islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty96%selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty0%selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty0%selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty0%selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty1%selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty2%selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
alida
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 1
Data e regjistrimit : 13/04/2011
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : londer

selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
MesazhTitulli: selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem   selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 13 Apr 2011 - 12:04

kam djalin te semur ...cdo gje i duket e piset madje dhe ushqimet...mban rituale..sjellje dhe fjale te perseritshme...ka shume nerva dhe do ti vendose gjerat ne menyre perfekte sic i duket atij...ju lutem me jepni ndonje keshille...
selammm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 43
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
MesazhTitulli: Re: selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem   selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyWed 13 Apr 2011 - 15:04

Eselamu alejkum Motwr i nderuar. I lutemi All-llahut qe djali juaj sa mw shpejtw tw sherohet qw ju dhe familja juaj te jetoni ne qetwsi.
Pikswpari ju kisha preferuar njw kontroll te mjeku.
Pastja mund te kerkopni ndihme edhe me sherimin me Embarassed nese beht fjale per siher MAgji, ja disa sqarime
ne lidhjeme kete teme.
Nwse kwrkohet shwrimi me Kuran, ke kujdes se prej kujt kerkonw ndihmw, mos korko ndihme prej hajmalijave,mos lejo qw ti shkruajshw ndonjw hajmali djalit twnd.
Islamikisht lejohet vtem se te fryhet duke i lexuar disa ajete tw caktuara kuranore.
por nese ne vendin ku ju jetoni nuk keni njeri qemeret me sherimin me Embarassed, une mun tju dergoje ne audio format disa ajete te lexueswve tw njhur te sherimit me Embarassed:
Unw nuk e dijw rastin tuaj nw detaje, por per tw pasur njohuri me shume per kete temw ju dergoje disa teksete tw cilat mendoj se janw tw nevojshme nga nje liber qe e kam botuar, sherimi me Embarassed.... qw sado pake tw keni njohuri reth kesaj teme.....
Zoti ju ndihmovfte
....................................................................
Ibn Kajjimi thotë: ‘’ Kur’ani është ilaç për të gjitha sëmundjet shpirtërore dhe trupore; të kësaj bote dhe ahiretit. Mirëpo, nuk është çdokush kompetent e as i aftë për shërim me Kur'an. Por, nëse i sëmuri e qëllon formulën e shërimit duke përdorur Kur’anin kundër sëmundjes, me bindje të fortë dhe të sinqertë në efikasitetin e tij, duke plotësuar kushtet e shërimit nuk ka sëmundje e cila mund t’i bëjë ballë. Asnjë sëmundje nuk mund t’i përballojë fjalët e All-llahut, të cilat në rast se zbritnin mbi një kodër do ta shkatërronin atë. Për secilën sëmundje shpirtërore dhe trupore, në Kur’an përmendet ilaçi i saj, shkaku dhe mbrojtja, por kjo vlenë për ata që i kuptojnë fjalët e All-llahut.’’
Për të pasur sukses në shërimin me Kur’an, i sëmuri patjetër të jetë besimtar në All-llahun xh.sh., i sinqertë, i bindur se shërimi i plotë vjen prej All-llahut. Medito në fjalët e tij: ‘’Ne të shpallim Kur'anin që është shërim dhe mëshirë për besimtarët’’ thotë ‘’për besimtarët’’ dhe ’’ Thuaj: “Ai është për besimtarët udhëzues e shërues.’’ thotë ‘’për besimtarët’’.
Ibn Kajjimi thotë:’’ Lutjet dhe ajetet me të cilat shërohet njeriu dhe bëhet rukja, janë vetvetiu shëruese, por ka nevojë për sinqeritetin e të sëmurit dhe shëruesit. Në rast se të dy janë të dobët dhe nuk mund të pranojnë ndikimin e ajeteve, atëherë s’ka dobi prej tyre. Njejtë sikurse i sëmuri i cili nuk ka dobi prej terapisë së gabuar.’’
Esh Sheukani thotë:’’Shërimi me dua duke u mbështetur tek All-llahu është më i dobishëm se shërimi me barna. Është më e dobishme në dy raste, e para është prej të sëmurit e që është qëllimi i pastër dhe e dyta prej shëruesit e që është drejtimi i tij me gjithë zemër duke u mbështetur në fuqinë absolute të All-llahut dhe duke qenë i devotshëm.’’
Si përfundim mund të themi: Vetëm besimtarët kanë dobi prej shërimit me Kur’an. Ata që mbajnë hajmali, talismanë, ata që ecin të zhveshura dhe ata që presin kurbanë për shejtanët nuk kanë dobi prej këti lloj shërimi.

SHKAQET E PREKJES SË SHEJTANIT

Ibn Tejmije thotë: ‘’Prekja mund të vijë si rezultat i epsheve apo dashurisë, por në të shumtën e rasteve vjen si rezultat i urrejtjes dhe hakmarrjes, p.sh. njeriu t’i lëndoj pa qëllim duke urinuar mbi ta, duke u hedhur ujë të nxehtë ose duke i vrarë, dhe ata i hakmerren me më shumë se sa e ka merituar. Ka raste kur prekja vjen si rezultat i shpërdorimit dhe sherrit nga ana e tyre’’.
Pra, prej kësaj del se shkaqet e prekjes janë:
1. Dashuria, një xhin të dashurohet te një njeri.
2. Padrejtësia e njeriut ndaj xhinit, duke i hedhur ujë të nxehtë, duke kënduar dhe duke e ngritur zërin në nevojtore ose lëndimi i disa xhinëve të shndërruar në pamje të qenve, maceve, etj.
3. Padrejtësia e xhinit ndaj njeriut, siç është prekja pa asnjë arsye dhe kjo ndodh në katër raste:
• Hidhërimi i tepërt
• Frika e tepërt
• Zhytja në epshe dhe
• Pakujdesia e tepërt

LLOJET E PREKJES SË SHEJTANIT

Prekja mund të shfaqet si rrahje të shkurta, humbje e ndjenjave, ndryshimi i shprehjeve të fytyrës, e gjithë kjo mund të kaloj shumë shpejtë saqë askush mos ta vërej.
Mund që njëri prej gjymtyrëve t’i dridhet, si p.sh.: këmbët, duart, në këtë gjendje i prekuri nuk i humb ndjenjat tërësisht por e humb zotërimin dhe drejtimin e gjymtyrëve të tij. Mund që i tërë trupi t’i dridhet, kurse ai s’ka ndjenja, ose flet apo lëviz si i pakontrolluar, jep përgjigje të ngatërruara e cila mund t’i zgjasë me minuta apo me orë të tëra.
Pra, prekja e shejtanit është katër llojesh:
1. I tërësishëm: kur xhini e prek tërë njeriun.
2. I pjesërishëm: kur prek vetëm një gjymtyrë, si p.sh.: dorën, këmbën, gjuhën, syrin, etj.
3. I përhershëm: kur xhini qëndron në trupin e njeriut një kohë të gjatë.
4. Iluzion : i cili zgjatën disa momente, në kaptinën [El E’araf, 201] thuhet: ‘’Vërtet, ata që janë të ruajtur, kur i prek ndonjë iluzion nga djalli, ata përkujtojnë (All-llahun), nga djalli, ata përkujtojnë (All-llahun), dhe atëherë shohin (të vërtetën).

SIMPTOMET E PREKJES SË SHEJTANIT NË ËNDËRR DHE PUBLIKISHT

SIMPTOMAT NË ËNDËRR
1. Pagjumësia dhe shqetësimi pa pasur ndonjë sëmundje,
2. Ankthe të përhershme dhe ëndërrime të frikshme,
3. Të ëndërrojë njerëz me dimensione të panatyrshme, si p.sh. tepër të gjatë apo të shkurtër, të ëndërroj shpirtra ose njerëz të zi,
4. Të ëndërroj se bie prej një vendi të lartë,
5. Të ecë, të qesh, të qajë, të bërtas të gjitha këto në gjumë dhe pa mos ndier kurrgjë,
6. Ta ëndërroj veten në varreza, mbeturina apo rrugë të frikshme, ose ta ëndërroj veten duke ecur mbi gjak, në ujë dhe në papastërti,
7. Ëndërrimi i kafshëve siç janë: macet, qentë, devetë, luani, dhelpra, gjarpri, akrepi, miu, merimanga, majmunët, elefantët, leopardi dhe hardhucat.(vazhdimisht )
8. Të ëndërroj kisha, kambana dhe prifti.
Vërejtje:
Nëse njeriu ëndërron ndonjërën nga këto simptome, nuk donë të thotë se është i prekur nga shejtani, por nëse i ëndërron në vazhdimësi dhe pa ndërprerje atëherë është i prekur.

SIMPTOMET QË SHFAQEN HAPTAZI

1. Kokëdhembje të përhershme e cila lëviz nëpër kokë apo qëndron në një vend të cilës nuk ndihmon asnjë ilaç,
2. Shtimi i rrahjeve të zemrës pa ndonjë mund,
3. Përplasja në fjalë, punë dhe lëvizje,
4. Tundje dhe prekje e kohë pas koheshe,
5. Humbja e zotërimit të njërit organ, apo sëmundja e njërit prej tyre me pamundësinë për diagnostifikimin dhe shërimin e tij ( shurdhimi, memeci, verbërimi, gjakderdhja, paraliza,)
6. Të ndiej sikur thnegla ecin në trupin e tij,
7. Kotja, përtacia, monotonia, harresa, dyshimi në çdo gjë dhe pamundësia e koncentrimit,
8. Urrejtja e shtëpisë, bashkëshortit, fëmijëve, vetes dhe të afërmve,
9. Mos përmendja e All-llahut dhe mos falja e namazit, ngushtohet shpirtërisht kur dëgjon Kur’anin dhe ezanin, kurse çlirohet kur dëgjon muzikë.... nëse falet dyshon në namaz, nuk e di sa reqat ka falur, trallis, ndien dhembje, qanë, bërtet të gjitha këto pa ndjenja,
10. Konsumimi i tepruar i alkoolit, pijeve dehëse dhe duhanit,
11. Ngushtimi, pikëllimi, trishtimi dhe ngulfatka të përhershme,
12. Hidhërimi i tepërt dhe kryerja e disa veprave, lëvizjeve të pa pritura nga personi në fjalë duke pasur parasysh se i kryen pa ndjenja,
13. Dashuria ndaj papastërtisë, zgjatja e flokëve dhe thonjve si dhe qëndrimi për një kohë të gjatë në nevojtore, rrënoja, vende të papastra dhe mbeturina,
14. Vetmia dhe largimi nga njerëzit,
15. Të pamurit e sendeve të çuditshme, të shohë shpirtra, gjarpërinj si dhe kafshë të tjera, të shohë njerëz, të dëgjoj zërin e ziles ose fishkëllimës dhe të ngjashme,
16. Dëshira për të vizituar mauzoleumet dhe varrezat e njerëzve të devotshëm, si dhe dashuria ndaj muzikës mistike.

FAZA E TRETË PAS SHËRIMIT

Në të shumtën e rasteve xhini kthehet në trupin e njeriut pas largimit të tij, për arsye se i sëmuri nuk është i rregullt në leximin e mburojave dhe dhikrit, për këtë arsye ai duhet që ta mbrojë veten me këto mburoja:
1. Falja e rregullt e namazeve,
2. Leximi i mburojave Kur’anore dhe pejgamberike,
3. Para fletjes merr abdes dhe lexon apo dëgjon këto kaptina: El Fatiha, ajetul kursij, fundin e sures el Bekare, kaptinat es Safat, ed Duhan dhe el Xhin.,
4. Në mëngjes lexon: el Fatiha, ajetul Kursij, Jasin, er Rahman dhe el Mearixh,
5. Mos shoqërimi me shokët e këqij dhe mos dëgjimi i muzikës,
6. Gruaja duhet t’u përmbahet dispozitave fetare në lidhje me veshjen islame.


MBROJTA NGA magjia

Për t’u mbrojtur nga të prekurit e shejtanit duhet t’u përmbahemi këtyre gjërave:

E PARA: Falja e rregullt e namazeve dhe respektimi i ligjeve islame.

E DYTA: Leximi i rregullt i dhikrit Kur’anor dhe pejgamberik, në të cilët kemi mbrojtje dhe mburojë nga shejtani dhe ushtria e tij, All-llahu xh.sh. thotë :’’ Vërtet, ata që janë të ruajtur, kur i prek ndonjë iluzion nga djalli, ata përkujtojnë (All-llahun), nga djalli, ata përkujtojnë (All-llahun), dhe atëherë shohin (të vërtetën). [ El Ea’raf, 201]’’ Shejtani është më afër atyre që janë larg All-llahut xh.sh.’’ Kush mbyll sytë para këshillave të Zotit, atij ia shoqërojmë një djall që nuk i ndahet kurrë.’’ [ ez Zuhruf, 36].
Nga Ebu Hurejre r.a. transmetohet se pejgamberi a.s. ka thënë:’’ Kur njeriu flenë shejtani në kafkën e tij lidhë tre nyje, në çdo nyje thotë: ke gjumë të gjatë prandaj flejë. Nëse njeriu zgjohet dhe përmend All-llahun xh.sh. zgjidhet njëra, nëse merr abdes zgjidhet tjetra e nëse falet zgjidhet e fundit. Atëherë njeriu gdhinë me vullnet e nëse jo gdhinë përtac.’’
Nga El Harith el Esh’arij r.a. transmetohet se pejgamberi a.s. ka thënë:’’All-llahu xh.sh. e ka obliguar Jahja të birin e Zekrijas a.s. me pesë fjalë- e përmendi tërë hadithin – dhe në të gjendet: ‘’U këshilloj të përmendi All-llahun xh.sh., sepse ai që përmend All-llahun është sikur ai njeri të cilin e ndjek armiku kurse ai fortifikohet në një fortifikatë, dhe se njeriu e mbron veten me të përmendurit e All-llahut xh.sh.’’
Nga Enesi r.a. transmetohet se pejgamberi a.s. ka thënë: “Kush thotë - kur del prej shtëpisë - Në emër të All-llahut, jam mbështetur në All-llahun, nuk ka kurrfarë fuqie as forcë përveç në All-llahun - i thuhet atij: “Je i udhëzuar, i mbrojtur dhe i ruajtur, dhe prej tij ik djalli. Djalli i thotë djallit tjetër: “Si ia del me njeriun i cili është i udhëzuar, i ruajtur dhe i mbrojtur?”

E TRETA: Kërkimi i mbrojtjes së All-llahut para hyrjes në nevojtore, për arsye se shejtanët qëndrojnë në vendet e papastërtia siç janë nevojtoret dhe varrezat, kurse prej udhëzimeve profetike është që para se të hymë në nevojtore të themi:’’O Allah unë kërkoj mbrojtjen tënde nga Xhinët meshkuj dhe femra’’
Nga Zejd b. Erkam r.a. transmetohet se pejgamberi a.s. ka thënë:’’Në këto nevojtore prezantojnë shejtanët, prandaj kur dikush prej jush të kryej nevojën le të thotë: Kërkoj mbrojtjen e All-llahut nga Xhinët meshkuj dhe femra’’

E KATËRTA: mos bisedimi, mos bërtitja dhe mos këndimi në nevojtore.
Nga Ebi Seid r.a. transmetohet se pejgamberi a.s. ka thënë:’’Mos dalin njerëzit nga nevojtorja me auret të zbuluar dhe duke biseduar, sepse All-llahu xh.sh. e urren këtë gjë.’’ ... dihet se këto vende i banojnë xhinët dhe shejtanët, të quajturit, të kënduarit dhe të bërtiturit në këto vende i dëmton banuesit e tyre dhe ata hakmerren. Imam Neveviu thotë:’’Të përmendurit e All-llahut dhe fjalët gjatë kryerjes së nevojës janë mekruh, qoftë në vend të hapur apo në banesa, dhe kjo vlen për të gjitha fjalët përveç fjalëve që janë më se të nevojshme.

E PESTA: Bismilahi
Të themi : Në emër të All-llahut, Mëshiruesit Mëshirbërësit, kur hymë në vende të pa banuara, të errëta dhe në shkretia, gjatë kërcimit nga vende të larta, para hedhjes së ujit të nxehtë në nevojtore, për arsye se ky ujë mund të dëmtojë xhinin dhe më pas ai mund të hakmerret, po ashtu gjatë hedhjes së gurit apo ndonjë sendi të rëndë në tokë.

E GJASHTA: të mos urinoj në shtrofulla dhe çarje,
Në këto vende banojnë xhinët, nga Abdullah b. Serxhes transmetohet se pejgamberi a.s. ka ndaluar që njeriu të urinoj në strofull. Është pyetur Katade: Pse është e ndaluar? Ka thënë: Këto vende janë vendbanimet e xhinëve.’’

E SHTATA: mos dëmto qen, mace dhe mos vrit gjarpër në shtëpi pa mos ua tërheq vërejtjen.
Siç përmendëm në fillim të këtij punimi xhinët shndërrohen në pamjen e këtyre kafshëve.

E TETA: të kërkoj mbrojtjen e All-llahut xh.sh. gjatë marrëdhënieve intime me familjen e tij
Nga Ibn Abasi r.a. transmetohet se pejgamberi a. s. ka thënë:’’ Sikur kur njeriu kryen marrëdhënie intime me familjen e tij të thotë: O Zot, largo shejtanin nga ne dhe nga fryti jonë. Nëse All-llahu cakton që ata të kenë fëmijë, atë nuk do ta dëmtojë shejtani asnjëherë.’’

E NËNTA: të mbrohen fëmijët
Ebu Rafiu r.a. thotë: E kam parë pejgmaberin a.s. duke thirrur ezanin në veshin e Hasanit menjëherë pas lindjes së tij. Nga Ibn Abasi r.a. transmetohet se pejgamberi i ka mbrojtur Hasanin dhe Husejnin me këto fjalë:’’U mbroj me fjalët e All-llahut, nga çdo shejtan dhe parazit, nga çdo sy që merr mësysh.., dhe thoshte: Baba i juaj – Ibrahimi a.s.- i mbronte bijtë e tij Ismailit dhe Pishakun me këtë dua.’’

E DHJETA: pengimi i fëmijëve që të lozin dhe të dalin pas perëndimit të diellit
Nga Xhabiri r.a. transmetohet se pejgamberi a.s. ka thënë:’’ Kur të bjer nata mos i lëshoni fëmijët jashtë sepse atëherë shpërndahen shejtanët, pasi të kalon një kohë atëherë lëshoni.’ ’
Ibn Haxheri thotë:’’Pejgamberi a. s. na këshillon me këtë, për arsye se si zakonisht fëmijët bartin papastërti e cila është ushqim i shejtanëve, kurse dhikrit i cili është mburojë prej tyre mungon tek fëmijët, prandaj edhe ka ardhur ky udhëzim për këtë kohë, sepse shejtanët shpërndahen natën e cila si kohë u përshtatet më së tepërmi për veprimet e tyre.’’


FORTIFIKIMI DHE MBUROJA E SHTËPIVE
Shtëpitë mbrohen me:
1. Leximin e Kur’anit, në veçanti me leximin e kaptinës el Bekare dhe lutjeve të ndryshme,
2. Largimi i qenëve, statuave, kambanave dhe kryqeve prej shtëpie.
Transmeton Ebi Talha r.a. se Pejgamberi a.s. ka thënë:’’Melekët nuk hynë në atë shtëpi që ka qen dhe statua.’’
Transmeton Aishja r.a. se Pejgamberi a.s. ka thënë:’’ Melekët nuk hynë në atë shtëpi që ka kambana.’’
Transmeton Adij b. Hatemi se ka shkuar te Pejgamberi a.s. me kryq në qafë e ai i ka thënë:’’O Adij, largoje prej teje këtë idhull.’’
Largimi i melekëve prej një shtëpie, nënkupton largimin e melekëve të angazhuara për mbrojtjen e besimtarëve, kur largohen ata, atëherë në atë shtëpi hynë shejtanët.

SI NA KA MËSUR T’I SHËROJMË KËTO RASTE I DËRGUARI I ALL-LLAHUT

Nga Abdullah b. Mes’udi r.a. transmetohet të ketë thënë: Duke ecur me Pejgamberin a.s. në disa rrugë të Medines hasëm në një njeri të sulmuar nga shejtanët. Iu afrova the lexova në veshin e tij dhe ai u zgjua. Pejgamberi më tha:’’Çka lexove në veshin e tij?’’ I thashë: lexova [ El Mu’minun,23: 115 - 118 ] :’’ A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do ktheheni ju te Ne?I lartë është All-llahu, Sunduesi i vërtet, nuk ka zot tjetër pos Tij, Zot i Arshit bujar. E kush adhuron me All-llahun edhe ndonjë zot tjetër, për të cilin nuk ka kurrfarë fakti, përgjegjësia e tij është para Zotit të vet, e mohuesit nuk do të shptojnë. E ti thuaj: “O Zoti im, më fal e më mëshiro, se Ti je me Mëshiruesi i mëshiruesve!” Atëherë Pejgamberi a.s. më tha:’’Pasha Atë në duart e të cilit është jeta ime, nëse nga besimtari i devotshëm i lexohen këto ajete një malit, ai mal do të lëvizte’’
Nga Ubej b. Ka’bi r.a. transmetohet të ketë thënë: Isha te Pejgamberi a.s. kur erdhi një beduin dhe i tha: O i dërguar i All-llahut, kam një vëlla të prekur nga shejtani. Pejgamberi a.s. i tha:’’Ma sillni mua’’, e vendosi para vetes dhe i lexoi:

a. Kaptinën el Fatiha:

‘’Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit
Falënderimi i takon All-llahut, Zotit të botëve. Mëshiruesit, Mëshirëbërësit. Sunduesit të ditës së Gjykimit. Ty të adhurojmë dhe prej Teje ndihmë kërkojmë. Udhëzona në rrugën e drejtë, në rrugën e atyre ndaj të cilëve ke bekimin, e jo në të atyre që je i hidhëruar, dhe që kanë humbur!’’
b. Katër ajetet e para të kaptinës el Bekare

‘’Elif, Lam, Mim. Ky është libri që nuk ka dyshim në te (sepse është prej All-llahut) është udhëzues për ata që janë të devotshëm. Të cilët e besojnë të fshehtën, e kryejnë faljen (namazin) dhe prej asaj që Ne u kemi dhënë, ata japin (zekat, sadaka etj.). Dhe ata, të cilët besojnë në atë që t'u shpall ty, dhe në atë që është shpallur para teje, dhe që janë të bindur plotësisht për (jetën e ardhshme në) botën tjetër (ahiretin).’’

c. Katër ajetet e para të kaptinës el Bekare
d. Katër ajetet e para të kaptinës el Bekare

‘’Zoti juaj (që meriton adhurim) është një, All-llahu, nuk ka zot pos Atij që është Mëshirëplotë, gjithnjë mëshiron.’’‘’Është fakt se në krijimin e qiejve e të tokës, në ndërrimin e natës e të ditës, të anijes që lundron në det që u sjell dobi njerëzve, në atë shi që e lëshon All-llahu prej së larti e me të ngjall tokën pas vdekjes së saj dhe përhapë në te nga çdo lloj gjallese, në qarkullimin e erërave dhe reve të nënshtruara mes qiellit e tokës, (në të gjitha këto), për një popull që ka mend ka argumente.’’

e. Ajetul Kursij [ El Bekare, 255]

‘’All-llahu - s'ka zot pos Tij. I Gjalli, Vigjiluesi. Nuk e zë të Kotorit, e as gjumi. E Tija është çka në qiej dhe çka në tokë. Kush mund të ndërmjetësojë te Ai, pos me lejen e Tij? Ai e di se ç'po u ndodhë dhe ç'do t'u ndodhë. Dhe asgjë nga dija e Tij nuk mund të përvetësojnë, pos sa të dojë Ai. Ndërsa pushteti i Tij përfshin qiejt dhe tokën. E nuk lodhet duke i ruajtur (mirëmbajtur), ngase Ai është i Larti, Madhështori.’’

f. Tre ajetet e fundit të kaptinës el Bekare [284 – 286]

‘’Të All-ahut janë çka në qiell dhe çka në tokë, e për atë që e keni në shpirtin tuaj, e shfaqët haptazi ose e mbajtët fshehtë, All-llahu do t'ju marrë në përgjegjësi, e Ai ia fal atij që do dhe dënon atë që do. All-llahu ka mundësi për çdo send. I dërguari i besoi asaj që iu shpall prej Zotit të Tij, si dhe besimtarët. Secili i besoi All-llahut, engjëjve të Tij, shpalljeve të Tij, të dërguarve të Tij. Ne nuk bëjmë dallim në asnjërin nga të dërguarit e Tij, dhe thanë: “Dëgjuam dhe respektuam. Kërkojmë faljen tënde o Zoti ynë! Vetëm te Ti është ardhmëria jonë.”All-llahu nuk ngarkon askë përtej mundësive të veta, atij (njeriut) i takon ajo që e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) që e meritoi. “Zoti ynë, mos na dëno nëse harrojmë ose gabojmë! Zoti ynë, mos na ngarko neve barrë të rëndë siç i ngarkove ata para nesh! Dhe Zoti ynë, mos na ngarko me atë për të cilën nuk kemi fuqi! Na i shlyej mëkatet, na i mbulo të këqijat, na mëshiro. Ti je Mbrojtësi ynë, na ndihmo kundër popullit pabesimtar!’’

g. Ajetin 18 të kaptinës Ali Imran

‘’All-llahu vërtetoi se nuk ka zot tjetër përveç Tij, edhe engjëjt e dijetarët, dhe se Ai është Zbatues i drejtësisë. Nuk ka zot përveç Tij, Fuqiplotit, e të Urtit.’’

h. Ajetin 54 të kaptinës el Earaf
ž
‘’Vërtetë, Zoti juaj, All-llahu është Ai që krijoi qiejt dhe tokën brenda gjashtë ditësh, pastaj qëndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditën me natën, që me të shpejtë e kërkon atë (mbulimin e dritës së ditës), edhe dielli, edhe hëna e edhe yjet i janë nënshtruar sundimit të Tij. Ja, vetëm Atij i takon krijimi dhe sundimi. I madhëruar është All-llahu, Zoti i botëve.’’i. Ajetin 116 të kaptinës el Mu’minun
’È
‘’I lartë është All-llahu, Sunduesi i vërtet, nuk ka zot tjetër pos Tij, Zot i Arshit bujar.’’

j. Ajetin 3 të kaptinës el Xhin

‘Dhe se lartësia e madhëruar e Zotit tonë, nuk është që ka as grua, as fëmijë.’’

j. Dhjetë ajetet e para të kaptinës es Safat
lm;ur Ò>#x‹tã ë=Ϲ#ur ÇÒÈ žÎ) ô`tB y#ÏÜyz spxÿôÜsƒø:$# ¼çmyèt7ø?r'sù Ò>$pkÅ­ Ò=Ï%$rO ÇÊÉÈ
‘’Pasha të radhiturit (melaiket), që në rreshta (safa) qëndrojnë. Dhe nxituesit, që me nxitim shtyjnë. Dhe pasha lexuesit, që lexojnë përkujtimin. Është e vërtetë se Zoti juaj është vetëm Një. Zot i qiejve dhe i tokës e çka ka mes tyre dhe Zot i lindjeve (të yjeve).Vërtetë, Ne kemi stolisur qiellin më të afërt (të dynjasë) me bukurinë e yjeve. Dhe me mbrojtje prej çdo djalli të prishur. Ashtu që nuk mund të përgjojnë parinë më të lartë (engjëjt më të zgjedhur), pse gjuhen me shkëndija nga të gjitha anët. Ata janë të përzënë dhe do të kenë një dënim të. Përveç atij që rrëmben vrullshëm, po atë e ndjek ylli që e djeg.’’


k. Tre ajetet e fundit të kaptinës el Hashr
ö
‘’ Sikur Ne ta zbritnim këtë Kur'an mbi ndonjë kodër, do ta shihje atë të strukur e të çarë prej frikës nga All-llahu. Këta janë shembuj që ua shkoqisim njerëzve, që ata të mendojnë. Ai është All-llahu që nuk ka zot tjetër; vetëm Ai, që e di të fshehtën dhe të dukshmen, Ai është Mëshiruesi, Mëshirëbërësi! Ai është All-llahu që nuk ka zot tjetër përveç tij, sundues i përgjithshëm, i pastër (prej të metave që i vishen), shpëtimtar (që i shpëton njerëzit prej ndëshkimit të padrejtë), sigurues (që siguroi njerëzit me premtimin e vet dhe pejgamberët me mrekulli) mbikëqyrës (që mbikëqyr dhe përcjell çdo send), i plotfuqishëm, mbizotërues, i madhërishëm. I lartësuar është All-llahu nga çka i shoqërojnë! Ai është All-llahu, Krijuesi, Shpikësi, Formësuesi. Të tij janë emrat më të bukur. Atë (All-llahun) e madhëron çka ka në qiej e në tokë dhe Ai është ngadhënjyesi, i urti!’’


l. Kaptinën el Ihlas

‘’Thuaj: Ai, All-llahu është Një!All-llahu është Ai që çdo krijesë i drejtohet (i mbështetet) për çdo nevojë.As s'ka lindur kë, as nuk është i lindur. Dhe Atij askush nuk i është i barabartë.’’


m. Kaptinën el Felek dhe

‘’Thuaj: I mbështetem Zotit të agimit, Prej dëmit të çdo krijese, që Ai e krijoi.Dhe prej errësirës së natës kur ngryset plotësisht. Dhe prej dëmit të atyre që lidhin dhe fryjnë nyja.Edhe prej dëmit të smirëkeqit kur sipas smirës vepron.’’

n. Kaptinën en Nas
ö@è% èŒqããr& Éb>tÎ/ Ĩ$¨Y9$# ÇÊÈÈ Å7Î=tB Ĩ$¨Y9$# ÇËÈ Ïm»s9Î) Ĩ$¨Y9$# ÇÌÈ `ÏB Ìhx©️ Ĩ#uqó™uqø9$# Ĩ$¨Ysƒø:$# ÇÍÈ “Ï%©️!$# â¨Èqó™uqム†Îû ͑r߉߹ ÄZ$¨Y9$# ÇÎÈ z`ÏB Ïp¨YÉfø9$# Ĩ$¨Y9$#ur ÇÏÈ
‘’Thuaj: “Mbështetem (mbrohem) me Zotin e njerëzve!Sunduesin e njerëzve, Të adhuruarin e njerëzve. Prej të keqes së cytësit që fshihet.I cili bën cytje në zemrat e njerëzve.Qoftë ai (cytësi) nga xhinët ose nga njerëzit”.

Ubej b. Ka’bi r.a përfundon transmetimin duke thënë: Sikur Pejgamberi a.s. të mos na mësonte se si të veprojmë në këto raste do të shkatërroheshim. Falënderimet i takojnë All-llahut, Zotit të botëve i cili e dërgoi Pejgamberin mëshirë për të gjithë krijesat.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
MesazhTitulli: Re: selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem   selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem EmptyThu 14 Apr 2011 - 19:09

Eselamu alejkum--Allahu ju shperblefte per postimet e mrekullueshme i nderuar z.Afet Beadini..!

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty
MesazhTitulli: Re: selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem   selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
selaam alekum...a mund te me ndihmoje njere me keshillat tuaja ju lutem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: