islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Vlera e KURANIT EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Vlera e KURANIT EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Vlera e KURANIT EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera e KURANIT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e KURANIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e KURANIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera e KURANIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera e KURANIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e KURANIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e KURANIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera e KURANIT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera e KURANIT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e KURANIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e KURANIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera e KURANIT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera e KURANIT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera e KURANIT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera e KURANIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera e KURANIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera e KURANIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera e KURANIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera e KURANIT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera e KURANIT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera e KURANIT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e KURANIT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e KURANIT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera e KURANIT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera e KURANIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera e KURANIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera e KURANIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera e KURANIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera e KURANIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera e KURANIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera e KURANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera e KURANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera e KURANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera e KURANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera e KURANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera e KURANIT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera e KURANIT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Vlera e KURANIT Empty96%Vlera e KURANIT Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Vlera e KURANIT Empty0%Vlera e KURANIT Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Vlera e KURANIT Empty0%Vlera e KURANIT Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Vlera e KURANIT Empty0%Vlera e KURANIT Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Vlera e KURANIT Empty1%Vlera e KURANIT Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Vlera e KURANIT Empty2%Vlera e KURANIT Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e KURANIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummAmr
Antar-aktiv
Antar-aktiv
ummAmr

Numri i postimeve : 95
Data e regjistrimit : 19/04/2010
Nacionaliteti-Sheti : O biri i Ademit shpenzo, e Unë do të shpenzoj për ty!

Vlera e KURANIT Empty
MesazhTitulli: Vlera e KURANIT   Vlera e KURANIT EmptyTue 20 Apr 2010 - 14:54

Me emrin e All-llahut,Méshiruesit,Méshirébéresit ,
„Liber i begatshem,Ne ta shpallem ty kété,qé t`i studiojné argumentet
e Tij ata qé kané mend“ (Sad-29)

-Falénderimi i takon vetém All-llahut,Zotit té botérave,i cili thoté:“A nuk
e pérfillin ata Kur`anin?Sikur té ishte prej dikujt tjeter,pérveç prej All-llahut,do té gjenin né té shumé kunderthénie“. (En Nisaé 82)
Paqa dhe Méshira qofté mbi Muhammedin s.a.v.s mbi familijen e Ti,mbi
Shokét e Tij,mbi té gjithé ata qé pasuan dhe pasojné rrugen e Tij deri né ditén e Gjykimit.Pejgamberi a.s. ka théné:“Mé i miri prej jush éshté ai qé e méson Kur`anin dhe ia méson Até dikujt tjeter“. “ Lexojeni Kur`anin,sepse Ai déshmon pér lexuesin e Tij diten e Kijametit“.

-“ Ndihmohuni mes vete me tè mira dhe né té mbara“. (El Maide 2)
-Kur`ani pa dyshim éshté Fjalé e All-llahut KELAMULL-LLAH.
-Kur`ani i famshem ka shumé emra qé té gjithé japin té kuptosh réndésiné dhe pozitén e larté té tij dhe qé né pérgjithési éshté libri mé i famshém qiellor dhe Zoti xh.sh. né fjalen e vet e ka quajtur: El Kur`anu,El Furkanu,Et
Tenzilu,Edh Dhikru,El Kitabu etj.

-Burimi i Kur`anit éshté All-llahu.Muhammedi ishte trasmetues i Fjales se All-llahut xh.sh.
Muhammedi s.a.v.s. e pranoi Kur`anin me ndérmjetésimin e engjéllit Xhibril,té cilin Zoti e quan né fjalén e vet “ Eminé“- besnik i vahjit e thoté:“Até (Kur`anin) e solli né zemrén ténde shpirti besnik pér té qené ti nga Pejgamberét prej “Levhi Mahfudh“ né qiellin e dynjasé natén e “Lejletul Kadrit“,pastej prej qiellit té dynjasé te Muhammedi shpallét pjesé-pjesé né njé periudhé prei njézet e tre vjet.Pjesa e paré e shpallur nga Kur`ani jané ajetet e parat é sures Alak,ndérsa pjesa e fundit e shpallur éshté ajeti 281 né suren Bekare.
-Kur`ani éshté ndaré 114.Sure (30 Xhuze),fillon me suren “El Fatiha“dhe pérfundon me suren ``En Nas``.Mé e gjata éshté sureja El Bekaretu me 286 ajete e mé té shkurtrat kané nga tre ajete.Kur`ani ka gjithsei 6236 ajete.804 ajete kané brenda tyre léndén: dije,52 ajete léndén:lajm,20 ajete:lexim,80 ajete:informaté,49 ajete:mendje,20 ajete:kuptim,18 ajete:mendim etj.
Kur`ani éshté Libri i fundit qé All-llahu i Lartésuar ia zbriti njerézimit,prandej urtésia e té Lartésuarit ishte qé mésimet,dispozitat dhe informatat me njé fjalé,e gjithé pérmbajtja e tij,té jeté e vlefshme prej momentit qé i éshté shpallé Muhammedit s.a.v.s.,e derisa té ekzistoj kjo boté.Pikérisht,kjo éshté dhe mrekullia mé e madhe e kétij libri té shenjté.Por ajo qé e bén edhe mé té veqanté kété libér,kundrejt librave té tjeré,eshté dhe fakti se leximi i tij konsiderohet adhurim(ibadet)shumé i vlefshém pér besimtarin,madje nga besimtari kérkohet té mésojé pérmendsh disa pjesé nga Kur`ani né origjinal.
-Emu Ummame,r.a. lidhur me vlerén e leximit té Kur`anit dhe shpérblimin qé arrin myslimani,trasmeton se ka dégjuar té Dérguarin e All-llahut,s.a.v.s. duke théné:“Lexojeni Kur`anin,vértet ai do té ndérmjetésojé Ditén e Gjykimit pér té Zotét e vet.“ (Muslim)
-Abdullah b.Mesudi r.a. ka théné :“Robi i All-llahu mos té pyesé askénd pér vetén e tij,pérveq Kur`anit.Nése e don Kur`anin,ai né té vértet do All-llahun dhe té Dérguarin e tij,e nése e urren Kur`anin ai né té vérteté urren All-llahun dhe té Dérguarin e tij.“
-Ebu Musa El-Esh`ariu r.a. thoté se Pejgamberi s.a.v.s. ka théné:“Shembulli i besimtarit qé lexon Kur`anin éshté sikurse shembulli i qitros,aroma e se cilés éshté e miré dhe shijen e ka té miré dhe shembulli i besimtarit qé nuk e lexon Kur`anin,éshté sikurse hurma,nuk ka eré,por shijen e ka té émbél.“Shembulli i munafikut qé lexon Kur`anin éshté sikurse shembulli i borzilokut,e cila ka eré té miré e shije té idhét,ndérsa shembulli i munafikut qé nuk lexon Kur`anin éshté sikurse shembulli i kungullit té thaté,nuk ka eré dhe shijen e ka té idhét.“
-Omeri r.a. né njé rast iu drejtua lexuesve té Kur`anit duke u théné:“O lexuesit e Kur`anit,ngrini kokat tuaja lart dhe krenohuni me punén tuaj.Rruga juaj éshté shumé e qarté,andej vazhdoni garén tuaj pér né vepra té mira.“
-Ebu Hurejra r.a. thoshte:“Shtépia né té cilén lexohet Kur`ani i shtohen té mirat,né té jané té pranishém melekét dhe dalin prej saj shejtanét,ndérsa shtépia né té cilén nuk lexohet Kur`ani,né té véshtirésohet banimi pér antarét e saj,pakésohen té mirat,jané té pranishém shejtanét dhe dalin prej saj melaiket.“
-“ e té cilét e lexojné até (u binden urdhérave té tij dhe e ndjekin até)drejt siq éshté pér ta lexuar(e ndjekur).“( El Bekare 121)
-Ibén Abbasi,r.a. thoté:“Né brendiné e atij qé nuk gjendet aspak Kur`an,ai éshté si shtépia e prishur.“ Ahmedi,Trimidhiu
-“E kush ia kthen shpinen udhézimit Tim,do té keté jeté té véshtiré dhe Ditén e Kijametit do ta ringjallim té verbér.“ “Ai do té thoté:“Zoti im,pérse mé ngrite té verbér,kur uné isha me sy.“Ai All-llahu thoté:“Ashtu si i harrove ti argumenten Tona qé ti ofruam,ashtu je ti i harrruar sot.“ (Ta Ha 124-126)
-Trasmenton Sujutin né el-Itkam me zinxhir nga Enesi r.a. se Rasulullahu,s.a.v.s. ka théné:“Kur`ani éshté ndérmjetésues…….. kush e le pérpara do ta udhéheq pér né xhenet,e kush e lé mbrapa do ta udhéheq pér né zjarr.“
-Abdullah ibén Mesudi,r.a. transmenton se Rasulullahu s.a.v.s ka théné:“Shtépia mé e poshtéruar éshté shtépia ku nuk gjendet asnjé nga Kur`ani.Lexojeni Kur`anin sepse pér té ka shpérblime.Me qdo shkronjé shpérbleheni me dhjeté sevape.Nuk them „elif lam mim“,por elif,lam,mim.“ Trimidhiu
-Nga Imran ibén Husajni,se Rasulullahu s.a.v.a ka théné:“Kush e lexon Kur`anin,le té kérkon nga All-llahu (shpérblim)pér leximin qé ka béré,ngase do té vijné njeréz,té cilét do ta lexojné Kur`anin,dhe pér até lexim do té kérkojné nga njerézit(pasuri,lévdata).“ Trimidhiu
-Nga Aliju r.a. se Rasulullahu s.a.v.s ka théné:“Do té keté nga ummuti im njeréz qé do ta lexojné Kur`anin,leximi i juaj krahas té tyre éshté asgjé,namazi i juaj krahas namazit té tyre éshté asgjé dhe agjérimi i juaj krahas agjérimit té tyre éshté asgjé.Leximi i tyre nuk arrin mé poshté se fytat e tyre,dalin nga Islami ashtu si delé shigjeta nga harku……..“ Muslim,Buhariu
-Né Ditén e Kijametit pér robin do té ndérmjetésojné Kur`ani dhe agjérimi.Agjérimi thoté:“O Zoti im,uné e pengova nga ushqimi dhe nga déshirat gjaté dités,andej prano ndérmjetésimin tim pér té(mos e déno).Ndérsa Kur`ani thoté:“O zoti im,ia kam penguar gjumin gjaté natés,andej prano ndérmjetésimin tim pér té.“Pejgamberi s.a.v.s. tha:“Dhe ashtu (u pranohet)ndérmjetésimi i té dyve (pér robin).“
-Atyre njerézve qé tubohen né ndonjérén prej shtépive té All-llahut (xhami),qé ta lexojné Librin e All-llahut dhe ta studiojné né mes veti,do t`ju vijé qetésim prej All-llahut dhe do t`i mbulojé méshira e Tij,melekét do t`i mbéshtjellin me krahét e tyre(sigurojné),e All-llahu do t`i lavdérojé tek ata qé i ka paré. Muslim,Davudi

Kur`ani éshté shpallur pér té miren e njerézve,pér té kuptuar se nuk ka Zot tjetér pos All-llahut njé dhe pér t`u udhézuar e gjetur rrugén e drejté qé éshté shpétim pér ta,por vetém pér ata qé e angazhojné sinqerisht mendjen e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.hareke.de/shkronjat/04.hareke.php
 
Vlera e KURANIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: