islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty20%HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty7%HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty7%HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty7%HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty7%HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty7%HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty7%HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty37%HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Robi I Allahut
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 248
Data e regjistrimit : 15/09/2010

HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI Empty
MesazhTitulli: HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI    HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI EmptyTue 22 Mar 2011 - 15:44

HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI

“Ju bekoftë Allahu për hir të Ehli‑Bejtit dhe ju mëshiroftë për hir të tyre.”
Muhammedi a.s.

Në një shtëpi ku përhapej aroma e imanit (besimit), që përfshinte secilin prej këndeve të saj, ku në fytyrat e përvuaj­tura të çdo banuesi pikaseshin shenjat e flijimit dhe të heroiz­mit, u rrit Habib ibnuu Zejd el Ensariu.
* * *
Babai i tij ishte Zejd ibnu Asimi, njëri nga muslimanët e parë të Jethribit dhe njëri nga shtatëdhjetë dëshmitarët e Akabës, të cilët e mirëpritën Pejgamberin a.s. dhe u zotuan se do ta mbështesin dhe ndih­mojnë me të gjitha mjetet. Me të ishte bashkëshortja dhe dy bijat e tij.
Nëna e tij ishte Ummu Amare, nga fisi El‑Mazini. Ajo ishte fem­ra e parë e cila mori armët për ta mbrojtur fenë e Allahut dhe të Dërguarin e Tij, Muhammedin a.s.
Vëllai i tij ishte Abdullah ibnu Zejdi, i cili e shpalosi gjoksin e tij para Pejgamberit a.s. me qëllim që ta mbrojë në betejën e Uhudit.
Pejgamberi a.s. ka thënë për të:
“Ju bekoftë Allahu për hir të Ehli‑Bejtit (familjes së Mu­ham­me­dit a.s.). Ju mëshiroftë Allahu për hir të Ehli - Bejtit...”
* * *
Drita hyjnore (besimi) kish depërtuar në zemrën e Habibit dhe ish­te vendosur e përqendruar në të, kur ai akoma ishte i ri dhe fare i njomë.
Ai pati fatin që, bashkë me nënën, babain, tezen dhe vëllanë e tij të shkojë në Mekë, me qëllim që të marrë pjesë së bashku me grupin prej 70 vetave, që kishin bërë vepra fisnike dhe heroike në përpjekjet për të ndërtuar historinë islame, dhe të shtrijë dorën e tij të vogël për ta përshëndetur Pejgamberin a.s. nëpër errësirë të natës, në Akabe.
Që nga ajo ditë, Pejgamberi a.s. u bë më i dashur për të sesa babai dhe nëna e tij...
Feja islame ishte më e shtrenjtë sesa jeta e tij...
* * *
Habibi nuk mori pjesë në luftën e Bedrit, sepse atëherë ishte shumë i vogël, as nuk pati nderin që të merrte pjesë në Uhud, sepse ende nuk ishte i zoti për të mbajtur armën... Por, më vonë, kur u rrit, mori pjesë në të gjitha betejat që zhvilloi Pejgamberi a.s. Ky njeri për Pejgamberin a.s. ishte simbol nderi dhe në secilën betejë dëshmonte se e meritonte atë nder, meqë kishte qëndrimin e një shpirti flijues. Megjithëse ato beteja karakterizoheshin me skena sa madhështore aq edhe tmerruese, ato rezultuan në sajë të një për­gatitjeje të ngjeshur për një qëndrim stoik, për të cilin do të rrëfe­het në vazhdim. Ai qëndrim do ta vetëdijësojë thellë ndërgjegjen tuaj, ashtu siç vetëdijësoi ndërgjegjet e miliona muslimanëve që nga koha e Pejgamberit a.s. e deri në ditën e sotme.
Kjo ngjarje do të të mahnisë edhe ty, ashtu siç ka mahnitur mi­liona njerëz gjatë shekujve. Pra,ndaj lexoni në vazhdim për këtë ngjar­je të bujshme që nga fillimi i saj.
* * *
Në vitin e nëntë pas hixhretit, feja islame ishte forcuar dhe stabi­lizuar. Ajo zuri të ngulitet me të madhe në mendjet e njerëzve, kështu që delegacionet e arabëve nga të gjitha anët e siujdhesës filluen të arrijnë në Jethrib për t’u takuar me Pejgamberin a.s., që ta shpallin pranimin e fesë islame para tij, ta përshëndesin dhe t’i binden me përkushtim.
Në mesin e këtyre delegacioneve ishte delegacioni i fisit Benu Hanife, i cili vinte nga lartësitë e Nexhdit.
* * *
Delegacioni vendosi devetë në periferi të qytetit të Pejgamberit a.s.. Për t’u kujdesur për to lanë një njeri të quajtur Musejleme ibnu Hubejb El‑Hanefi. Pastaj, delegacioni shkoi para Pejgamberit a.s. dhe dëshmuan pranimin e fesë islame. Pejgamberi a.s. i mirë­priti me respekt ata dhe për secilin prej tyre dha nga një dhuratë. Edhe kujdestarit të deveve i dha dhuratë.
Ende pa arritur delegacioni në vendbanimin e tij në Nexhd, kur papritur Musejleme ibnu Hubejbi dezertoi nga feja islame, u ngrit në mesin e njerëzve dhe u kumtoi qëndrimin e vet:
- Unë jam profet i dërguar nga Zoti te fisi Benu Hanife njësoj siç e ka dërguar Zoti të birin e Abdullahut, Muham-medin, te kurej­shitët...
Njerëzit e fisit të tij, të shtyrë nga motive të ndryshme dhe nga fanatizmi, filluan të tuboheshin rreth tij dhe njëri prej tyre tha:
- Dëshmoj se Muhammedi a.s., është i sinqertë kurse Musejle­meja është rrenacak, por rrenacaku i fisit të madh arabRebi’a është më i dashur sesa i sinqerti i fisit Mudar (fisi i Muhammedit a.s.)
* * *
Pasi u forcua dhe fitoi disa përkrahës dhe ithtarë ai i shkroi Pejgamberit a.s. një shkresë me këtë përmbajtje:
“Nga Musejlemeja, profet i Zotit, drejtuar Muhammedit, profetit të Zotit, ju përshëndes. Unë jam pjesëmarrës me ty në çështje. Ndaj, neve na takon gjysma e tokës, kurse kurejshitëve gjysma tje­tër. Kurejshitët kryejnë agresione ndaj fqinjëve.
Letrën e dërgoi nëpërmjet dy njerëzve të tij. Pasi iu lexua shkre­­sa Pejgamberit a.s., ai pyeti ata dy njerëz: ‑ Çka mendoni ju të dy?
‑ Ata u përgjigjën: - Ne mendojmë atë që ke thënë.
Pejgamberi a.s. u tha: - Për Zotin, sikur të ishte traditë të vriten emisarët, do t’u preja kokën menjëherë.
Pastaj i dërgoi një shkresë Muselemes në të cilën thotë:
“Bismil‑lahirr‑Rramanirr‑Rrahim. (“Në emër të Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshiruesit”)
Nga Muhammedi, Pejgameri i Zotit, Musejlemes gënjeshtar. Për­shëndetja i drejtohet atij i cili pason udhëzimin e drejtë. Toka është e Zotit. Ai e bën trashëgimtar të saj cilindo prej adhuruesve të Tij, kurse shpërblimet u takojnë vetëm njerëzve të devotshëm.” Shkresën e dërgoi nëpërmjet dy njerëzve.
* * *
Sherri i Musejleme gënjeshtarit u shtua. Përçarja u përhap dhe u zgjerua. Pejgamberi a.s. e pa të udhës që të dërgojë tek ai një shkre­së me anën e së cilës i kërkon që të shmanget nga kjo rrugë e ga­buar. Për këtë angazhoi heroin e tregimit, Habib ibnu Zejdin.
Asokohe ai ishte i ri, por kishte kaluar kohën e fëmijërisë. Ishte besimtar i denjë e shembullor.
* * *
Habibi u nis për të kryer detyrën që ia kishte caktuar Pej­gamberi a.s. Ai as s’ishte i pavëmendshëm e as nuk ngutej. Ai zu­ri të ngjitej në maja të larta dhe sapo i kaloi ato, vazhdoi rrugëtimin e tij duke zbritur luginave, derisa arriti te shtëpitë e fisit Benu Hanife, në rrafshnaltat e Nexhdit, ku ia dorëzoi letrën Musejlemes.
Derisa Musejlemja dëgjonte përmbajtjen e letrës, nga mllefi dhe urrejtja iu fry gjoksi, në vijat e fytyrës së tij të shëmtuar dhe të zverdhur pikaseshin shenja hakmarrjeje dhe tradhtie. Ai urdhëroi që Habibit t’i vihen prangat dhe ta sjellin të nesërmen, në mesditë.
Të nesërmen, Musejlemja kryesoi tubimin. Në anën e djathtë dhe të majtë vendosi putat e besimit politeist të të parëve të tij. Lejoi masën e popullit që të hynte tek ai e pastaj urdhëroi që ta sillnin Habibin. Ndërsa e sillnin, ai mezi ecte nga prangat e vëna.
Habib ibnu Zejdi, në mes të masës së grumbulluar dhe urrej­të­se, qëndroi kokëlartë, i përmbajtur dhe ngrihej në me­sin e tyre si një shigjetë e fortë, e farkuar prej shigjetarit.
Atëherë Musejlemja u kthye nga ai dhe e pyeti:
‑ Dëshmon që Muhammedi është i Dërguari i Zotit?
‑ Po, dëshmoj se Muhammedi është i Dërguari i Zotit, ‑ tha ai.
Pastaj Musejlemes i shpërtheu hidhërimi dhe pyeti:
‑ Dëshmon që unë jam i Dërguari i Zotit?
Habibi u përgjigj duke u tallur:
‑ Në të vërtetë, veshët e mi kanë pengesë për të dëgjuar atë që thua.
Atëherë ndërroi fytyra e Musejlemes, buzët e tij u drodhën nga zemërimi dhe urdhëroi xhelatin:
‑ Preje një pjesë nga trupi i tij!
Xhelati i ra me shpatë Habibit dhe ia shkëputi një pjesë të tru­pit, e cila u rrokullis në tokë...
Musejlemja ia përsëriti prapë të njëjten pyetje:
‑ Dëshmon se Muhammedi është i Dërguar i Zotit?
Habibi ia priti: ‑ Po, dëshmoj se Muhammedi është i Dërguar i Zotit.
Musejlemja pyeti pastaj:
‑ Dëshmon se unë jam i Dërguar i Zotit?
‑ Të thashë se kam në veshë një pengesë për të dëgjuar atë që thua, ‑ i tha Habibi.
Atëherë urdhëroi prapë xhelatin që t’i priste nga trupi i tij edhe një pjesë tjetër. Ajo iu pre dhe u rrokullis në tokë derisa u sheshua pranë pjesës së parë. Njerëzit e shikonin dhe ishin të befasuar me vendosmërinë dhe kokëfortësinë e tij.
Musejlemja vazhdimisht pyeste, kurse xhelati prente sa herë që Habibi thoshte “Dëshmoj se Muhammedi është i Dërguari i Allahut”.
Kështu u veprua derisa gjysma e trupit të tij u bë copa‑copa, të shpër­ndara nëpër tokë. Gjysma tjetër ishte një pjesë që ende fliste...
Edhe në çastin kur po ndërronte jetë, buzët e tij të pastra përsërisnin emrin e Pejgamberit, të cilin e kishte dashur dhe ia kishte dhënë besën në Akabe...
Emri i Muhammedit a.s., të Dërguarit të Allahut... ishte fjala e tij e fundit.
* * *
Për vdekjen e Habibit lajmëtari e njoftoi të ëmën e tij, e cila s’u përkul për asnjë moment duke thënë:
“Për hir të Zotit dhe për një qëndrim të këtillë e kam përga­titur... Nga Zoti pres shpërblimin për të...”
Ai e ka pranuar Pejgamberin a.s. dhe ia ka dhënë besën që në na­tën e Akabes, derisa ishte i vogël, ka qëndruar pranë saj dhe e ka mbajtur edhe sot në moshën madhore.
Sikur të më lejonte Zoti, do t’i bëja vajzat e tij t’i gërvishin fytyrat e tyre duke qarë e vajtuar për të.
Dita që priste me padurim e ëma e Habibit nuk vonoi...
Kur, ja, muezini i Ebu Bekrit në Medinë që thërriste për ta vrarë profetin e rrejshëm, Musejlemen...
Muslimanët ishin të motivuar që të shkojnë për t’u ndeshur me të. Në mesin e ushtrisë ishte Nesibeja nga fisi Mazini dhe i biri i saj Abdullah ibnu Zejdi.
Në betejën e Jemames është vërejtur Nesibeja duke çarë ra­dhët si luaneshë hakmarrëse dhe duke thërritur:
‑ Ku është armiku i Zotit? Ma tregoni armikun e Zotit...
Kur arriti tek ai, e gjeti të hedhur për tokë, ndërsa shpatat e muslimanëve pikonin gjakun e tij. Atëherë u qetësua shpirtërisht, kur­se sytë iu mbushën me lot. E përse jo?! A nuk u hakmor Zoti i Lavdishëm për të birin e saj të devotshëm, të ri dhe të mirësjellshëm ndaj prin­dërve, kundër vrasësit të tij mizor dhe të humbur?!
Gjithsesi...
Secili prej të dyve kanë shkuar te Zoti i tyre, por...
Njëri prej tyre në xhenet (parajsë).
Tjetri në ferrin e tmerrshëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
HABIB IBNU ZEJD EL‑ENSARI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: