islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
•...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty96%•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty0%•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty0%•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty0%•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty1%•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty2%•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 •...MBRETI DHE FËMIU...•

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
MesazhTitulli: •...MBRETI DHE FËMIU...•   •...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySun 10 Apr 2011 - 16:21

MBRETI DHE FËMIU


Këtë ngjarje e tregon profeti Muhammedi s.a.v.s. Në kohërat shumë të lashta një mbretë e kishte një magjistar. Ky magjistaribënte magji për mbretin,por pas një kohe filloi të plaket,kështu që i tha mbretit se atij i duhet një magjistarë i ri(një nxënës),në mënyrë që ai këtë të ri ta ushtroj për mbretin e në këtë mënyrë ai ta zavendësoj ate. Magjistari e gjeti një fëmijë për ta ushtruar për mbretin,kështu që fëmiu shkonte rregullisht te magjistari i mbretit për ta ushtruar magjinë. Një ditë duke shkuar te magjistari ,fëmiu takon një dijetarë të devotshëm dhe ai e thirri djaloshin në Islam- jo në atë që e solli profeti Muhammed s.a.v.s por në fenë e All-llahut,Njëshmërinë e Tij,kështu që dijetari i devotshëm filloi ti tregojë atij për këtë llojë besimi,sepse njerëzit në atë kohë ishin papaganë,ata e adhuronin mbretin në vend të Zotit. Kështu që fëmiu filloi të dëgjojë ligjërata nga fëmiu i devotshëm,e pastaj shkonte për të ushtruar magjinë te magjistari. Sa herë që fëmiu vonohej te magjistari,ky e rrahte atë, kështu që ky e pyeste dijetarin e devotshëm çfarë të bënte? Dijetari i devotshëm i thonte të arsyetohej duke i thënë magjistarit se prindërit më vonuan ose ndonjë arsye tjetër,kështu që magjistari të mos e rrahi.
Kjo zgjati bukur shumë,deri kur një ditë dëgjuan se një bishë e rrezikshme po i hante njerëzit,kështu që fëmia një ditë vendosi ta sprovojë besimin që ai merrte prej dijetarit të devotshëm dhe tha: ``O All-llah, nëse mësimet që jam duke i marrur nga dijetari i devotshëm janë të vërteta ,e mësimet e magjistarit janë gënjeshtra atëherë më lejo që ta mbysë këtë bishë të rrezikshme.Fëmija e morri një guri dhe e gjuajti bishën me të,duke e mbytur në vend. Kur e panë njerëzit këtë u habitën që një fëmijë e bëri këtë-kjo është një mrekulli. Pastaj fëmia filloi tu tregoj atyre për ISLAMIN(besimin e vërtetë). Kur e dëgjoi këtë dijetari i devotshëm i tha fëmijës se tani e ka arritur një shkallë të lartë të besimit dhe do të sprovohej në shumë mënyra në jetë.
Njerëzit filluan të vinin te fëmija me halle të ndryshme,ndërsa ai i ndihmonte atyre. Madje njëri prej atyre që kishte ardhur te ai ishte nga gjyqi mbretëror. Ky person ishte duke e humbur të parët. Kur erdhi te fëmija,ai me emrin e All-llahut,vetëm e afroi dorën e tij mby sytë e personit dhe ai menjëherë filloi të shohë dhe kur ky person shkoi te mbreti e pyeti: çfarë po ndodhë, unë mendova se je duke e humbur të parët? Si u bë që po shikon sërish? Prej nga erdhi ky shërim? Ai i tregoi mbretit se një fëmijë e kishte shëruar, duke thënë në emër të All-llahut. Mbreti u zemërua:çka, ti e pranove,të adhurosh dikend tjetër pos meje? Me këtë rastë mbreti urdhëroi që ta sjellin fëmijën tek ai. Njëri nga shërbëtorët e solli fëmijën para bretit. Ata e torturuan fëmijën përderisa ai tregoi se prej nga e mori këtë dituri. Atëherë ata e sollën dijetarin. Mbreti i tha dijetarit:heq dorë nga ky besim dhe më prano mua për zot! Dijetari refuzoi,kështu që mbreti ia shkurtoi kokën me shpatën e tij. Pastaj mbreti iu drejtua personit që ishte shëruar nga fëmija:heq dorë nga besimi që ke dhe më prano mua si zot! Ai refuzoi dhe mbreti ia shkurtoi kokën me shpatën e tij.
Pastaj mbreti urdhëroi që të sillet fëmia dhe,si zakonisht,kërkoi prej ti:heq dorë nga besimi yt dhe më adhuro mua! Fëmija refuzoi. Mbreti urdhëroi që fëmia të dërgohet në maje të bjeshkës më të lartë dhe të përplaset në greminë. Kur e dërguan fëmijën në maje të bjeshkës,bjeshka filloi të dridhet dhe përcjellësit u rrokullisën poshtë,kurse fëmija shpëtoi dhe shkoi te mbreti. Mbreti e pyeti: çfarë u bë me njerëzit tjerë? Fëmija tha se ata ranë në humnerë nga bjeshka. Mbreti urdhëroi disa të tjerë ta hedhin fëmijën në midis të detit. Kur arritën atje,anija filloi të dridhej dhe të gjithë ranë në det e u mbytën,kurse fëmija shpëtoi dhe erdhi prap te mbreti. Mbreti i hutuar pyeti:çfarë ndodhi me ata tjerët këtë herë? Fëmija tha se ata u mbytën në det. Kësaj radhe fëmija i tha mbretit: nëse ke dëshirë të më mbytësh,unë të tregojë mënyrën se si. Ai i tha mbretit që ta marrin një harkë dhe një shigjetë e atë tia drejtojë atij,por para se të gjuaj të deklarojë: në emër të All-llahut, Zotit të fëmijës! Vetëm në këtë mënyr mund të më mbytësh. Kështu , mbreti bëri çfarë i tha fëmija,i tuboi njerëzit,kurse mbreti urdhëroi që ta lidhnin fëmijën për një pemë. Pasi u larguan në një distancë,mbreti qëlloi fëmijën duke deklaruar ``Në emër të All-llahut``. Shigjeta e qëlloi fëmijën në kokë dhe e mbyti atë. Pas kësaj mbreti u bind se ai nuk është zot për tu adhuruar,por ai është All-llahu dhe ai u bë besimtarë.
Në suren El-Buruxh As`habil Uhbudë,bëhet fjalë se si njerëzit janë torturuar me zjarrë,këtajanë njerëz të cilët kanë qenë më të devotshmit. Këta njerëz ishin detyruar të pranojn torturën me zjarrë duke mos refuzuar besimin e vet e të kthehen mbrapa për të adhuruar mbretin. Në një rast,kur një person e torturuan ajo ishte grua me një foshnje në dorë,ajo pati njëfarë dyshimi vallë të pranojë djegjen në zjarrë së bashku me foshnjen e vet. Në këtë rast vendimtar foli foshnja,sepse në tri raste foshnja ka folur: rasti i parë ishte kur profeti Isa a.s., si foshnje folë nga djepi për ta mbrojtë nënën e tij. Ndërsa ky ishte rasti i dytë, kur gruaja pati dyshim në djegjen në zjarr së bashku me fëmijën,foshnja foli duke i thënë asaj të vazhdojë të bëjë atë që mendon se e ka mirë, ngase kjo është punë më e mirë për te,duke e bindur se është në rrugë të drejtë. Prandaj ajo u hodhë në zjarr së bashku me foshnjën e saj.
Qëllimi i kësaj ngjsrje është ,siç na ka treguar profeti Muhammed s.a.v.s., se me vdekjen e të mirës,mund të vijë edhe diç më e mirë,kështu që vdekjen e një profeti nuk duhet shikuar si një gjë të keqe,ose të themi se pse All-llahu këtë e lejoi,sepse me vdekjen e disave u bë një besim për ata të cilët erdhën pas tyre.
Natyrisht mund të themi që shejtani na afrohet neve në mënyra të ndryshme. Kur i shikojmë këto mënyra,gjejm se shejtani do tna afrohet në tri mënyra kryesore.
Krijimi i dyshimit,të njëjtën mënyrë që e përdori te Ademi dhe Hava,kur ajo mbeti me barrë. Por dyshimin më të madh që ai mund ta bëjë është në ekzistimin e All-llahut.
Madje disa sahbë erdhën te profeti Muhammed s.a.v.s. dhe i thanë: Ja Resulull-llah,çfarë të bëjmë na kur shejtani lëshon këso dyshime te ne? Cila është zgjedhja më e mirë? Pejgamberi s.a.v.s tha: Thuani: »All-llahu Ekber,All-llahu Ekber,All-llahu Ekber«. Lavdëruar qoftë All-llahu që e largoi kurthën ose planin e tij dhe e bëri atë vetëm pëshpëritje.
Truku për cilin bëhet fjalë këtu është ai në cilin shejtani mundohet tna ngatërrojë, e ky është shirku i madh-të mohuarit e ekzistimit të All-llahut (Estagfirull-llah).
Kjo dëshmon çfarë ka ndodhur me neve në civilizim,apo jo? Sot shumë njerëz e mohojn madje edhe ekzistimin e Zotit dhe kur ata e mohojn ekzistimin e Zotit deri ku të dërgon kjo vallë? Kjo të detyron që ta mohosh moralitetin,që do të thotë se nuk ka të keqe as të mirë dhe çdo gjë është relative...


E përgatitur nga libri KRIJIMI I SHEJTANIT DHE HILET E TIJ nga autori Abdullah Hatir

Dhuratë nga Biblioteka Islame Dituria Lluçan
Pergatiti: Bina
per Forumin islami-eshte-drit.2009/2011

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
MesazhTitulli: Re: •...MBRETI DHE FËMIU...•   •...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySun 10 Apr 2011 - 17:39

S.A. Moter,Tregim shume interesant edhe pse e kam lexuar disa here,edhe filmin e kam pare per kete ngjarje interesante te Mbretit dhe djalit prap kur e lexova me erdhi sikur s'pari her u ballafaqova me ket tregim mahnites.Allahu ju shperblefte moter Bina per ket tregim te bukur...amin

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ •...MBRETI DHE FËMIU...• 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
MesazhTitulli: Re: •...MBRETI DHE FËMIU...•   •...MBRETI DHE FËMIU...• EmptySat 16 Apr 2011 - 14:28

Burim-Sherifi shkruajti:
S.A. Moter,Tregim shume interesant edhe pse e kam lexuar disa here,edhe filmin e kam pare per kete ngjarje interesante te Mbretit dhe djalit prap kur e lexova me erdhi sikur s'pari her u ballafaqova me ket tregim mahnites.Allahu ju shperblefte moter Bina per ket tregim te bukur...amin

We Alejkum Selam Vella Amiin Amiin All-llahu ju shperblefte edhe juve per Kohen qe e keni ndar me Lexu ket Tregim flm me vjen mir

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
•...MBRETI DHE FËMIU...• Empty
MesazhTitulli: Re: •...MBRETI DHE FËMIU...•   •...MBRETI DHE FËMIU...• Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
•...MBRETI DHE FËMIU...•
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: