytyrën e saj të zbehtë por me plot seriozitet tha: "Jo!"
" Atëherë më thuaj pra pse nuk je në disponim? "
Përsëri ata dy sy të vegjël më shikonin si me u lut dhe kërkuar falje, hapi gojën dhe tha:
" Mos më keqkupto Hoxheshë e nderuar, besoni se nuk me ka marë malli dhe as që dua të shkoj në shtëpi. Unë shumë e dua këtë vend, këtë shkollë. Prej ALLAHut shumë frikohem. Kam frikë nga ALLAHU se vallë nëse e braktisi këtë vend a nuk do të më kërkon AI llogari në ahiret?!?! "
Mbeta e shtangur... Gjatë kohë nuk munda të them gjë, mu tha pështyma në fyt. Ndjeva veten shumë fajtore. O ALLAH sa iman të fortë paska në atë zemër vogëlusheje, me lakmi po e shikoja, Fatimeja ime nxënësja ime e dashur....
Një ditë ajo u sëmur rëndë dhe e çuam tek specialisti. Pas një sërë analizash dhe egzamenimesh doktoresha të cilën e kisha shoqe të afërt mi shtrëngoi duart dhe shikoi në sy duke shqiptuar fjalët:
" Hoxheshë, menjëherë këtë fëmijë dërgojeni tek gjiri familjar. " Tha ajo me një zë të ftohët.
" Pse??? " pyeta unë e befasuar tepër me fjalët, kurse ajo mu përgjigj:
"- Ndoshta do të prekesh oj motër por nxënësja jote ka sëmundjen e KANCER-it .......... mu duk se më përvëluan me ujë, digjesha deri në palcë të shpirtit dhe dhimbja më kaplonte, nuk më dilte fjalë prej goje. Largoheshim prej spitalit dhe un nuk flisja, nuk mundesha kurrgjë ti them Fatimes. E ajo sikur ma lexoi mendjen, befas i drejtoi sytë kah un duke vënë dorën në gojë dhe shenjë se do të më pëshpërit diçka në vesh:

" Hoxheshë, si sillet Azraili dhe si duket ai kur ua merr shpirtin njerëzve ?!?", pëshpëriti ajo...... Bëja çmos që ti frenoj lotët, të ndal emocionet, u përgjigja me një zë të dridhshëm:
" Paraqitet në formë shumë të bukur para muminëve" i thash dhe ... kuptova se pse ajo nuk e pëlqeu përgjigjen time për hafizllëkun. Ajo e dinte sëmundjen e saj dhe e vetëdijshme vendosi për hafëzllëk.
Pas disa ditësh i paketuam teshat e saj dhe e përgatitëm për në shtëpi, tani kishte edhe dhimbje të mëdha sa që nuk mundeshte ti përballojë.
Familja erdhi ta marr Fatimen e ajo rinte pranë meje dhe e pikëlluar më tha:
" Nuk jeni hidhëruar me mua, apo jo Hoxheshë?? Kisha frikë tu tregoja më parë për këtë, ngase nuk do të më jepej mundësia që të pranohesha në kurs të hafizllëkut!.. "
- Vallë po si mundej që unë të jem hidhëruar me Fatimen timen të vogël thash, dhe shtova " Ti njëherë i hyre kësaj rruge dhe u pranove si nxënëse për hafizllëk, inshALLAH Zoti ty të radhit në grupin e hafizëve oj Fatimeja ime!!!"
İ shndërritën sytë dhe më përqafoi fortë dhe tha:
" Në të vërtetë a ekziston ajo mundësi???? Nënë a dëgjove se çka tha hoxhesha ime e dashur??? " shikonte nënën me sytë e përlotur të saj e te mjekra takoheshin dy proçkat e lotëve. Fatimeja tani qante e qetësuar me përgjigjen.
O ALLAH çfarë dashurie e madhe, çfarë devotshmërie te kjo vajzë e vogël!!!
Luteshim, bënim dua për shëndetin e Fatimes sonë, të gjithë nxënëset dhe hoxheshat e kursit ishin të pikëlluara dhe të mallëngjyera pa Fatimen e cila na jepte një gjallëri, secilën herë që lajmëroheshim na jepnin lajme sa më të zeza. Këtë javë mora dy letra prej saj. Përgjithësisht më pyeste në lidhje me kurorën e hafizllëkut, më tregonte se si në forma të ndryshme e shihte në ëndërr.
Papritmas një ditë pas namazit të sabahut morëm një telefonatë. Ishte nëna e Fatimes me një zë plot me qarje mu drejtua:
" E përcollëm Fatimen. Ju lutem nëse doni një hatme t’ia lexoni" tha ajo, e unë iu përgjigja me avazin tim dhe nisa të qaj, Fatimeja ime e dashur.... për çudi nëna e Fatimes pa e mbyllur telefonin sikur përpiqej të më ngushëllonte me fjalët:
" Fatimeja la një porosi për ju para se të dorëzoj shpirtin- tha e ëma dhe duke qarë nisi të citoj bijën e vet " Nënë thuaj hoxheshës se shumë ka gabuar!... Azraili qenka shumë herë më i bukur se ajo që ma përshkroi"
" O ALLAH! Ai individ që digjet për Fjalën Tënde, që ecën rrugës Tënde, dhe që gjithnjë i qëndron besnik Fjalës Tënde, mbroje atë deri në frymën e tij të fundit o Krijues i Madhërishëm!" AMIN!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Tregim për hafizen e vogël Empty
MesazhTitulli: Re: Tregim për hafizen e vogël   Tregim për hafizen e vogël Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tregim për hafizen e vogël
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: