islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty20%REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty7%REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty7%REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty7%REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty7%REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty7%REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty7%REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty37%REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Robi I Allahut
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 248
Data e regjistrimit : 15/09/2010

REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI Empty
MesazhTitulli: REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI    REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI EmptyTue 22 Mar 2011 - 15:49

REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI

Rebi’a ibnu Ka’bi rrëfen në vetën e parë:
Isha në moshë djaloshare atë ditë kur drita e besimit pre­ku shpirtin tim dhe zemra ime kënaq e u qetësua kur mora mësimet e fesë islame.
Kur sytë e mi e panë për herë të parë Resulullahun a.s. e desha me një dashuri që m’i përshkoi tërë gjymtyrët.
Zura të merrem me të me pasion aq të zjarrtë, saqë lash anash çdo gjë, andaj i thashë vetes:
“Qofsh i mëshiruar, o Rebi’a, përse nuk i përkushtohesh shërbimit të Resulullahut s.a.v.s.?!
T’i paraqitem atij personalisht dhe në qoftë se më pranon, do të jem i lumtur që do të gjendem pranë tij, do ta përfitoj dashu­rinë e tij, do të jem fatlum dhe do t’i fitoj të mirat e dynjasë dhe të ahiretit (të kësaj bote dhe të botës tjetër).”
Pastaj, pa vonuar iu paraqita vetë Pejgamberit a.s. dhe e luta që të më pranojë të jem në shërbim të tij.
Ai nuk ma refuzoi lutjen dhe pranoi që të bëhem shërbë­tor i tij. Andaj, që nga ajo ditë, zura ta shoqëroj Pejgamberin a.s. mu si hija e trupit të tij.
‑ Ecja me të kudo që shkonte dhe e përcillja. Posa hidhte shiki­min nga unë, ngrihesha menjëherë dhe i paraqitesha. Sa herë që kishte ndonjë nevojë të ngutshme, shpejtoja që t’ia kryej. I shërbe­ja gjatë tërë ditës, e kur kalonte dita dhe pasi ai falte jacinë e fundit (vitrin) dhe hynte në dhomën e tij, vetëm atëherë vendosja që të largohesha.
Megjithatë, thosha me vete: - Ku do të shkosh, o Rebia?! Vallë, mos do t’i paraqitet Pejgamberit a.s. ndonjë nevojë gjatë natës? Prandaj ulesha te dera e dhomës së tij dhe nuk largohesha prej pragut të shtëpisë së tij.
Pejgamberi a.s. një pjesë të natës e kalonte duke u falur. Më bëhej se e dëgjoja duke lexuar suren “El‑Fatiha”, të ci­lën vazhdimisht e përsëriste gjatë një të tretës së natës e ndoshta edhe më gjatë, ndërsa unë lodhesha dhe e lëja atë apo më mby­lleshin sytë dhe fleja.
Nganjëherë më bëhej se e dëgjoja duke thënë: “Semi’a Allahu li men hamideh” (“Allahu e dëgjon atë njeri i cili e lavdëron Atë”). Këtë e përsëriste vazhdimisht, madje edhe më gjatë se suren “El‑Fatiha”.
* * *
Resulullahu e kishte princip që t’ia kthejë me të mirë çdokujt që bënte një të mirë.
Ai dëshiroi të më shpërblejë për shërbimin që i bëja. Njëherë erdhi tek unë dhe më thirri: O Rebi’a ibnu Ka’bi!
‑ Të dëgjoj dhe të përgjigjem, o Resulullah, qofsh përherë i gëzuar! ‑ ia ktheva.
Atëherë ai më tha:
‑ Kërko prej meje ndonjë gjë të ta jap.
Mendova pak e pastaj i thashë:
‑ Më jep pak afat, o Resulullah, që të mendoj se çka të kërkoj prej teje, e pastaj do të të njoftoj.
‑ Nuk prish punë, ‑ më tha ai.
Asokohe isha i ri dhe i varfër, nuk kisha familje, pasuri e as shtëpi, por strehohesha në Suffen e xhamisë, me të varfërit tjerë muslimanë.
Njerëzit na quanin “mysafirë të Islamit”. Kur ndonjëri sillte ndo­një sadaka te Resulullahu a.s., ai na e dërgonte atë në tërësi, e nëse dikush i dhuronte diçka, ai e merrte për vete një pjesë, kurse pje­sën tjetër na e dërgonte neve.
Shpirtërisht dëshiroja të kërkoja diçka nga të mirat e kësaj bote nga Pejgamberi a.s., në mënyrë që të bëhem i pasur, që ta gë­zoj jetën sikur të tjerët dhe të kem pasuri, grua dhe fëmijë.
Por s’vonoi shumë dhe thashë me vete: “Qofsh i shkatërruar, o Rebi’a ibnu Ka’b, vërtet kjo botë është kalimtare, andaj Allahu i Lartmadhëruar ta ka caktuar rrisk-un (kafshatën e jetës) e ai patjetër do të të arrijë.”
Pejgamberi a.s. gëzon pozitë të lartë te Zoti, prandaj për hir të asaj grade atij nuk i refuzohet asnjë kërkesë dhe thashë në vetvete të kërkoj prej Resulullahut që ai ta lutë Allahun për të më dhënë diçka nga mirësitë e ahiretit.
Kjo kërkesë më pëlqente në shpirt. Pastaj shkova tek i Dërguari i Zotit xh.sh. e ai më pyeti:
‑ Çfarë do të thuash, o Rebi’a?!
‑ O Resulullah! Unë kërkoj prej teje që ta lutësh Allahun e Lartmadhëruar që të më bëjë shoqërues tëndin edhe në xhenet, ‑ i thashë.
‑ Kush të këshilloi për këtë? ‑ më pyeti ai.
‑ Jo, për Allahun, askush nuk më ka këshilluar për këtë, por kur më the: “Kërko prej meje që të të jap”, unë shpirtërisht dëshiroja që të kërkoja diç nga të mirat e kësaj bote. Pastaj s’vonova dhe u udhë­zo­va që ta kërkoj jetën e përhershme e jo atë kalimtare. Andaj kër­kova prej teje ta lutësh Allahun që të jem shoqëruesi yt në xhe­net. Kështu i thashë Pejgamberit a.s.
Atëherë Pejgamberi a.s. heshti një kohë të gjatë dhe tha:
‑ A dëshiron diçka tjetër, o Rebi’a?
‑ Jo, o Resulullah, sepse nuk barazoj asgjë me atë që kam kër­kuar ‑ i thashë.
‑ Pra më ndihmo duke bërë Razz të shumta ‑ më porositi Resulullahu a.s.
Atëherë fillova ta shpeshtoj adhurimin që ta kem mirësinë për ta shoqëruar Pejgamberin a.s. në xhenet, në botën e ardhshme, ash­tu siç pata fatin që t’i shërbej dhe ta shoqëroj edhe në këtë botë.
* * *
Prej atëherë nuk kaloi kohë e gjatë kur Pejgamberi a.s. më ftoi dhe më pyeti:
‑ A nuk do të martohesh, o Rebi’a?!
‑ Nuk dëshiroj të angazhohem me asgjë tjetër vetëm se të jem në shërbimin tënd, o Resulullah ‑ ia ktheva. ‑ Pastaj, unë nuk kam pasuri që ta paguaj mehrin për grua e as me çfarë ta furnizoj atë për jetë.
Atëherë ai heshti.
Kur më takoi herën tjetër, përsëri më pyeti:
‑ A nuk do të martohesh, o Rebi’a?!
Iu përgjigja njësoj si herën e parë.
Por kur mbeta vetëm u pendova dhe thashë: U mjerë për ty, o Re­bi’a...! Për Zotin, Pejgamberi a.s. e di më mirë se cila pjesë e iba­de­tit më shpaguhet më së miri dhe çka të kërkoj nga Zoti në këtë botë. Madje ai është informuar mirë se çfarë zotëroj.
Për Zotin, nëse Pejgamberi a.s. më fton herën tjetër për mar­tesë, gjithsesi do t’i përgjigjem pozitivisht.
Nuk kaloi kohë e gjatë dhe Pejgamberi a.s. më pyeti për herë të tretë:
‑ A nuk do të martohesh, o Rebi’a?!
‑ Po, gjithsesi do të martohem ‑ ia ktheva këtë herë, - por kush do të më martojë mua, kur jam në gjendjen të cilën edhe ti e di fare mirë?!
Atëherë ai më tha:
‑ Shko te një familje e caktuar dhe thuaju atyre: “Pejgamberi a.s. ju urdhëron që të më martoni me një vajzë tuajën.”
Unë shkova i turpëruar tek ajo familje dhe thashë: “Pejgam­beri a.s. më ka dërguar që të më martoni me një vajzë tuajën.”
Ata më pyetën të habitur: - Si thua, me një, me një vajzë tonën?!
- Po, - u thashë atyre.
Ata thanë: - Ne mirëpresim urdhrin e Resulullahut a.s., andaj mirëseke ardhur i dërguari i tij. Për Zotin, nuk do të kthehet i dërguari i Resulullahut a.s. pa iu plotësuar kërkesa... Ata më fejuan me atë vajzë...
Pastaj u ktheva te Pejgamberi a.s. dhe i thashë:
‑ O Resulullah! Erdha prej më të mirës shtëpi... Më besuan, më mirëpritën dhe më fejuan me vajzën e tyre. Por, si do ta paguaj mehrin?!
Pejgamberi a.s. ftoi Burejde ibnu El‑Hasibin, i cili ishte nga paria e fisit tim, Benu Eslem, dhe i tha:
- O Burejde, tuboje sasinë e caktuar të arit, - dhe e bëri këtë për mua.
Pejgamberi a.s. më tha:
‑ Merri këto dhe shko tek ajo familje dhe vajzës e thuaju atyre: ”Ky është mehri për vajzën tuaj.”
Shkova te familja e vajzës dhe e pagova mehrin, kurse ata e pranuan, mbetën të kënaqur dhe thanë: - Është mjaft dhe mirë...
- Po ku të marr të holla e pasuri për ta bërë dasmën?!
Pejgamberi a.s. përsëri iu drejtua Burejdes:
‑ Tuboni vlerën për të blerë një dash për Rebi’an, - e ata e blenë një dash të madh dhe të majmë.
Pejgamberi a.s. më tha:
‑ Shko tek Aishja dhe thuaji asaj të ta japë elbin!
Shkova tek ajo dhe më tha: - Merri ata shtatë sa’a elb se, për Alla­hun, nuk kemi ushqim tjetër përveç tij. Mora dashin dhe elbin dhe shkova te familja e të fejuarës sime dhe ata më thanë:
‑ Sa i përket elbit, ne do ta përgatisim atë, kurse për dashin urdhëroji shokët e tu që ta përgatisin.
Mora dashin dhe bashkë me disa njerëz të fisit tim Benu Eslem e therëm dhe pastaj e ziem. Pra, tani kishim bukën dhe mishin për dasmë.
E bëra dasmën, e ftova Resulullahun dhe ai iu përgjigj ftesës sime.
Mëpastaj, Pejgamberi a.s. ma lejoi një tokë pranë asaj të Ebu Bekrit. Më hyri në qejf aq shumë jeta e kësaj bote, saqë lindi një mos­marrëveshje mes meje dhe Ebu Bekrit për një hurmë dhe i tha­shë: - Ajo është në tokën time, - kurse ai më tha: - Jo, ajo është në to­kën time. U grinda me të, e ai ma ktheu me fjalë e cila nuk më pëlqeu.
Por, pasi rodhi fjala, ai u pendua dhe më tha:
‑ O Rebi’a! Ma kthe me një fjalë të ngjashme, me qëllim që të jetë ndëshkim për mua.
‑ Jo, për Zotin, nuk do ta bëj këtë, - i thashë atij.
Atëherë ai më tha:
‑ Pra, do të shkoj te Pejgamberi a.s. dhe do t’i ankohem që po e bën ndëshkimin ndaj meje... ‑ më tha ai.
Ai u nis për te Pejgamberi a.s., kurse unë i shkova pas, e pas me­je erdhën edhe disa njerëz nga fisi im, të cilët thanë:
‑ Ai (Ebu Bekri) ka filluar i pari dhe të ka fyer e tani po shkon para teje te Pejgamberi a.s. që të ankohet kundër teje?!!
Unë u thashë: - A e dini se kush është ky?!
‑ Ky është Es‑Siddiku... ky është kryeplaku i muslima-nëve..., Prandaj kthehuni para se t’ju shikojë, meqë do të mendojë që keni ardhur për të më ndihmuar kundër tij dhe ai do të hidhërohet, pastaj do të shkojë tek Resulullahu e edhe ai do të hidhërohet për hidhë­rimin e Ebu Bekrit, dhe më në fund edhe Allahu do të hidhërohet për hidhërimin e atyre të dyve, kështu që do të shkatërrohem unë, Rebi’a, prandaj kthehuni!
Ebu Bekri arriti te Pejgamberi a.s. dhe ia tregoi ngjarjen ashtu siç ishte. Atëherë Pejgamberi a.s. e ngriti kokën dhe më pyeti:
‑ Ç’ke ti dhe Ebu Bekri, o Rebi’a?
Unë iu përgjigja:
‑ O Resulullah! Ai dëshiroi që unë t’i them njësoj siç më ka thë­në ai mua, por unë nuk veprova ashtu.
‑ Jo, mos i thuaj siç të ka thënë ty, por thuaj: Zoti ia faltë ga­bi­min Ebu Bekrit! ‑ më tha Resulullahu a.s.
Atëherë unë i thashë: - Ta faltë Allahu gabimin, o Ebu Bekër!
Derisa po shkonte rrugës, lotët i shkonin rrëke dhe tha:
- Allahu të shpërbleftë me të mirë nga ana ime, o Rebi’a!
Allahu të shpërbleftë me të mirë nga ana ime, o Rebi’a ibnu Ka’bi!BI

Rebi’a ibnu Ka’bi rrëfen në vetën e parë:
Isha në moshë djaloshare atë ditë kur drita e besimit pre­ku shpirtin tim dhe zemra ime kënaq e u qetësua kur mora mësimet e fesë islame.
Kur sytë e mi e panë për herë të parë Resulullahun a.s. e desha me një dashuri që m’i përshkoi tërë gjymtyrët.
Zura të merrem me të me pasion aq të zjarrtë, saqë lash anash çdo gjë, andaj i thashë vetes:
“Qofsh i mëshiruar, o Rebi’a, përse nuk i përkushtohesh shërbimit të Resulullahut s.a.v.s.?!
T’i paraqitem atij personalisht dhe në qoftë se më pranon, do të jem i lumtur që do të gjendem pranë tij, do ta përfitoj dashu­rinë e tij, do të jem fatlum dhe do t’i fitoj të mirat e dynjasë dhe të ahiretit (të kësaj bote dhe të botës tjetër).”
Pastaj, pa vonuar iu paraqita vetë Pejgamberit a.s. dhe e luta që të më pranojë të jem në shërbim të tij.
Ai nuk ma refuzoi lutjen dhe pranoi që të bëhem shërbë­tor i tij. Andaj, që nga ajo ditë, zura ta shoqëroj Pejgamberin a.s. mu si hija e trupit të tij.
‑ Ecja me të kudo që shkonte dhe e përcillja. Posa hidhte shiki­min nga unë, ngrihesha menjëherë dhe i paraqitesha. Sa herë që kishte ndonjë nevojë të ngutshme, shpejtoja që t’ia kryej. I shërbe­ja gjatë tërë ditës, e kur kalonte dita dhe pasi ai falte jacinë e fundit (vitrin) dhe hynte në dhomën e tij, vetëm atëherë vendosja që të largohesha.
Megjithatë, thosha me vete: - Ku do të shkosh, o Rebia?! Vallë, mos do t’i paraqitet Pejgamberit a.s. ndonjë nevojë gjatë natës? Prandaj ulesha te dera e dhomës së tij dhe nuk largohesha prej pragut të shtëpisë së tij.
Pejgamberi a.s. një pjesë të natës e kalonte duke u falur. Më bëhej se e dëgjoja duke lexuar suren “El‑Fatiha”, të ci­lën vazhdimisht e përsëriste gjatë një të tretës së natës e ndoshta edhe më gjatë, ndërsa unë lodhesha dhe e lëja atë apo më mby­lleshin sytë dhe fleja.
Nganjëherë më bëhej se e dëgjoja duke thënë: “Semi’a Allahu li men hamideh” (“Allahu e dëgjon atë njeri i cili e lavdëron Atë”). Këtë e përsëriste vazhdimisht, madje edhe më gjatë se suren “El‑Fatiha”.
* * *
Resulullahu e kishte princip që t’ia kthejë me të mirë çdokujt që bënte një të mirë.
Ai dëshiroi të më shpërblejë për shërbimin që i bëja. Njëherë erdhi tek unë dhe më thirri: O Rebi’a ibnu Ka’bi!
‑ Të dëgjoj dhe të përgjigjem, o Resulullah, qofsh përherë i gëzuar! ‑ ia ktheva.
Atëherë ai më tha:
‑ Kërko prej meje ndonjë gjë të ta jap.
Mendova pak e pastaj i thashë:
‑ Më jep pak afat, o Resulullah, që të mendoj se çka të kërkoj prej teje, e pastaj do të të njoftoj.
‑ Nuk prish punë, ‑ më tha ai.
Asokohe isha i ri dhe i varfër, nuk kisha familje, pasuri e as shtëpi, por strehohesha në Suffen e xhamisë, me të varfërit tjerë muslimanë.
Njerëzit na quanin “mysafirë të Islamit”. Kur ndonjëri sillte ndo­një sadaka te Resulullahu a.s., ai na e dërgonte atë në tërësi, e nëse dikush i dhuronte diçka, ai e merrte për vete një pjesë, kurse pje­sën tjetër na e dërgonte neve.
Shpirtërisht dëshiroja të kërkoja diçka nga të mirat e kësaj bote nga Pejgamberi a.s., në mënyrë që të bëhem i pasur, që ta gë­zoj jetën sikur të tjerët dhe të kem pasuri, grua dhe fëmijë.
Por s’vonoi shumë dhe thashë me vete: “Qofsh i shkatërruar, o Rebi’a ibnu Ka’b, vërtet kjo botë është kalimtare, andaj Allahu i Lartmadhëruar ta ka caktuar rrisk-un (kafshatën e jetës) e ai patjetër do të të arrijë.”
Pejgamberi a.s. gëzon pozitë të lartë te Zoti, prandaj për hir të asaj grade atij nuk i refuzohet asnjë kërkesë dhe thashë në vetvete të kërkoj prej Resulullahut që ai ta lutë Allahun për të më dhënë diçka nga mirësitë e ahiretit.
Kjo kërkesë më pëlqente në shpirt. Pastaj shkova tek i Dërguari i Zotit xh.sh. e ai më pyeti:
‑ Çfarë do të thuash, o Rebi’a?!
‑ O Resulullah! Unë kërkoj prej teje që ta lutësh Allahun e Lartmadhëruar që të më bëjë shoqërues tëndin edhe në xhenet, ‑ i thashë.
‑ Kush të këshilloi për këtë? ‑ më pyeti ai.
‑ Jo, për Allahun, askush nuk më ka këshilluar për këtë, por kur më the: “Kërko prej meje që të të jap”, unë shpirtërisht dëshiroja që të kërkoja diç nga të mirat e kësaj bote. Pastaj s’vonova dhe u udhë­zo­va që ta kërkoj jetën e përhershme e jo atë kalimtare. Andaj kër­kova prej teje ta lutësh Allahun që të jem shoqëruesi yt në xhe­net. Kështu i thashë Pejgamberit a.s.
Atëherë Pejgamberi a.s. heshti një kohë të gjatë dhe tha:
‑ A dëshiron diçka tjetër, o Rebi’a?
‑ Jo, o Resulullah, sepse nuk barazoj asgjë me atë që kam kër­kuar ‑ i thashë.
‑ Pra më ndihmo duke bërë Razz të shumta ‑ më porositi Resulullahu a.s.
Atëherë fillova ta shpeshtoj adhurimin që ta kem mirësinë për ta shoqëruar Pejgamberin a.s. në xhenet, në botën e ardhshme, ash­tu siç pata fatin që t’i shërbej dhe ta shoqëroj edhe në këtë botë.
* * *
Prej atëherë nuk kaloi kohë e gjatë kur Pejgamberi a.s. më ftoi dhe më pyeti:
‑ A nuk do të martohesh, o Rebi’a?!
‑ Nuk dëshiroj të angazhohem me asgjë tjetër vetëm se të jem në shërbimin tënd, o Resulullah ‑ ia ktheva. ‑ Pastaj, unë nuk kam pasuri që ta paguaj mehrin për grua e as me çfarë ta furnizoj atë për jetë.
Atëherë ai heshti.
Kur më takoi herën tjetër, përsëri më pyeti:
‑ A nuk do të martohesh, o Rebi’a?!
Iu përgjigja njësoj si herën e parë.
Por kur mbeta vetëm u pendova dhe thashë: U mjerë për ty, o Re­bi’a...! Për Zotin, Pejgamberi a.s. e di më mirë se cila pjesë e iba­de­tit më shpaguhet më së miri dhe çka të kërkoj nga Zoti në këtë botë. Madje ai është informuar mirë se çfarë zotëroj.
Për Zotin, nëse Pejgamberi a.s. më fton herën tjetër për mar­tesë, gjithsesi do t’i përgjigjem pozitivisht.
Nuk kaloi kohë e gjatë dhe Pejgamberi a.s. më pyeti për herë të tretë:
‑ A nuk do të martohesh, o Rebi’a?!
‑ Po, gjithsesi do të martohem ‑ ia ktheva këtë herë, - por kush do të më martojë mua, kur jam në gjendjen të cilën edhe ti e di fare mirë?!
Atëherë ai më tha:
‑ Shko te një familje e caktuar dhe thuaju atyre: “Pejgamberi a.s. ju urdhëron që të më martoni me një vajzë tuajën.”
Unë shkova i turpëruar tek ajo familje dhe thashë: “Pejgam­beri a.s. më ka dërguar që të më martoni me një vajzë tuajën.”
Ata më pyetën të habitur: - Si thua, me një, me një vajzë tonën?!
- Po, - u thashë atyre.
Ata thanë: - Ne mirëpresim urdhrin e Resulullahut a.s., andaj mirëseke ardhur i dërguari i tij. Për Zotin, nuk do të kthehet i dërguari i Resulullahut a.s. pa iu plotësuar kërkesa... Ata më fejuan me atë vajzë...
Pastaj u ktheva te Pejgamberi a.s. dhe i thashë:
‑ O Resulullah! Erdha prej më të mirës shtëpi... Më besuan, më mirëpritën dhe më fejuan me vajzën e tyre. Por, si do ta paguaj mehrin?!
Pejgamberi a.s. ftoi Burejde ibnu El‑Hasibin, i cili ishte nga paria e fisit tim, Benu Eslem, dhe i tha:
- O Burejde, tuboje sasinë e caktuar të arit, - dhe e bëri këtë për mua.
Pejgamberi a.s. më tha:
‑ Merri këto dhe shko tek ajo familje dhe vajzës e thuaju atyre: ”Ky është mehri për vajzën tuaj.”
Shkova te familja e vajzës dhe e pagova mehrin, kurse ata e pranuan, mbetën të kënaqur dhe thanë: - Është mjaft dhe mirë...
- Po ku të marr të holla e pasuri për ta bërë dasmën?!
Pejgamberi a.s. përsëri iu drejtua Burejdes:
‑ Tuboni vlerën për të blerë një dash për Rebi’an, - e ata e blenë një dash të madh dhe të majmë.
Pejgamberi a.s. më tha:
‑ Shko tek Aishja dhe thuaji asaj të ta japë elbin!
Shkova tek ajo dhe më tha: - Merri ata shtatë sa’a elb se, për Alla­hun, nuk kemi ushqim tjetër përveç tij. Mora dashin dhe elbin dhe shkova te familja e të fejuarës sime dhe ata më thanë:
‑ Sa i përket elbit, ne do ta përgatisim atë, kurse për dashin urdhëroji shokët e tu që ta përgatisin.
Mora dashin dhe bashkë me disa njerëz të fisit tim Benu Eslem e therëm dhe pastaj e ziem. Pra, tani kishim bukën dhe mishin për dasmë.
E bëra dasmën, e ftova Resulullahun dhe ai iu përgjigj ftesës sime.
Mëpastaj, Pejgamberi a.s. ma lejoi një tokë pranë asaj të Ebu Bekrit. Më hyri në qejf aq shumë jeta e kësaj bote, saqë lindi një mos­marrëveshje mes meje dhe Ebu Bekrit për një hurmë dhe i tha­shë: - Ajo është në tokën time, - kurse ai më tha: - Jo, ajo është në to­kën time. U grinda me të, e ai ma ktheu me fjalë e cila nuk më pëlqeu.
Por, pasi rodhi fjala, ai u pendua dhe më tha:
‑ O Rebi’a! Ma kthe me një fjalë të ngjashme, me qëllim që të jetë ndëshkim për mua.
‑ Jo, për Zotin, nuk do ta bëj këtë, - i thashë atij.
Atëherë ai më tha:
‑ Pra, do të shkoj te Pejgamberi a.s. dhe do t’i ankohem që po e bën ndëshkimin ndaj meje... ‑ më tha ai.
Ai u nis për te Pejgamberi a.s., kurse unë i shkova pas, e pas me­je erdhën edhe disa njerëz nga fisi im, të cilët thanë:
‑ Ai (Ebu Bekri) ka filluar i pari dhe të ka fyer e tani po shkon para teje te Pejgamberi a.s. që të ankohet kundër teje?!!
Unë u thashë: - A e dini se kush është ky?!
‑ Ky është Es‑Siddiku... ky është kryeplaku i muslima-nëve..., Prandaj kthehuni para se t’ju shikojë, meqë do të mendojë që keni ardhur për të më ndihmuar kundër tij dhe ai do të hidhërohet, pastaj do të shkojë tek Resulullahu e edhe ai do të hidhërohet për hidhë­rimin e Ebu Bekrit, dhe më në fund edhe Allahu do të hidhërohet për hidhërimin e atyre të dyve, kështu që do të shkatërrohem unë, Rebi’a, prandaj kthehuni!
Ebu Bekri arriti te Pejgamberi a.s. dhe ia tregoi ngjarjen ashtu siç ishte. Atëherë Pejgamberi a.s. e ngriti kokën dhe më pyeti:
‑ Ç’ke ti dhe Ebu Bekri, o Rebi’a?
Unë iu përgjigja:
‑ O Resulullah! Ai dëshiroi që unë t’i them njësoj siç më ka thë­në ai mua, por unë nuk veprova ashtu.
‑ Jo, mos i thuaj siç të ka thënë ty, por thuaj: Zoti ia faltë ga­bi­min Ebu Bekrit! ‑ më tha Resulullahu a.s.
Atëherë unë i thashë: - Ta faltë Allahu gabimin, o Ebu Bekër!
Derisa po shkonte rrugës, lotët i shkonin rrëke dhe tha:
- Allahu të shpërbleftë me të mirë nga ana ime, o Rebi’a!
Allahu të shpërbleftë me të mirë nga ana ime, o Rebi’a ibnu Ka’bi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
REBI’A IBNU KA’REBI’A IBNU KA’BI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: