islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty20%Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty7%Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty7%Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty7%Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty7%Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty7%Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty7%Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty37%Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 43
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës Empty
MesazhTitulli: Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës   Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës EmptyThu 31 Mar 2011 - 19:05

Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës
28.03.2011, ora 18:27


Të fundit nga kjo kategori
Rio i ri në përgatitje e sipër
Porsche planifikon një konkurent për Ferrari 458
9 hapa për të zgjedhur një veturë të përdorur
Makina ndalon, kur i del para këmbësori
Brutus, është ende "gjallë"
Kohët e fundit, jo vetëm cmimet e ushqimeve, frutave, perimeve, por edhe karburanti sa vjen dhe pëson rritje në treg. E në momentin që rritet karburanti, mendjen e ke vetem se si ta kursesh sa më shume atë...

Më posht po ju paraqesim disa disa këshilla të vogla që mund t′iu ndihmojnë për harxhimin sa më pak të karburantit.

1) Përdoreni makinën me kujdes!

Mos i jepni makinës tuaj shpejtësi të menjëherëshme dhe mos bëni frenime të menjëhershme. Pra shikoni rrugën përpara dhe mos ecni me shpejtësi e pastaj të frenoni menjëherë sepse është karburant i humbur kot. Përpara se të niseni për udhëtim përcaktoni rrugën nga do të kaloni.

2) Ngite makinën tënde me shpejtësi normale!

Përdorimi i shpejtësive të larta rrit forcën e fërkimit të ajrit me makinën tuaj duke rritur konsumin e karburantit.

3)Përdor marshe të larta!

Përdorimi i marsheve të larta ul rrotullimet e motorrit dhe shpejtësinë e tij dhe kjo bënë që të rritet performanca e karburantit.

4)Kontrollo presionin e gomave!

Gomat e rëna kërkojnë më shumë energji për të lëvizur makinën për shkak të fërkimit të madh me tokën. Po ashtu edhe gomat e reja harxhojnë më shumë karburant.

5)Mos e mbushni serbatorin plot nëse nuk është e nevojshme!

Mbushja e serbatorit plot do të thotë peshë shtesë në makinë që kërkon edhe më shumë energji për ta transportuar.

6)Përdoreni kondicionerin aty ku duhet!

Kondicioneri konsumon nga motorri i makinës dhe kur është ndezur harxhon karburant. Nëse keni mundësi hapni më mirë xhamin sesa të përdorni kondicionerin aty kur nuk duhet.

7)Mos ngarkoni pesha shumë të rënda!

Varet nga mënyra se si e përdorni ju makinën për transport të gjërave që ju nevojiten. Është e këshilluar që peshat që nuk ju duhen të mos i mbani në makinë. Ngarkesa e makinës me pesha shton konsumin e karburantit.

8)Mos e lini kot makinën ndezur!

Duhet të dini se për ngrohjen e motorit mund të mjaftojnë edhe 30 sekonda dhe për kalimin e të gjitha proçeseve maksimumi 3 minuta. Kjo varet nga makina që përdor. Fik motorin kur je duke pritur apo në radhë të gjatë. Makinat e vjetra kishin më shumë performancë me motor të nxehtë.

9)Përdor vajin e duhur për makinën tënde!

Përdorni vajin që ju këshillohet sepse kjo mund të rrit perfomancën.

10)Kontrolloni filtrat e ajrit!

Mjafton të merrni filtrin dhe ta shikoni në drejtim të diellit nëse rrezet e diellit nuk e kalojnë filtrin ato duhen ndërruar. Filtrat e papastër ulin perfomacën e motorit.

11)Përdorni makinë të vogël!

Përpara se të blesh makinë mendohu mirë. Makinat e vogla harxhojnë pak dhe janë ekonomike.

12)Mos e përdor gjithmonë makinën!

Kjo mund t’iu duket qesharake por ka vende ku mospërdorimi i makinës ka më shumë përfitim sidomos në periudhat apo kohët kur ka trafik. Në rastin konkret flasim për udhëtimet që mund të zëvendësohen nga mjete të tjera. Në rast se ke blerë një makinë nuk do të thotë që në çdo vend që shkon, të ikë sh me makinën tënde personale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mënyrat si të kurseni karburantin e makinës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: