islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty96%Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty0%Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty0%Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty0%Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty1%Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty2%Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Selamu Alejkum-nje pytje per ju

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 11:11

Selamu Alejkum

Ju pershendes gjithve

Kam nje pytje per ju besoj qe eshte shume e thjesht po kerkoj nje pergjigje te sakt

Un jam ne mbarim te fakultetit nuk eshte me rendesi se cfar dege studijoj po me shume rendesi ka qe pas kti fakultetit dua te studiojoj +diplomatike per FE(islam) tash nuk e di a eshte e udhes te regjistroj + diplomaike medresen apo te bje fakultetitin e medreses 4 vjet sa eshte ...???

Mirepo e keqja eshte se un nuk kam mbules dhe nuk e di a mund te mbulohem ...
Sa me lejohet kjo gje ..?

Besoj se isha e qart ne pytje .?..Ju faleminderit !

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Selamu Alejkum-nje pytje per ju X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Re: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 11:18

Selam.
Me sa kuptova un behet fjal per regjistrim per fakulltet teollogjik,nuk ka nevoj te regjistriheni ne medrese, mundet qe drejtperdrejt te beni regjistrim ne fakultetin teologjik, poqese e arrini pranimin,sepse keni provim-pranimi. E sa i takon mosmbuleses suaj ju e dini se cdo fakulltet i ka edhe rregullat e tija.Pra pas vendimit uaj ju do keni interesim se cfar rregulla ka ai fakulltet dhe poqese ju pershtatet juve dhe ju poqese ju pershtateni atyre rregullave nuk ka asnji te met.Ju deshiroj suksese te metutjeme.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Re: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 11:21

FLM per pergjigjen

vetem dhe dicka te shtoj ..Un shkollen e mesem nuk kam te mbarume medresen pra dua te regjistrohem direkt tani meqe po thoni ju se ka provim pranues ..cfar lend mund te jen provimi pranues mund te me tregoni ?

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Selamu Alejkum-nje pytje per ju X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Selam   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 11:49

Selam.
Ka shum persona qe nuk e kan te kryer medresen, por jat regjistruar direkt ne at fakulltet.Sa i takon provimit pranues ju e dini se cdo fakulltet i ka ligjet e tija, p.sh fakullteti teollogjik ne shkup provim parnues ke mbi bazat e Imanitnjohuri fetare ne pergjithesi.Per informata me te hollesishme mund te drejtiheni ne ket adres: bim.org.mk ose bfim.org.mk.
Me respekt

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Re: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 12:13

FLM ja do e shfletoj kte faqe

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Selamu Alejkum-nje pytje per ju X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Re: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 12:25

Es-selamu alejkum e përgëzoj motrën për zgjedhjen që ka bërë për tu regjistruar në fakultetin e shkencave islame vetëm edhe një përkujtim tja bëj motrës se në Fakultetin e Shkencave Islame në Shkup 50% e studentëve janë që nuk kan kryer medresen pra që kanë Gjimnazin, Ekonominë, Medicinën e të ngjajshme. Sa i përket provimit pranues eshte në Lëndën e Kiraetit leximit të Kur`anit dhe njohuris fetare sa i përket njohuris fetare duhet ti lexosh librat: Islami në Fokus nga Hamide Abdulati dhe Hyrja në Islam me duket. Provimet jane dysa pyetje ne form te testit si dhe Kuran duhet te dini te elxoni dhe dic permendesh. Sa i perket mbuleses nuk keni mundesi qe ne fakultetin e shkencave islame te vijoni studiemt pa mbules se paku ne fakultet e jasht tij nuk e di. Keto jane te gjitha qe i sepse edhe une kam qene pjese e ketij fakulteti.

wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Selamu Alejkum-nje pytje per ju 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Re: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 13:10

FLM dhe nga ana jote ....

Un mbules nuk di a do ve se jam dhe ne pun ..tani sdi a do me duket e logjikshme qe te vendosi mbulen vetem ne fakulltet kur te shkoj ?
Pra fakultetin jam duke e mbaru per tjeter drejtim po dua dhe plus kte fakultet te kem ...lexim kurani di te lexoj po permendsh nuk e di ...

Ishalla Zoti me ndihmon dhe hy ne kte fakultet ..

me shpejgo pak cfar tema mund te bin per njohurin fetare gjera elementar apo dicka tjeter..?

Gjithsesi ju faleminderit shume ...!

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Selamu Alejkum-nje pytje per ju X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Re: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 13:15

Po mvaret se i nderojn pyetjet por ajo qe ehste me rendesi eshte se bazohen ne keto dy libra ka edhe gjera elemenatre edhe dicka pak me e koklavitur si pershembull cka ehste farz cka ehste vaxhib ku prishet namazi, si dnahen farzet, ka edhe pyetje nga historia islame ka pyetje te eprgjithshme por me shume pyetje jane ne form te testit nen a) nen b) apo nen C) keshtu dicka se nuk me kujtohen krejt por akoma ehste ehret per konkurisn kur te hapet konkursi besoj se do te kete lajemrim tek www.bim.org.mk se cfar kushtesh dueht plotesuar dhe ne cilat libra dueht bazuar dhe kur ju ti keni lexuar mesuar keto dy libra ateher pyetjet do tju kujtohen provimi pranues ehste shume i lehte por fakulteti masandi ehste shume i rende.

wes-selamu alejkum Allahu ju ndihmoft inshallah qe tua pranojn edhe kushtin e mosvuarjes se mbuleses?!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Selamu Alejkum-nje pytje per ju 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Re: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju EmptySun 17 Apr 2011 - 13:27

Kam edhe dicka te shtoj ne kete ceshtje deri sa ju doni ta studijoni fene duni ti perkushtoni Allahut xh.sh dhe kur jemi ketu a vetem ne teori duni ti perkushtoheni apo edhe ne praktik.Mbulesa nuk eshte uniforma e nje shkole apo nje fakulteti po eshte urdheri i po Ati Krijuesi rrugen e te cilit ju doni ta ndjekni. Deri sa motrat tona bejn perpjekje per tju mundesuar mbulesa.. urdheri i Allahut ne shkollat laike ju doni qe ne shkollen islame te paraqiteni pa mbules kjo nuk besoj te jete e mundeshme. Kur thoni se puna.... mua me habiten fakti a puna eshte me e dashur tek ju apo All-llahu xh.sh dhe urdheri i Tij. Nese te nxjerrin nga puna do te gjesh nje pune tjeter por nese te nxjer Allahu xh.sh nga rahmeti i Tij per shkak te nje pune a thua ku do te gjesh nje meshirues Tjeter. Nese nuk e vendosni mbulesen dhe e kryeni kete fakultet teologjik a thua valle neser motrave tuaja islame kur do te pyesin cka eshte mbulesa cka do tju thuash?? Nese do tju thuash se eshte obligim eshte urdher i Allahut xh.sh a vet nuk e vendos do te bjesh ndesh me ajetin Kur`anor "Lime tekulune ma la tef`alun" Mos e thuani ate qe vete nuk e punoni si dhe ajeti tejeter "Eshte shume e urejtur tek Allahu ta thuash ate qe vete nuk e punon' Apo ndoshta do ti thuani motrave se nese jeni ne pune mbani punen qe ua percaktojn laiket qe jan kunder fese dhe studijoni islamin.....Gabim moter.
Nese metevertete deshironi ta studijoni islamin studijoni ashtu sic e kekron Allahu xh.sh duke e mesuar ne teori dhe duke e shti ne praktik mbulojuni sic e keron Allahu xh.sh si ne ruge, si ne pune si ne shkolle...Hyni ne islam komplet e jo pjeserisht sepse Islami eshte i kompletuar e nuk eshte si na kujtoht ne tja pershtatim.

wes-selamu alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
Selamu Alejkum-nje pytje per ju 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty
MesazhTitulli: Re: Selamu Alejkum-nje pytje per ju   Selamu Alejkum-nje pytje per ju Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Selamu Alejkum-nje pytje per ju
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: