islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty96%Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty0%Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty0%Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty0%Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty1%Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty2%Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
MesazhTitulli: Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!!   Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyTue 22 Mar 2011 - 21:01

Fethullah Gülen


Brenda shtëpisë duhet të ketë edhe vend, edhe kohë të
ve­çuar për falje e lutje. Po të ketë mundësi, namazet e pesë kohë­ve të falen
në shtëpi ose, ndryshe, të merret fëmija për dore e të çohet në xhami. Kjo e
dyta, më shumë në peri­udhat kur nëna nuk mund të falë namaz. Nuk i duhet lënë
shteg mundësisë që fëmija, duke parë nënën që s'falet, të mësohet, dashje pa
dash­je, me idenë se mund të bëhet edhe pa namaz, edhe pa
lutje.Fethullah
GülenTë falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë
fëmija

Brenda shtëpisë duhet të ketë edhe vend, edhe kohë
të ve­çuar për falje e lutje. Po të ketë mundësi, namazet e pesë kohë­ve të
falen në shtëpi ose, ndryshe, të merret fëmija për dore e të çohet në xhami. Kjo
e dyta, më shumë në peri­udhat kur nëna nuk mund të falë namaz. Nuk i duhet lënë
shteg mundësisë që fëmija, duke parë nënën që s'falet, të mësohet, dashje pa
dash­je, me idenë se mund të bëhet edhe pa namaz, edhe pa lutje. Në librat e të
drejtës islame (fikh) kjo çështje trajtohet edhe kështu: Kur femra, nëna, kalon
një periudhë kur nuk mund të falë namaz, ajo mund të marrë abdest, të ulet në
sexhade, të hapë duart për lutje dhe t'i lutet Zotit.[1] Kështu, edhe ajo nuk do
të shkëputet plotësisht nga adhurimi, edhe fëmija nuk do të vërë re një ndryshim
të theksuar në adhurimet e saj. Megjithë­këtë, si në këto periudha të veçanta,
ashtu edhe zakonisht, vaj­tja në xhami ruan vlerat e veta të veçanta. Kështu, do
të vijë një ditë që, kur të këndohet ezan, fëmija, krejt si një orë e kur­disur,
do t'ju paralajmërojë: "Baba, namaz!" Dhe, ndërsa dikur e pa­ralajmëronit ju
atë, tani do të jetë ai që do t'ju bëjë zë juve kur të jeni i zënë me punë apo
kur të mos e keni dëgjuar ezanin!

Përveç kësaj, ju duhet të keni një orë
të caktuar të ditës për t'iu lutur në mënyrë të posaçme, "private" Allahut. Ajo
do të je­të "ora juaj". Atëherë ju do t'i shfaqni Zotit tuaj ndjenjat tuaja, do
t'ia qani hallet tuaja, duke treguar praktikisht se Krijuesi i Lartë është
gjithë kohës një derë e hapur ku mund të drej­toheni, ku mund të mbështeteni.
Esh­të e dobishme që lutjet e kësaj ore private t'i bëni me zë të lartë. Ja,
kështu i patën dë­gjuar dhe mësuar sahabet lutjet me zë të lartë të Profetit
(s.a.s.), që i njohim dhe i përdorim edhe ne. Shumë lutje të tilla i ka
përcjellë Hz. Aisheja (r. anha). Ka edhe lutje të përcjella nga Hz. Aliu dhe Hz.
Ha­sani e Hz. Hyseni (r. anhum).

Edhe ju mund t'ua bëni të njohura lutjet
mjedisit tuaj duke synuar që edhe ata t'i mësojnë. Po qe se dëshironi që fëmija
juaj të bëhet i ndjeshëm, që të dridhet kur të dëgjojë se për­mendet emri i
Allahut, duhet që të jeni së pari vetë një njeri i ti­llë!

Po, ka shumë
rëndësi që prindërit ta përcaktojnë mirë dety­rën e tyre brenda në familje. Ka
shumë rëndësi që fëmija t'ju shohë se si, në një orë të caktuar, ju qëndroni
para Zotit dhe ia hapni zemrën Atij, se si rënkoni para Tij, se si i luteni me
zë të lartë Atij! Fëmijës suaj nuk do t'i shlyhet kurrë nga kujtesa pa­mja juaj
tek përpiqeni për të nesërmen e pasosur që është një nga çështjet tuaja më të
mëdha, tek e mendoni atë dhe qani me shpresë për të!

Në fakt, ne jemi të
detyruar të falemi e lutemi para Zotit sikur jemi duke e parë Atë. Sipas një
hadithi të dobët, Pro­feti ka thë­në: "Unë kam me Allahun një çast, kur as
engjëjt e mëdhenj, as dhe tjetërkush mund të më afrohet!"[2] Po, ne duhet të
kemi me Zotin tonë një çast, një orë të tillë të ndritshme që fëmija të mos i
harrojë kurrë ato tabllo që do të shohë dhe, kur t'i vijë koha, t'i bëjë
material për adhu­rimin e vet. Veç kësaj, kur të ndodhet, në të ardhmen,
ba­llëpërballë me rreziqe për t'u thyer, këto tab­llo t'i shkojnë në ndihmë e ta
kapin për dore për të mos e lënë të rrëzohet.

Nuk duhet ta marrim me
shumë rezerva këtë çështje se­pse edhe Kur'ani na parashtron një lëkundje
psikologjike të tillë në suren "Jusuf". Ç'është e vërteta, ne nuk mendojmë se
Hz. Ju­sufi qe lëkundur para një femre, por Kur'ani thotë: "Po sikur të mos e
kishte parë provën e Zotit?" (Kur'ani, Jusuf, 12/24)

Sado e diskutueshme
të jetë vërtetësia e komentuesve të Kur'anit të cilët thonë se me "provë" këtu
është fjala për faktin që Hz. Jusufit iu paraqit i ati, Hz. Jakubi, i cili ia
vuri gishtin në buzë duke i thirrur: "Jusuf!" Dhe, kështu, i pa­ralajmëruar prej
të atit, Hz. Jusufi u tërhoq dhe tha: "Unë e kam frikë Allahun!" (Kur'ani,
12/23)[3]

Ja, kështu edhe ju, me shembullin tuaj, do të zini vend në
nënvetëdijen e fëmijës, i cili, para çdo të keqeje, do t'ju shohë juve nga
dritarja e hapur në përfytyrimin e tij tek ia tërhiqni vë­mendjen duke i thënë:
"Ç'po bën ashtu, biri im?" Dhe, kështu, ju do të jeni në jetën e tij për herë
një udhëzues dhe një dorë ndihme e zgjatur për tek ai për ta kapur dhe mbrojtur
nga rre­ziqet!

Burim Sherifi


Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
MesazhTitulli: Re: Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!!   Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyTue 22 Mar 2011 - 21:33

Eselamu Alejkum
Allahu te meshirofte Burim per keto keshilla familjare, por na mbi te gjitha kemi nevoj per kesi keshilla qe ta ndertojme nje familje apo shoqeri te shendetshem.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
MesazhTitulli: Re: Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!!   Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! EmptyTue 22 Mar 2011 - 23:38

We Alejkum Selam vella zudi,amin inshallah edhe juve Zoti ju meshiron,dhe na befte Zoti nga ata qe femijet tane te marin model dhe shembull te mire nga ne dhe ibadeti jone.amin
Zoti te shperblefte per lexim dhe cdo kontribut tendin qe jep per Islam..allahume amin

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty
MesazhTitulli: Re: Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!!   Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të falemi dhe lutemi në një mjedis ku të na shohë fëmija..!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: