islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
I riu i dashuruar EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
I riu i dashuruar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
I riu i dashuruar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
I riu i dashuruar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I riu i dashuruar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I riu i dashuruar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
I riu i dashuruar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
I riu i dashuruar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I riu i dashuruar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I riu i dashuruar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
I riu i dashuruar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
I riu i dashuruar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I riu i dashuruar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I riu i dashuruar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
I riu i dashuruar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
I riu i dashuruar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
I riu i dashuruar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
I riu i dashuruar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
I riu i dashuruar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
I riu i dashuruar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
I riu i dashuruar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
I riu i dashuruar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
I riu i dashuruar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
I riu i dashuruar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I riu i dashuruar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I riu i dashuruar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
I riu i dashuruar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
I riu i dashuruar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
I riu i dashuruar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
I riu i dashuruar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
I riu i dashuruar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
I riu i dashuruar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
I riu i dashuruar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
I riu i dashuruar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
I riu i dashuruar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
I riu i dashuruar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
I riu i dashuruar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
I riu i dashuruar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
I riu i dashuruar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
I riu i dashuruar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
I riu i dashuruar Empty96%I riu i dashuruar Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
I riu i dashuruar Empty0%I riu i dashuruar Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
I riu i dashuruar Empty0%I riu i dashuruar Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
I riu i dashuruar Empty0%I riu i dashuruar Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
I riu i dashuruar Empty1%I riu i dashuruar Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
I riu i dashuruar Empty2%I riu i dashuruar Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 I riu i dashuruar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

I riu i dashuruar Empty
MesazhTitulli: I riu i dashuruar   I riu i dashuruar EmptySun 13 Mar 2011 - 21:22

I riu i dashuruar 9k=


I RIU I DASHURUAR

Asgjëtjetër veç emrit të saj nuk shqiptonte gjuha e të riut të dashuruar:


“Që kur e pa atë vajzë, sytë e tij s`kanë njohur gjumë. Tashmë nuk ha as nuk pi. Çfarëdo që I them nuk bën dobi, o çoban plak!”- ishin këto fjalët e shokut të të riut të dashuruar pas vajzës së mbretit.


çobani plak pasi vështroi të riun me dhembshuri, buzëqeshi dhe foli: Nëse je I pashpresë, dije mirë se shpresë është
vetja jote.


Askush s`e dinte që çobani plak ishte miku më I ngushtë I mbretit, I cili, kohë më parë, I qe lutur të jetonte aty në thellësinë e fshatit e të gostiste kalimtarët me shërbet e trëndafila të kuq…..


Do qëndrosh dyzet ditë në shpellë e do thuash: Allah!Allah!.. I tha plaku I mençur çcobanit të dashuruar. Ai pa humbur
kohë , u nis drejt shpellës me I riu i dashuruar 965596ët që I mbante të shtrënguar fort në duar e me zemër të lidhur së dashurës, filloi: “Allah! Allah!..”


Ashtu siç ndoqën njëra tjetrën sferat e tesëpive edhe ditët kaluan shpejt.Lajmi I çobanit në shpellë mori dhenë…


Shoku i çobanit të ri u merakos.Një ditë vendosi ta vizitonte mikun e tij. E gjeti me sy të mbyllur, të strukur e të përulur.
“Paska fjetur”, mendoi për një çast, por pa si lëvizte gishtat me I riu i dashuruar 965596ët në dorë. U çudit.


Allah! Allah!- pëshpëriti.


Mendoi t`I fliste shokut të tij, që nuk po shihte askund gjurmët e së dashurës, edhe pse kishin kaluar më se tri javë. U tërhoq…

Pasi nuk kishin mbetur vetëm tri ditë para se të plotësohej dyzet ditëshi, tashmë lajmi I të riut kishte mbëritur edhe në
veshin e sulltanit. E dinte se njerëz të tillë ishin më të vlefshëm se vezirët, prandaj mendoi gjatë e vendosi të këkronte ndihmë te miku I tij, çobani plak. Rrugëtoi gajtë derisa u takua me të:


Njerëzit e zemrës nuk presin vezirllëk, miku im, miku im, ishin këto fjalët që I morën çdo shpresë sulltanit….


Por si mundet? tha sulltani I habitur. A mundet vallë të pranojë vajzën time?!


Ishte dita e dyzetë. Sulltani, çobani plak, shoku I të riut dhe një turmë e amdhe njerëzish pranë shpellës. Prisinin të
shihnin të riun…


Sulltani e thiri të riun, I cili nuk dukej
aspak I çuditur. I propozoi vezirllëk e salltanet, por pa shpresë…


Në fund iu drejtua:Zotëria im! Unë kam një vajzë, të lutem pranoma atë të paktën.


Dyzet ditë vuajtje, pritje, kishin marrë fund. E pa mundura ishte bërë e mundur.


I riu e kishte arritur qëllimin.Heshtja donte të ulërinte. Të gjithë sytë ishin mbi të riun.


Jo! U përgjigj ai, nuk e dua vajzën tuaj!


Hehstja u prish. Sulltani u tërhoq. Vezirët e turma pëshpërisnin….çobani plak buzëqeshi.


Shoku I të riut u hodh te miku I tij:


çbën? Tha ai, dyzet ditë vuajtje, heshtje, pritje. Për çfarë?


I riu po kërkonte me sy çobanin plak.


Miku im, tha, unë dyzet ditë përmenda emrin e Zotit për vajzën e mbretit e Ai më solli në këmbët e mia sulltanët e vezirë. Po sikur të kisha thënë Allah, për Allahun?


Gjuha heshti, zemra foli…

Shkrujti: Ilaz Salihi
Per:Forumin:islamieshtedrit.com


Allahu ju shperbleft per postimin.
I riu i dashuruar 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

I riu i dashuruar Empty
MesazhTitulli: Re: I riu i dashuruar   I riu i dashuruar EmptySun 13 Mar 2011 - 21:35

.........vertete permendja e Allahut sherone zemrate e semura. Allahu ju meshirofte dhe ua zbuten zemren ashtu siç ia ka zbutur ketij te riut te dashuruare Ilaz.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Vizitor
Vizitor
Anonymous


I riu i dashuruar Empty
MesazhTitulli: Re: I riu i dashuruar   I riu i dashuruar EmptySun 13 Mar 2011 - 23:11

Allahu ju shperblefte per ket postim..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

I riu i dashuruar Empty
MesazhTitulli: Re: I riu i dashuruar   I riu i dashuruar EmptySun 13 Mar 2011 - 23:26

MashAllah All-llahu ju shperblefte Vella vertet nje Tregim shuum i bukur

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
I riu i dashuruar Empty
MesazhTitulli: Re: I riu i dashuruar   I riu i dashuruar Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
I riu i dashuruar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: