islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty20%Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty7%Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty7%Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty7%Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty7%Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty7%Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty7%Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty37%Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nga mrekullia numerike ne Kuran

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Nga mrekullia numerike ne Kuran Empty
MesazhTitulli: Nga mrekullia numerike ne Kuran    Nga mrekullia numerike ne Kuran EmptyWed 30 Mar 2011 - 17:19

Nga mrekullia numerike ne Kuran Shkencf
Nga mrekullia numerike ne Kuran

All-llahu i Lartesuar ka permendur ne Kuran shume gjera dhe pastaj dijetaret, kur kane studiuar, kane gjetur nje ngjashmeri te cuditshme ne kete. Fjala 'El baher' (deti), eshte permendur ne Kuran 32 here.
Fjala
' El berr' (toka) eshte permendur 13 here.

Eshte permendur fjala ' dete' (me kuptimin) 32 here, kurse fjala toke
(me kuptimin e thate) ne Kuran permendet 13 here .
Nese ne mbledjim sa here jan permendur fjalet dete dhe toka ne Kuran,
atehere kemi si rezultat numrin 45 .

Nese bejme nje perpjestim te thjeshte ne kete forme:
1. Numrin e pergjithshem te fjales dete e pjestojme me numrin e pergjithshem te fjaleve toke dhe dete dhe ate e shumezojme ne 100%.


32:45x100%=71<11111111111%

2. Numrin e pergjithshem te fjales toke e pjestojme me numrin e pergjithshem te fjaleve toke dhe dete dhe e shumezojme me 100%

13:45x100%=28,88888888889%

me kete perpjestim te thjeshte arrijme nje rezultat qe eshte nje mrekulli (muxhize), e cila eshte bere e ditur ne shek, XIV, pasi njohurite shkencore vertetojne se perqindja e ujit ne glob eshte =71,11111111111%, kurse perqindja e tokes se thate ne globin e botes eshte =28,88888888889%

Nese e mbledhim njerin numer me tjetrin arrijme shumen 100%.
Kjo shume eshte realishte edhe perqindja e globit ne pergjithsi.

Cfare mund te themi per kete mrekulli ? A eshte ajo rastesi ?


Kushe ia mesoi Muhamedit salallahu alejh ue selem gjithe kete ? Kushe e mesoi Muhamedin salallahu alejh ue selem, i cili ishte analfabet, ne moshen dyzetvjecare?

Prandaj themi se ai nuk flet sipas deshires: " Ai (Kurani) nuk eshte tjeter pos shpallje qe i shpallet. Ate ia mesoi Ai fuqiforti (Xhibrili)." (Nexhm, 3-5)

Pramdaj le t'i bejme Razz Zotit tone si falenderim qe jemi muslimane, qe jemi nga radhet e atyre qe e besojne kete liber te madhe.


Une ju them se kjo eshte nje nga mrekullit numerike ne Kuranin Famelarte e jo e tera, pasi ekzistojne libra te shume qe sqarojne mrekullite numerike, astronomike, mjeksore, gjologjike, logjike e te tjera ne Kuran.

Perktheu: Alaudin Abazi.

Pergatiti: Bina
Marre nga - Revista IKRA -
islami-eshte-drit.2009/2011

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
Nga mrekullia numerike ne Kuran
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: